2010 Balandžio 08

Jolanta Dičkutė

Vaistų politika – pacientų nenaudai

veidas.lt

Jau tapo įprasta, kad valstybės vykdomos reformos sunkiausia našta gula ant labiausiai pažeidžiamų Lietuvos piliečių pečių. Ne išimtis ir sveikatos priežiūros reforma, sulaukusi bene didžiausio ažiotažo. Ligoniai netruks pajusti vaistų prieinamumo gerinimo plano rezultatus. Keli jau atsisveikinusio sveikatos apsaugos ministro potvarkiai, turėję sunkmečiu sumažinti tiek valstybės, tiek pacientų išlaidas kompensuojamiems vaistams, pranoko lūkesčius. Ir ne gerąja prasme: Lietuvos gyventojų galimybės gauti tinkamus vaistus mažės, o norėdami įsigyti kompensuojamųjų turės daugiau primokėti.

Viena priežasčių, dėl kurios pacientai bus priversti plačiau atverti pinigines, – panašaus terapinio poveikio ir saugumo kompensuojamųjų vaistų grupavimas. Kalbant paprastai, tai reiškia, kad panašaus poveikio kompensuojamieji vaistai bus surašomi į vieną grupę – nesvarbu, kokia to vaisto kaina ir kaip jis gaminamas. Tuomet bus išrenkamas pigiausias šios grupės vaistas ir pagal jį nustatoma valstybės kompensuojama suma – vadinamoji bazinė kaina. Tarkime, pacientui paskirtas vaistas kainuoja 40 Lt. Valstybė pagal dabartinę tvarką kompensuoja 80 proc. vaisto kainos, o likusią dalį pacientas turi susimokėti pats. Vadinasi, valstybė už šį vaistą sumoka 32 Lt, o pacientas – 8 Lt.

Kas atsitiks po vaistų sugrupavimo? Tarkime, pigiausias tos pačios vaistų grupės kompensuojamasis vaistas kainuos 15 Lt, vadinasi, 12 Lt šios sumos kompensuos valstybė. Tačiau tiek pat kompensuos ne tik perkant šį vaistą, bet ir tą, kuris kainuoja 40 Lt. Tad aritmetika paprasta – jeigu vaistas jums tinka, bet kainuoja daugiau, likusią dalį reikės mokėti iš savo kišenės, šiuo atveju net 28 Lt. Specialistai mano, kad kartais gali tekti išleisti net dešimt kartų daugiau nei iki šiol.

Toks vaistų grupavimas numato, kad bazinė kaina, pagal kurią numatoma kompensuojamoji vaisto kainos dalis, bus nustatoma pagal pigiausią prieš dvidešimt ar trisdešimt metų pradėtą vartoti vaistą. Tai reiškia, kad ligoniai ne tik turės susimokėti didesnę kompensuojamųjų vaistų priemoką, bet ir nebus gydomi pažangiausiais vaistais. Pasak farmacijos specialistų, kompensuojamųjų vaistų grupavimas nublokš Lietuvą į tokią padėtį, kokia buvo 1995–1996 m.Grupavimas pagal pigiausią vaistą užkerta kelią gydymui naudoti naujausius ir pažangiausius preparatus, nes jie bus sunkiai įperkami. Mes manome, kad grupavimo iš viso reikia atsisakyti, nes, atsižvelgiant į pirmųjų dviejų mėnesių Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto išlaidas kompensuojamiesiems vaistams, galima prognozuoti, jog 2010 m. biudžetas nebus viršytas, todėl nėra būtinybės siekti beatodairiško ir nuolatinio taupymo. Juolab esant tokiai nepalankiai ekonominei daugelio pacientų padėčiai.

Dar vienas abejonių keliantis valdininkų nurodymas – receptus rašyti tik bendriniu vaisto pavadinimu. Įprastai gydytojas skiria pacientui vaistų, įvertinęs bendrą žmogaus sveikatos būklę, kokiomis ligomis jis dar serga bei kokius vaistinius preparatus vartoja vienu metu. Įsigaliojus naujajai tvarkai, gydytojai galės išrašyti tik bendrinį vaisto pavadinimą. Tačiau vaistą parduodantis vaistininkas nežinos ir neturės galimybių kiekvienu atveju įsigilinti į paciento būklę, kaip tai daro nuolat prižiūrintis gydytojas. Parenkant vaistą būtina įvertinti ir tai, kaip jis derės su kitais, jau vartojamais preparatais.

Remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymais, vaistininkas privalo pasiūlyti pigiausią kompensuojamąjį vaistą. Iš pirmo žvilgsnio pacientui jis kainuos mažiau, bet ar padės tinkamai gydyti jo ligą – klausimas visai kitas. Kiekvieno paciento atvejis labai individualus, todėl kai kada vieni vaistai tiesiog negali būti keičiami kitais. Faktiškai ligonių gydymas atiduodamas į vaistininkų rankas, gydytojai tampa tik buhalteriais, išrašančiais cheminę medžiagą, o pacientų gydymas – jų pačių pasirinkimo reikalas.

Jolanta Dičkutė yra etinių farmacijos kompanijų asociacijos (EFA) direktorė

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Jolanta Dičkutė:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...