2010 Gruodžio 24

Televizijos

Šioms Kalėdoms – nedidelės televizijų dovanos

veidas.lt

Šalia įgrisusių, daug kartų matytų filmų ir atsibodusių lietuvių muzikantų koncertų iš kai kurių televizijų vis dėlto sulauksime kalėdinių dovanų – geros ir kokybiškos muzikos ir filmų. Deja, net ir per šventes tai greičiau išimtis nei taisyklė.

Ir per šias Kūčias, Kalėdas ar sutinkant Naujuosius metus, stebint lietuviškų TV kanalų “patiekalus” teks atsidusti: “Ir vėl tas pats. Nieko gero”. Tiesa, tai priklausys nuo to, ko tikimės: džiaugsmo, ramybės, vilties ir gerumo ar juoko.Apžvelgus šventines mūsų šalies televizijų programas peršasi tokia išvada: dauguma jų nusiteikusios linksminti. Tiesa, kai kurios TV pasirengusios ir šiurpinti, mat net per Kūčias rodys filmus apie šėtoną ar “staigią mirtį”.
Taigi ką šiemet per šventes matysime įsijungę televizorių?

Kūčių dieną – ir kraujas, ir filosofiniai apmąstymai

Didžiąja išimtimi, kaip ir kasmet, tenka vadinti LTV ir LTV-2 programą. Šią televiziją galima vadinti tiesiog malonia akiai alternatyva komerciniams transliuotojams. Kas esame ir kur einame? Kokia žmonijos ir civilizacijos ateitis? Į tokius klausimus atsakymus bandys pateikti LTV Kūčių dieną rodomas garsaus režisieriaus Wernerio Herzogo dokumentinis filmas “Susitikimai pasaulio krašte”. Tuo metu komercinės televizijos kvies juoktis, siūlydamos “Kapitoną Zumą”, “Gerą vyruką”, “Zoro kaukę” (LNK) ar cirko programą (BTV). Didžiosios televizijos, regis, žino, kad suagusiesiems ruošiantis Kūčių stalui prie televizoriaus dažniausiai sėdi vaikai, tad iki pat vakaro galime rasti nemažai filmų jiems. Vienas įdomesnių – “Kelėdinis Madagaskaras” (TV 3).

Kiek adekvačiau Kučias supranta LTV programos rikiuotojai. Kitaip tariant, šią dieną jie nesiūlo linksmintis, o kviečia susikaupti. Per šį kanalą vėlų vakarą tradiciškai iš Vilniaus arkikatedros bazilikos bus transliuojamos Kalėdų nakties Piemenėlių mišios. Šiemet šiek tiek nuovokesnė jau ir TV 3 televizija, pernai Kūčių dieną rodžiusi “Šreką”. Šiemet šią dieną ji siūlys žiūrėti “Kūčių vakaro giesmes ir dainas”. Džiugina, kad atlikėjų sąraše nei “69 danguje”, nei Natalijos Zvonkės ten nėra.

Kūčių pavakario perlu pavadinti galime LTV-2 transliuosimą koncertą “Būti Gvidonu Kremeriu”. Matysime vieną garsiausių pasaulio smuikininkų ir du muzikantus komikus, atliekančius šiuolaikinę muziką, kur tragedija ir komedija – visai šalia. O mėgstantiems gerą teatrą LTV-2 pasiūlys ir Rimo Tumino “Tylios nakties” ekranizaciją.

Per Kalėdas – daug šokių

Kalėdų rytą lietuviškosiose televizijose karaliaus animacija, dieną – seni filmai šeimai, vakare – koncertai. Tradiciškai dieną per LTV galėsime matyti popiežiaus palaiminimą “Urbi et orbi”, transliuojamą iš Romos.

Pirmosios Kalėdų dienos vakarą maigant televizijų pultelius “69 danguje” ar “Yvos” jau nebepavyks išvengti. Antai TV3 pasitelkusi šias atlikėjus žada “paskleisti Kalėdų dvasią”, o po to ekraną užkariaus šokiai – bus rodomas “Šok su manimi” finalas su Jurijumi Smoriginu. Šokių neišvengsime ir perjungę kanalą – LNK su Seimo nare Inga Valinskiene taip pat “kvies šokti”.

“Vienveidis”, “Kaip išgyventi Kalėdas”, “Mergina iš Alabamos”, “Topinė moteris”, – toks komercinių televizijų kalėdinio vakaro “meniu”.

Jei per visą dieną nepavargs nuo muzikos, vakare žiūrovai galės rinktis per LTV rodysimą didįjį Kalėdų koncertą, kuriame dainuos “Triumfo arkos” žvaigždės Liudas Mikalauskas, Joana Gedmintaitė, Vilhelma Mončytė, Vaidas Vyšniauskas bei berniukų ir jaunuolių choras “Ąžuoliukas”.

Antrąją Kalėdų dieną televizijos prie ekranų vėl kvies mažuosius. Štai LTV parodys galybę klasikinės Kalėdų tematikos animacinių filmukų “Dvylika dovanų Kalėdoms”, “Spragtukas”, “Snieguolė” ir kt. Muzikos mėgėjams – popiet Virgilijaus Noreikos koncertas: nuo sudėtingiausių operų arijų iki šlagerių ir liaudies dainų. Vakare – “Triumfo arkos” finalinis koncertas.

Ką žiūrės televizijos ir kino kritikai?

Izolda Keidošiūtė

“Televiziją apskritai žiūriu retai, nes retai užtinku ką vertingo – visi įdomesni filmai matyti. Lietuviški koncertai manęs taip pat nelabai traukia, geriau renkuosi “Mezzo”. Be to, juk yra namų kinas. Tačiau švenčių laikotarpiu išsiilgusiems gero kino galiu rekomenduoti pasižiūrėti “Vieversius ant siūlų” (gruodžio 22 d., LTV-2), W.Alleno “Šešėlį ir rūką”. Beje, apskritai LTV-2 kanalas pasiūlys nepaprastai gero čekų kino ir animacijos – tai laiko patikrinti, legendiniai filmai. Šį kanalą mielai įsijungiu ir kitiems siūlau”.

Žygintas Pečiulis

“Iš anonsų sunku spręsti: gal net nieko nežiūrėsiu. Manau, kad per Kūčias galima apsieiti ir be televizoriaus. Vis dėlto noriu pabrėžti štai ką: televizijos, kaip ir mes visi, taip pat švenčia, tad ir geriausius dalykus, tai yra filmus ir laidas, nori padovanoti per šventes.

Kaip minusą žiūrovui galime laikyti tai, kad programos labai jau koncentruotos: vienu metu gerą programą transliuoja keli kanalai, tad norisi pažiūrėti ir viena, ir kita. Žiūrovas, matyt, norėtų, kad tie geriausi filmai būtų “išdėlioti” per visus metus.

Tačiau nenorėkime visko iš karto: juk neperkame iš karto penkių tortų ir nevalgome jų vienu metu – taip ir su televizija. Tiesiog jos taip supranta konkurenciją. Mes juk nepykstame, kai turguge visi kuo garsiau tikina, kad “mano obuoliai gražiausi ir geriausi”.

Rytis Zemkauskas, TV1 kūrybos direktorius

“Švenčių laikotarpiu per televiziją rinksiuosi kultūrines programas: noriu išgirsti įdomių minčių, idėjų, pamatyti žmonių, kurie mąsto kitaip, kad galėčiau pasitikrinti savo mintis. Kol kas programų dar nemačiau. Kalėdos – visų pirma Jėzaus gimimas, tad natūralu, kad ir televizijose mane domins dvasiniai reiklai”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Jundulas Jundulas rašo:

    Pasinaudoju jau surinktu vardu. norėčiau atkreipti dėmesį, kad kai kurie tendencingi portalai nuo vartotojo siekia atsitverti betono siena.O gal čia paslaugų tiekėjų išmonės, nes kompas nebegali pramušti komentarų Balsui, L. rytui ir panašiai.Kas čia darosi su virtualia informacija, prašau pakomentuoti plačiau.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...