2015 Kovo 27

Rasistai? Ne – tiktai netikėtumų nenorintys lietuviai

veidas.lt

 

Kaip šauksi, taip ir atsilieps. Galima buvo paklausti, ar nori kaimynų negrų, čia pat surašant už klausimą ilgesnį aiškinimą, kad anglų kalbos žodis „negro“, dabar tarptautiškai laikomas viešai nevartotinu (nors tik neseniai išbrauktas iš JAV gyventojų surašymo lakštų), negali būti įžeidžiamas kai kuriose romanų kalbose, nes juodaodžio kitaip nepavadinsi, juolab ir mokslinio negroidų rasės termino niekas neatšaukė.

 

Tokia kazuistika vis vien atsiremtų į aiškinimą, kad įžeidimas, neapykantos reiškimas priklauso nuo  konteksto. Net ir teiktiną žodį „juodaodis“ galima ištarti su intonacija, kuri nekels abejonių. Šios žinutės pavadinime irgi esama kazuistikos. Iš to fakto, kad vis dar žemdirbių tauta save laikantys lietuviai nenori kitokios rasės kaimynų, dar negalime daryti išvados, kad lietuviai įsitikinę, jog juodaodžiai, pavyzdžiui, prigimtinai turi žemesnį intelektą – kitaip tariant, lietuviai yra rasistai. Klausimas reikalauja gilesnių tyrimų, kaip ir tai, kodėl nenorima kaimynų musulmonų. Gal baimę skatina žiniasklaida. Galėtume klausti dėl požiūrio į kaukaziečius. Išgirdę apie antipatiją  jiems, pasišaipytume, kad klausta balandžio 1-osios proga: mat moksliškai baltaodžiai žmonės vadinami kaukaziečių rase.

 

 

Ar norėtumėte savo kaimynais matyti juodaodžius?                     (proc.)

 

1                    Taip               2,4

2                    Ne                 77,8

3                    Viskas priklauso nuo to, kokie tai žmonės                                          18,6

4                    Apie tai negalvojau                                  1,2

 

Ar norėtumėte savo kaimynais matyti praktikuojančius musulmonus (pvz., moteris, kurios dėvi privalomus galvos apdangalus), taip pat ypatinga išore pasižyminčius kitų Azijos religijų atstovus, pvz., sikhus su turbanais? (proc.)

 

1                    Taip                                    4,6

2                    Ne                 70,2

3                    Viskas priklauso nuo to, kokie tai žmonės                                          24,0

4                    Apie tai negalvojau                                  1,2

 

Šaltinis: „Veido“ užsakymu rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Prime Consulting“ 2015 m. kovo 19-23 d. atlikta Lietuvos didžiųjų miestų 500 gyventojų apklausa. Cituojant apklausą, nuoroda į „Veidą“ būtina.

 

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...