2011 Rugpjūčio 24

Pietų Korėjoje – generalinė lengvaatlečių repeticija

veidas.lt

Lietuvai gyvenant paskutinėmis Europos krepšinio čempionato laukimo dienomis, kovas pradės lengvaatlečiai – Pietų Korėjoje vyks pasaulio lengvosios atletikos čempionatas.

Į rugpjūčio 27–rugsėjo 4 d. Pietų Korėjos mieste Degu vyksiančias svarbiausiu metų sporto įvykiu vadinamas planetos lengvosios atletikos pirmenybes pakovoti dėl 47 medalių komplektų atvyks apie 2 tūkst. atletų iš dviejų šimtų šalių. Tarp jų bus ir penkiolika lietuvių.

Po Lietuvos čempionato – daugiau aiškumo

Po liepos pabaigoje Kaune vykusio Lietuvos lengvosios atletikos čempionato paaiškėjo beveik visi atletai, vyksiantys į Pietų Korėją. Nors šalies lengvosios atletikos vyriausiasis treneris Kęstutis Jezepčikas tikėjosi, kad nacionaliniame čempionate daugiau lengvaatlečių įvykdys pasaulio pirmenybių normatyvus, tai padarė vienintelis 100 m bėgikas Rytis Sakalauskas.
Taigi į Pietų Korėją vyks disko metikai Virgilijus Alekna ir Zinaida Sendriūtė, keturi sportinio ėjimo atstovai – Neringa Aidietytė, Kristina Saltanovič, Brigita Virbalytė-Dimšienė, pasaulio čempionate stosiančios į 20 km distancijos startą, ir Tadas Šuškevičius, rungtyniausiantis 50 km trasoje. Pasaulio pirmenybėse taip pat varžysis maratonininkė Diana Lobačevskė, ieties metikė Indrė Jakubaitytė, du daugiakovininkai – septynkovininkė Austra Skujytė ir dešimtkovininkas Darius Draudvila, šuolininkas į tolį Povilas Mykolaitis, šuolininkas į aukštį Raivydas Stanys ir trys bėgikai: su sprinteriais kovosiantis R.Sakalauskas, 100 m su barjerais rungtyje besivaržysianti Sonata Tamošaitytė ir 800 m bėgimo atstovė Eglė Balčiūnaitė.
Arti pasaulio čempionato normatyvo buvo ir sprinterė Lina Grinčikaitė, kuri po kelių savaičių, jau nuvykusi į universiadą, pasiekė itin aukštą rezultatą. “Bet techniniai dalykai sutrukdė jai kartu su kitais mūsų jaunuoliais, dalyvavusiais universiadoje, tiesiai iš Kinijos miesto Šendženo vykti į Degu”, – apgailestavo K.Jezepčikas.
Lengvosios atletikos vyr. treneris atkreipia dėmesį į tai, kad šiose pasaulio pirmenybėse dalyvausianti Lietuvos lengvaatlečių rinktinė yra gerokai atsinaujinusi. Nors šįkart patirtis dar nurungė jaunystę – vyks aštuoni gerai žinomi atletai ir septyni jaunuoliai, iš karto tiek daug jaunimo vargu ar kada teko išbandyti ir pažiūrėti, kaip jiems sekasi kovoti su stipriausiais planetos atletais. Šeši iš septynių jaunuolių – E.Balčiūnaitė, P.Mykolaitis, R.Sakalauskas, R.Stanys, S.Tamošaitytė ir Z.Sendriūtė atvyks tiesiai iš universiados.

Pasaulio čempionatas – olimpiados repeticija

“Atskaitos taškas – prieš dvejus metus Berlyne vykęs pasaulio lengvosios atletikos čempionatas, juolab kad ir lengvaatlečių bus tiek pat, – paklaustas, kokį pasirodymą Pietų Korėjoje vertintų kaip gerą, teigė Lietuvos lengvosios atletikos rinktinės vyr. treneris K.Jezepčikas. – Ir olimpinėse žaidynėse, ir pasaulio čempionatuose prizinės vietos yra pirmos–aštuntos. Berlyne du mūsų lengvaatlečiai – disko metikas V.Alekna ir ėjikė K.Saltanovič pateko į aštuntuką. Jei Pietų Korėjoje pavyks pasiekti geresnių rezultatų nei Berlyne, Lietuvos lengvaatlečių pasirodymą vertinsime gerai. Tada bus galima daryti išvadą, kad dirbame tinkama linkme. Kita vertus, jei sportininkas pagerins asmeninį rekordą, tokio atleto pasirodymas irgi bus geras. Bet pasiekus geriausią asmeninį rezultatą ir užimama vieta būna gana aukšta”, – į Degu vykstantiems lengvaatlečiams tekusius įveikti nelengvus atrankos barjerus priminė treneris.
Ar šiose planetos pirmenybėse sportininkams keliamas tikslas įvykdyti olimpinį normatyvą ir užsitikrinti kelialapį į Londoną? “Normatyvas – būtina sąlyga norint vykti į aukšto rango varžybas, bet jis nėra garantija. Sportininkai šiuos rezultatus dar turės pakartoti kitąmet”, – pabrėžė K.Jezepčikas.
Paklaustas, ar iš Pietų Korėjos tikisi grįžti su medaliais, rinktinės vyriausiasis treneris neskubėjo nieko žadėti: “Ką nors prognozuoti – labai nedėkingas reikalas. Manau, į aštuntuką pateks daugiau atletų nei Berlyne, o kurią vietą jie užims – antrą, šeštą ar aštuntą, pamatysime.”

Sieks asmeninio rekordo

Jau į šeštą pasaulio čempionatą vyksianti lengvaatletė A.Skujytė, po pertraukos grįžusi į septynkovę, Pietų Korėjoje tikisi pagerinti asmeninį rezultatą. Varžytis su kitomis planetos pirmenybių dalyvėmis lengva nebus, nes kol A.Skujytė, po Pekino olimpinių žaidynių nusprendusi atsisveikinti su septynkove, tobulino rutulio stūmimo įgūdžius, į šią sporto šaką atėjo naujų veidų. Degu rungsis apie trisdešimt septynkovininkių.
“Geriausiai sekasi stumdyti rutulį”, – paklausta, kurioje iš septynių sporto šakų jaučiasi tvirčiausiai, sakė olimpinė vicečempionė.
Priminsime, kad praėjusiame pasaulio čempionate Austra varžėsi su rutulio stūmikėmis. Pasiekusi geriausią asmeninį rezultatą, ji liko septyniolikta. Supratusi, kad rutulio stūmimas – ne jos sporto šaka, tituluota sportininkė grįžo į septynkovę.
Ko labiausiai pasiilgo per tą laiką, praleistą rutulio stūmimo sektoriuje? “Pasiilgau šuolių – ir į tolį, ir į aukštį”, – patikino septynkovininkė.
“Austra šaunuolė, ji labai kruopščiai rengiasi čempionatui”, – gerų žodžių šiai sportininkei negailėjo K.Jezepčikas.

Kaip olimpiečiai gyvens kaimelyje

To pasaulio lengvosios atletikos čempionatų istorijoje dar nebuvo – sportininkai apsistos čempionato kaimelyje, esančiame visai šalia stadiono. Jame galės apsigyventi 3500 asmenų, kurių laisvalaikiu planetos pirmenybių organizatoriai taip pat žada pasirūpinti, pasiūlydami kultūrinę programą.
“Girdėjau, kad čempionato dalyviai gyvens kaimelyje. Iš patirties žinome, kad azijiečiai puikiai pasiruošia tokiems renginiams. Tuo galėjome įsitikinti prieš ketverius metus Osakoje, kurioje vyko planetos pirmenybės, arba per pernykštį pirmąjį jaunimo olimpinį festivalį, surengtą Singapūre”, – būsimomis geromis gyvenimo Degu čempionato kaimelyje sąlygomis neabejoja K.Jezepčikas.
Treneris taip pat džiaugiasi, kad ne pirmą kartą vykdami į Aziją jie jau žino, kokia aklimatizacija laukia sportininkų.
Pratęsiant mintį apie azijiečių gebėjimą puikiai surengti įvairius čempionatus reikėtų pridurti, kad Pietų Korėja gerą dešimtmetį bandė įrodyti, jog yra sportiška šalis, o jos žmonės moka organizuoti didelius sporto renginius. Juk 1988 m. šios šalies sostinėje Seule vyko vasaros olimpinės žaidynės.
Regis, korėjiečiams įrodyti pavyko, nes kaip kitaip galima pavadinti sėkmę, pagaliau jiems nusišypsojusią, – tik iš trečio karto Tarptautinio olimpinio komiteto nariai pritarė Pietų Korėjos norui savo šalyje rengti žiemos olimpines žaidynes. Nustebino ir gyventojų pritarimas šiai idėjai: TOK užsakymu atliktos apklausos rezultatai parodė, jog net 87 proc. visų Pietų Korėjos gyventojų norėtų, kad jų šalyje būtų surengtos olimpinės žaidynės. Taigi 2018 m. žiemos olimpiečiai vyks į Pietų Korėjos miestą Pjongčangą.
Dar viena Degu laukianti procedūra – dėl dopingo bus tikrinami visi į pasaulio pirmenybes atvykę atletai. Prieš ir po varžybų bus paimti visų lengvaatlečių mėginiai, atsidursiantys netoli sportininkų kaimelio esančioje laboratorijoje. Po pasaulio pirmenybių ištirti pakartotinai mėginiai iškeliaus į Lozaną.

Kovos ir dėl medalių, ir dėl pinigų
Degu stadionas, kuriame vyks pasaulio čempionatas, jau yra gavęs didelių sporto renginių krikštą: 2002 m. čia vyko pasaulio futbolo čempionato rungtynės, o 2003 m. buvo surengta universiada. Šis šalyje didžiausias stadionas, turintis beveik 66,5 tūkst. žiūrovų vietų, pastatytas prieš dešimtmetį, o prieš porą metų atnaujintas.
Tryliktojo pasaulio lengvosios atletikos čempionato dalyviai kovos ir dėl piniginių prizų. Į pasaulio čempionato medalininkų ir atletų, užėmusių ketvirtas–aštuntas vietas, sąskaitas iškeliaus per 7 mln. JAV dolerių.
Prizines vietas užėmę lengvaatlečiai atitinkamai gaus 60, 30 ir 20 tūkst. dolerių, o ketvirtas–aštuntas vietas iškovojusiems sportininkams bus atseikėta po 15, 10, 6, 5 ir 4 tūkst. dolerių.
Jeigu sportininkui pavyktų pagerinti pasaulio rekordą, tokio laimingojo sąskaita papildomai pagausėtų 200 tūkst. dolerių.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...