2010 Rugsėjo 03

Jaunius Gumbis

Nepriklausomas elektros energijos tiekimas – galimybė vartotojams

veidas.lt

Europos Komisijos iniciatyva dar 1990-aisiais pradėtas elektros energijos rinkos liberalizavimas šiandien Lietuvoje pasiekė aiškių rezultatų. Nuo 2007 m. liepos 1 d. visi Lietuvos elektros energijos vartotojai yra pripažinti laisvaisiais – galintys laisvai rinktis nepriklausomą elektros energijos tiekėją ir sudaryti su juo tiekimo sutartį. 2010 m. sausio 1 d. pradėjus funkcionuoti Lietuvos elektros energijos biržai BALTPOOL ir įsigaliojus naujiems prekybos elektros energija reikalavimams, ši vartotojų laisvė pamažu tampa prievole aktyviau įsilieti į rinkos procesus, priimant individualius sprendimus dėl tiekėjo, jo teikiamų paslaugų ir jų kainos. Vis dėlto kyla klausimas, kas yra laisvasis elektros energijos vartotojas ir kokias teises jis įgijo pajudėjus elektros rinkos liberalizavimo procesui?

Atsakymo į šiuos klausimus reikėtų ieškoti elektros energijos tiekimo grandinėje. Minėtas elektros energijos rinkos liberalizavimas iš esmės pakeitė Lietuvoje galiojusią elektros energijos tiekimo struktūrą: tiekėjai dabar yra skirstomi į visuomeninius ir nepriklausomus.

Visuomeninio tiekėjo licencija yra suteikta AB Rytų skirstomiesiems tinklams ir AB VST. Nepriklausomu tiekėju gali tapti bet kuris kitas asmuo, gavęs atitinkamą licenciją. Vartotojų, kuriems užtikrinamas visuomeninis tiekimas, grupė pamažu bus mažinama. Iki šių metų pabaigos visuomeninis tiekimas užtikrinamas vartotojams, kurių objektų leistinoji galia yra mažesnė nei 400 kW, nuo 2012 m. – kurių galia mažesnė nei 100 kW, nuo 2013 m. – kurių galia mažesnė nei 30 kW, o nuo 2014 m. visuomeninis tiekimas bus užtikrinamas tik buitiniams vartotojams. Planuojama, kad nuo 2015 m. visuomeninis tiekimas nebebus garantuojamas ir buitiniams vartotojams.

Būtina pabrėžti, kad jau šiandien bet kuris vartotojas – komercinis ar buitinis – turi teisę sudaryti nepriklausomo tiekimo sutartį ir pirkti elektros energiją nereguliuojamomis kainomis. Vis dėlto rinkoje dar nėra žinoma apie tokį sprendimą priėmusį buitinį vartotoją.

Nepriklausomas elektros energijos tiekimas suteikia vartotojams laisvę sudaryti tiesiogines elektros energijos tiekimo sutartis su pasirinktais nepriklausomais tiekėjais. Nepriklausomas tiekėjas neturėtų atsisakyti sudaryti sutarčių su vartotojais, kurie sutinka su jo pasiūlytos sutarties sąlygomis, tačiau priversti tiekėją sudaryti sutartis su visais to pageidaujančiais vartotojais taip pat sudėtinga. Kartu vartotojai gali tartis dėl atskirų pirkimo ir pardavimo sutarčių nuostatų, derėtis su tiekėjais dėl palankesnių sąlygų. Vartotojai turi teisę bet kada pakeisti nepriklausomą tiekėją ir sudaryti sutartis su keliais jų.

Pagal su vartotojais sudaromas sutartis nepriklausomas tiekėjas atsako už elektros energijos įsigijimą, t.y. jis perka elektros energiją pagal sutartis su gamintojais arba elektros energijos biržoje. Tačiau nepriklausomas tiekėjas neatsako už elektros energijos fizinį persiuntimą elektros tinklais. Tai užsitikrina pats vartotojas, sudarydamas elektros energijos persiuntimo paslaugos sutartį su tinklų operatoriumi.

Vienas esminių derybų objektų sudarant sutartis su nepriklausomais tiekėjais yra elektros energijos kaina. Ją sudaro elektros energijos gamybos kaina arba kaina, už kurią elektros energiją tiekėjas įsigijo biržoje, taip pat balansavimo paslaugos vertė ir tiekėjo pelno marža. Vartotojai gali derėtis dėl fiksuotos, kintančios ar sezoninės elektros tiekimo kainos nustatymo. Priklausomai nuo individualių vartotojo poreikių, jo objektų vartojimo ypatumų, taip pat tiekėjo lankstumo ir galimybių elektros energijos rinkoje. Sutarčių laisvės principas vartotojams suteikia teisę derėtis ir dėl kitų svarbių klausimų, pavyzdžiui, mokėjimo už elektros energiją sąlygų ir terminų, faktinio suvartojimo apskaičiavimo principų, teisės keisti sutarties sąlygas ir kita.

Laisvieji vartotojai tikrai turi iš ko rinktis. Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos duomenimis, šiandien net 49 įmonės turi nepriklausomo tiekėjo licenciją ir siūlo savo paslaugas vartotojams. Vis dėlto tik septyni ar aštuoni iš jų aktyviai veikia elektros biržoje ir mažmeninėje rinkoje.

Žinoma, ši sektoriaus pertvarka bus įsisavinama palengva. Tačiau sėkmingas Skandinavijos šalių, kuriose veikia pavyzdine laikoma elektros energijos birža “NordPool”, atvejis rodo, kad pamažu vartotojai elektrą ims suvokti kaip įprastą prekę, o ne valstybės teikiamą paslaugą.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...