2015 Rugsėjo 07

Luko Baltramaičio metai: 6 olimpiados – 6 pergalės

veidas.lt

lukas

Kai mama ketverių metų Lukui Baltramaičiui pasiūlė knygyne išsirinkti vaikišką knygelę, turėjo sūnui nupirkti Latvijos atlasą. Būdamas penkerių darželinukas auklėtoją nustebino piešiniu – Europos žemėlapiu, žinoma, su pažymėtomis sostinėmis. O šešerių pirmokas namie pripildavo ištisus sąsiuvinius, kad tik raštas pagražėtų. Šiandien jau šešiolikmečiam Lukui Joniškyje nėra lygių. Kad ir į kokią olimpiadą nueitų, joje vis tiek laimi.

Gabija SABALIAUSKAITĖ

Lukas – Joniškio „Aušros“ gimnazijos dešimtokas. Šiemet jis laimėjo pirmas vietas visose šešiose Joniškio rajono olimpiadose, kuriose tik dalyvavo – matematikos, lietuvių kalbos, geografijos, chemijos, biologijos, fizikos. Pernai – taip pat: šešios rajono olimpiados ir šešios pirmosios vietos. Lukui sekasi visi dalykai, jis laimi visose savo rajono olimpiadose, bet to visiškai nesureikšmina.

Tačiau pedagogai Luko tėvai, rusų kalbos mokytoja ir geografas, patvirtina, kad daug tokių vaikų dirbdami mokykloje nesutiko. Juolab kad tokius talentus pastebėti ir deramai ugdyti provincijoje yra sudėtinga. Todėl tėvai baiminasi, kad sūnus nesustotų, nes miesto olimpiadose jam nebėra su kuo pasigalynėti, o į papildomus užsiėmimus Vilniuje 300 km atstumo dažnai nesukursi.

„Bijome, kad Joniškyje jam nėra konkurentų. Jei gyventume Vilniuje ar Kaune, stimulų pasitempti, ko gero, būtų daugiau, – svarsto Luko mama Dalia Baltramaitienė. – Todėl džiaugiamės, kad jis priklauso Nacionalinei moksleivių akademijai, taupome pinigus, kad tik galėtų išvykti į visus užsiėmimus, sesijas, susitikti su bendraminčiais ir įdomiais dėstytojais.“

Ji priduria, kad jei ne geri pedagogai, kurie stengiasi užimti ir dar labiau sudominti gabų dešimtoką, kažin ar jis raškytų pergales kad ir vietinėse olimpiadose.

Joniškio „Aušros“ gimnazijos matematikos mokytoja metodininkė Janina Dauparienė patvirtina, kad Lukas tą patį, ką kiti bendraklasiai, veikia nebent per kontrolinius darbus. Kadangi šiam mokiniui suprantamas programos kursas didesnių iššūkių nekelia, mokytoja turi daugiau dėmesio skirti sudėtingesnėms užduotims, o kartais ir primygtinai pasisiūlyti padėti, nes užsispyręs Lukas pirmiausia savarankiškai bando viską tol, kol pavyksta.

„Mokau Luką nuo šeštos klasės, todėl galiu pasakyti, kad jis subrendęs ne pagal metus. Pirmiausia jis labai savarankiškas, stengiasi padaryti pats, kiek tik įmanoma, todėl aš ateinu į pagalbą, jei jis tikrai įstringa, – sako matematikė. – Jei nepasiūlau pati, Lukas paklausia, ar turiu sudėtingesnių uždavinių, kitokių vadovėlių. Tokią medžiagą jis studijuoja namie, o aš primygtinai prašau, kad atneštų parodyti, kaip jam sekasi su ja tvarkytis. Taigi turiu puikią galimybę per Luką patikrinti kai kurias užduotis devintokams ir dešimtokams, prie kurių prakaituoja ir abiturientai.“

Dalyvauja visose olimpiadose

Vis dėlto šio gabaus jaunuolio nepavadinsi tik Joniškio žvaigžde. Šiemet jis jau bandė pakliūti į „antrąją“ Lietuvos komandą, vykusią į Europos Sąjungos gamtos mokslų olimpiadą Austrijoje. Lukas sėkmingai įveikė du atrankos etapus.

Skirtingų dalykų olimpiados tapo Luko kasdienybe, todėl paprašius suskaičiuoti, keliose kasmet dalyvauja, jam lengviau pasakyti, kad dalyvauja tose, kurias jam pasiūlo. Tiesa, istorijos olimpiadą turėjo praleisti, nes tuo pat metu vyko kitas konkursas, tad nusprendė bent šį dalyką palikti kokiam kitam mokiniui.

Olimpiadininko kelią Lukas pradėjo antroje klasėje, kai pirmą kartą dalyvavo matematikos konkurse „Kengūra“, o jaudinosi nebent prieš pirmąją nacionalinę olimpiadą. Dabar įprastai apie rajono olimpiadą jis sužino likus dviem dienoms, o po dviejų dienų gauna žinią, kad laimėjo ir pakliuvo į nacionalines varžybas.

Akivaizdu, kai sekasi ir įdomu visi arba beveik visi mokomieji dalykai, dešimtokui turėtų būti sudėtinga sukurti individualų mokymosi planą, kurio dalykus išsamiau mokysis iki brandos egzaminų. Tad Lukas, gabus ir tiksliesiems, ir humanitariniams mokslams, išsirinko jam įdomiausius ar reikalingiausius dalykus, kitus, nors ir gerai besisekančius, palikdamas už brūkšnio, ir susidėliojo mažiausią įmanomą 28 valandų pamokų per savaitę planą.

„Pasirinkti buvo sunku, bet atmečiau dalykus, kurių man nereikės. Nenoriu apsikrauti papildomais mokslais, kad geriausiai pasirengčiau svarbiausiems egzaminams“, – racionaliai dėsto Joniškio „Aušros“ gimnazijos trečiokas.

Jis priduria, kad daugiausia pasėdėti tenka mokantis kalbų, kai reikia rašyti rašinius, pasirengti rimtiems atsiskaitymams. Todėl, kai pernai pirmą kartą dalyvavo miesto lietuvių kalbos olimpiadoje ir laimėjo, pats buvo nustebęs. Juolab kad į pirmą vietą išsiveržė surinkęs 40 taškų daugiau nei antrasis prizininkas.

Luko mama, paklausta, ar pati nepasiūlė sūnui nenuvertinti ir humanitarinių dalykų, atsako brukte jų nebrukusi, bet patarusi išmanyti ir kitus dalykus, įgyti bendrųjų kompetencijų, ne tik kelių sričių žinių: „Nestūmiau jo mokytis kalbų, bet gražiai, kaip humanitarė, paaiškinau, kad gyvenime reikia ne vien matematikos ir tiksliųjų mokslų.“

Penkerių mokėjo Europos sostines

Paprašytas išvardyti įdomiausius dalykus, Lukas linksta prie tiksliųjų mokslų – fizikos ir matematikos, bet ir kiti jam sekasi be didelių pastangų. Pats joniškietis įsitikinęs, kad persistengti mokantis jam netenka, nes turi gerą girdimąją atmintį. Juk, kaip pasakoja mokinys, apie rajono olimpiadą mokytojai praneša prieš dvi dienas, bet praleisti nakties palinkus prie knygų jam nereikia.

„Aš atsimenu viską, ką mokytoja pasakoja per pamoką, todėl namie didelių pastangų nereikia. Žinoma, prieš kontrolinį darbą, atsiskaitymą šiek tiek pasimokau, pakartoju tam tikrus dalykus, bet viską prisimenu“, – apie mokymosi be didesnio vargo metodiką pasakoja Lukas, norintis studijuoti inžinerinę specialybę Vilniaus universitete arba Vilniaus Gedimino techniko universitete.

Gabumai ir puiki atmintis yra tik du Luko sėkmės elementai. Trečia dedamoji – natūralus jo smalsumas. „Pamenu, geografija susidomėjau dar lankydamas darželį. Kadangi mano tėtis yra geografijos mokytojas, nuo pat mažens sklaidydavau žemėlapius. Matematika mane sudomino dar pradinėse klasėse, o vėliau, kai tik tvarkaraštyje atsirado fizika, susidomėjau ir ja – juk fizika labai panaši į matematiką“, – pažintį su tiksliaisiais mokslais prisimena Lukas.

D.Baltramaitienė pasakoja, kad smalsumas sūnui buvo tarsi įgimtas. Tad pedagogai tėvai ilgainiui priprato prie keisčiausių sūnaus klausimų – nuo rusų kalbos vadovėlio turinio iki teatro pastate įrengtų vamzdžių.

„Jis buvo smalsus nuo pat mažų dienų, manau, ši savybė jam ir padėjo pasiekti tokių rezultatų. Jis neduodavo ramybės, kol viską detaliai paaiškindavai, kol jo smalsumas būdavo patenkintas, – prisimena Luko mama. – Pamenu, ruošdavausi pamokomos, o jis traukia iš rankų rusų kalbos vadovėlį ir klausia, kas ten parašyta. Arba grįžtu iš Estijos, mokytojų išvykos, rodau skaidres, nuotraukas, o jis klausia, kokie ten gatvėje elektros stulpai, kurių pati nė nepastebėjau. Kai važiuodavome į teatrą, iš šešiamečio buvo keista išgirsti ir klausimų apie pastato savybes, kokie jame vamzdžiai išvedžioti. Tokių istorijų ir klausimų buvo labai daug, taip jis norėjo pažinti visą aplinką.“

Šešiolikmetis nepaliauja domėtis naujais dalykais ir šiandien. Lukas žaidžia šachmatais, lanko tinklinio treniruotes (šiemet drauge su komanda laimėjo trečią vietą vyrų tinklinio varžybose), savo kambaryje turi teleskopą – naktį keliasi iš lovos stebėti dangaus.

Šią vasarą istorinės ir fantastinės literatūros mėgėjas Lukas suskaičiuoja perskaitęs 10 knygų ir suskumba patikinti, kad visos jos neplonos – po 300–400 puslapių.

 

Svarbiausi L.Baltramaičio pasiekimai

2015 m.

Joniškio r. matematikos olimpiada, I vieta

Joniškio r. lietuvių kalbos olimpiada, I vieta

Joniškio r. geografijos olimpiada, I vieta

Joniškio r. fizikos olimpiada, I vieta

Joniškio r. chemijos olimpiada, I vieta

Joniškio r. biologijos olimpiada, I vieta

Šiaurės Lietuvos matematikos olimpiada, II vieta

Šiaulių universiteto matematikos olimpiada, I vieta

2014 m.

Nacionalinė fizikos olimpiada, pagyrimo raštas

Rokiškio r. matematikos olimpiada, I vieta

Rokiškio r. lietuvių kalbos olimpiada, I vieta

Rokiškio r. geografijos olimpiada, I vieta

Rokiškio r. fizikos olimpiada, I vieta

Rokiškio r. chemijos olimpiada, I vieta

Rokiškio r. biologijos olimpiada, I vieta

 

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Šiaip jau Šiaip jau rašo:

    Gaila, kad neturime programos talentingirems mokiniams.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...