2014 Lapkričio 15

Ką dar spėsite pamatyti „Scanoramoje“

veidas.lt

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ Vilniuje jau įsibėgėjo, bet Kaune, Klaipėdoje prasidėjo tik lapkričio 13 d., Šiauliai jo laukia lapkričio 22 d. Yra filmų, kurių nederėtų pražiopsoti.

Vaiva Sapetkaitė

Baltijos šalių konkursinė trumpametražių filmų programa „Naujasis Baltijos kinas“ – vis dar dienotvarkėje. Į tris atskirus seansus suskaidytoje konkursinėje programoje – septyniolika jaunųjų Baltijos šalių režisierių darbų. Čia galima išvysti šešis lietuvių, aštuonis estų ir tris latvių trumpametražius filmus.

Lietuviškąjį „frontą“ programoje palaiko Robertas Nevecka („Džiunglės“), Marija Stonytė („Kelių eismo taisyklės“), Marija Kavtaradzė („Man dvim keli“), Jurga Zabukaitė („Romantiniai paukščio kliedesiai“) ir Karolis Kaupinis („Triukšmadarys“).

Filmai aktualūs tuo, kad leidžia spėlioti, kaip ateityje atrodys regiono kinas.

Intriguojanti dokumentika

Nevertėtų pro akis praleisti pripažinto vokiečių režisieriaus Wimo Wenderso bei prancūzų ir brazilų kilmės kūrėjo Juliano Ribeiro Salgado dokumentinės juostos „Žemės druska“. Šis Kanų kino festivalio „Ypatingas žvilgsnis“ programoje specialiuoju žiuri prizu įvertintas filmas piešia Sebastião Salgado portretą.

S.Salgado – menininkas ir vienas labiausiai pripažintų pasaulio fotožurnalistų, apie keturis dešimtmečius daugiau nei pusėje pasaulio fiksavęs socialines problemas, žiaurumą, ligas, skurdą, neteisingumą ir kitas žmonijos žaizdas. Žiauriam ir neteisingam žmonių pasauliui priešpriešinama ori „laukinė“ gamta. Naujo atspalvio suteikia įpintas jautrus tėvo ir sūnaus santykis, atsiskleidžiantis per J.R.Salgado žvilgsnį.

Kanų kino festivalyje šis filmas sutiktas audringomis ovacijomis. Ne vienas kino kritikas ir žurnalistas jį pavadino vienu svarbiausių (jei ne pačiu svarbiausiu) šiemet ten pristatytų darbų.

Savo sumanymu intriguoja Franko Pavicho juosta „Jodorowsky‘o kopa“. Tai filmas apie niekada nesukurtą filmą, kuris esą turėjo tapti vienu svarbiausių kino istorijoje. Režisierius Alejandro Jodorowsky apie dešimtmetį dirbo prie savo viso gyvenimo darbo „Kopa“. Tai turėjo būti dvylikos valandų kino juosta, žiūrovą vedžiojanti po skirtingas visatas ir skirtingus kinematografinius stilius. Vis dėlto pritrūko pinigų ir šis titaniškas darbas taip niekada ir nepasiekė didžiųjų kino ekranų. Išgirdęs šią istoriją kroatų ir amerikiečių dokumentikas F.Pavichas nutarė, kad „Kopa“ ir visas į filmą įdėtas darbas neturi nueiti užmarštin, – tai vienokia ar kitokia forma turi pasiekti didžiuosius ekranus.

Elitiniai režisieriai ir „Oskarai“

Svarbus ir elitinių režisierių brolių Luco ir Jeano Pierre’o Dardenne’ų filmas „Dvi dienos, viena naktis“. Režisierių kūryba plačiai vertinama – jie yra pelnę net dvi „Auksines palmės šakeles“ (už filmus „Rosetta“ ir „Vaikas“) bei daugybę kitų prestižinių apdovanojimų. Tai neabejotinai vieni ryškiausių Europos kino vardų.

Juosta „Dvi dienos, viena naktis“ buvo atrinkta į Kanų kino festivalio konkursinę programą, Sidnėjaus kino festivalyje pelnė geriausio filmo apdovanojimą, Tarptautinės sinefilų bendruomenės apdovanojimuose gavo Didįjį prizą, buvo pristatytas Europos kino apdovanojimams. Beje, Belgija pasirinko šį filmą JAV kino meno ir mokslo akademijos „Oskarų“ apdovanojimams pristatyti.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-44-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...