2016 Sausio 04

Mary Burce WARLICK

JAV pritaria Lietuvai dėl „Nord Stream 2“

veidas.lt

Labai džiaugiuosi, galėdama perduoti JAV valstybės sekretoriaus Johno Kerry sveikinimus Lietuvai elektros jungčių su Švedija ir Lenkija atidarymo proga. Šios jungtys gerokai padidino Lenkijos ir Baltijos šalių integraciją į Europos elektros tinklus.

Lietuvos, labai svarbios Jungtinių Valstijų partnerės, pasiekimai reikšmingi visam Baltijos regionui. Jūsų šalies iniciatyvos ir lyderystė prisideda prie kelių šalių energetinio saugumo ir atliepia Europos Komisijos bei visos Europos Sąjungos pastangas spręsti energetikos klausimus plačiu mastu. Europos institucijos intensyviai dirba, kad parengtų projektus, kurie atitinka visų dalyvių interesus ir stiprina ryšius tarp valstybių, skatina diversifikuotai naudoti energijos išteklius ir plačiai tenkina energetinio saugumo poreikius.

Estijos, Latvijos, Lietuvos rinkoms iki šiol stigo tarpusavio integracijos ir sąsajų su Europos tinklais. Lietuvos ir Lenkijos jungtis „LitPol Link“, taip pat „Nordbalt“ jungtis tarp Lietuvos ir Švedijos prisidės ne vien prie energetinio saugumo, bet ir prie vartotojams priimtinesnių elektros kainų.

Lietuvą ir Lenkiją sujungs dujotiekis, dėl kurio šį spalį Briuselyje buvo pasirašyta sutartis. Šį projektą planuojama užbaigti iki 2019 metų ir jis leis sujungti Baltijos regioną su Europa, kaip „Baltic Connector“ dujotiekis tarp Suomijos ir Estijos jungia regioną su Šiaurės Europos šalimis.

Visos regiono šalys dirba kartu tam, kad daromi žingsniai, priimami reguliaciniai sprendimai iš tiesų sustiprintų, diversifikuotų ir sukurtų tinkamas sąlygas didesniam energetiniam savarankiškumui.

Šiuo atžvilgiu JAV taip pat glaudžiai bendradarbiauja su Latvija. Siekiama plėtoti jos energijos rinką. Norima, kad priimti sprendimai sukurtų tinkamas sąlygas investuotojams patraukti, taip pat užtikrintų, jog dujų rinka plėtotųsi tinkamos konkurencijos sąlygomis.

Plačiau žvelgiant į Europą, mes dirbame su visomis ES valstybėmis, kad užtikrintume gerą ir stiprų tarpusavio supratimą dėl energijos saugumo ir jos išteklių diversifikavimo priemonių. Mes taip pat glaudžiai bendradarbiaujame su ES ir kitu atžvilgiu – dėl dujų Pietų koridoriaus. Juo dujos iš Kaspijos ir Vidurio Rytų regionų bus tiekiamos į ES, kurios partnerės šiame projekte yra Azerbai­džanas, Turkija, Gruzija, Turkmė­nistanas, Kazachstanas, Irakas, Egiptas ir kitos šalys.

Valstybės departamento Energetinių išteklių biuras taip pat labai aktyviai prisideda bendradarbiaujant su keletu šalių, kad būtų užbaigti svarbūs projektai, plėtojami jau kuris laikas. Vienas iš tokių yra dujotakis tarp Graikijos ir Bulgarijos. Stumiamės į priekį, dirbame su įvairiais partneriais, kad pereitume prie sprendimų, ir artėjame prie galutinių sprendimų dėl šio projekto investicijų.

Taigi mūsų veikla apima daugelį šalių ir mes labai vertiname Europos Ko­misijos pastangas stiprinti išteklių diversifikaciją, dujų, elektros jungčių projektavimą ir statybą – visa tai tarnauja energetinio saugumo tikslams.

Iki šiol rinkoje buvo prieinami JAV pagaminti perdirbtos naftos produktai. Tačiau galiojo įstatymai, draudžiantys išvežti iš JAV ten išgautą žalią naftą. Dėl šio draudimo daug diskutuota. Atsižvelgiant į įvairias aplinkybes svarstyta, ar reikia atšaukti naftos eksporto draudimą.

Nacionalinio energetinio saugumo poreikiai buvo reikšmingas veiksnys – tai svarbu ne vien JAV, bet ir visam pasauliui. Daugelis energijos išteklių vartotojų pripažino, kad esant rinkos trukdžių, tiekimo sutrikimų, pavyzdžiui, dėl embargo, svarbu turėti rezervų ir taip užtikrinti saugumą. Panašiems klausimams koordinuoti buvo įsteigta Tarptautinė energetikos agentūra (International Energy Agency).

Atsižvelgiant į tą saugumo komponentą JAV vyko diskusijos, ir Kongresas neseniai panaikino draudimą eksportuoti žalią naftą. JAV pradeda ir suskystintų gamtinių dujų (SGD) eksportą.

Yra daugybė šalių, kuriose atrandama naujų naftos ir dujų telkinių. Pavyzdžiui, milžiniškų dujų atsargų atrasta Rytų Viduržemio jūroje, taip pat ir prie Egipto krantų. Telkinių atrasta Mozambike, Rytų Afrikos kraštuose.

Azijoje žinome apie telkinius Papua ir Naujojoje Gvinėjoje. Ši šalis ir Australija – besivystančios SGD eksportuotojos.

Dabartinės rinkos sąlygos SGD eksportuotojams, įskaitant JAV, yra truputį keblokos dėl mažų dujų kainų. Iššūkiai verčia gamintojus įvertinti savo galimybes – kada ir kokius pajėgumus plėtoti.

Šiuo požiūriu JAV valstybės departamentas bendradarbiauja su keliomis valstybėmis. Gajana – dar viena šalis, kurioje rasta naftos ir gamtinių dujų. Atsižvelgiant į tos šalies poreikius reikia užtikrinti būtiną reguliavimą, kad ištekliai būtų naudojami tinkamai ir nebūtų pažeisti tos šalies interesai. Meksika – kitas panašaus bendradarbiavimo pavyzdys.

Visa tai leidžia atrasti ir aptarti daug naujų galimybių, ir mes pasirengę padėti šalims, kurios siekia bendradarbiavimo.

Kalbant apie diversifikacijos svarbą negalima nepaminėti dujotiekio „Nord Stream 2“, nes tai liečia visos Europos energetinį saugumą. Mes netikime, kad esama stiprių ekonominių argumentų, dėl kurių turėtų būti tiesiamas šis dujotiekis. Mums kyla abejonių dėl poveikio, kurį šis dujotiekis padarys kitoms iniciatyvoms, pavyzdžiui, dujų Pietų koridoriui, taip pat Ukrainos energetiniam saugumui bei ekonomikai – atsižvelgiant į pajamas iš tranzito. Todėl mes vertiname ir palaikome kritišką Lietuvos poziciją „Nord Stream 2“ projekto atžvilgiu.

Mary Burce Warlick yra pirmojo JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojo padėjėja

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...