2012 Balandžio 25

JAV išeiviai siūlo ekranizuoti „Titaniko“ lietuvių istorijas

veidas.lt


Susidomėjimas knyga „Titaniko lietuviai“, išleista legendinio laivo tragedijos šimtmečio minėjimui, jau nusirito ir per Atlanto vandenyną. Tautiečiai Jungtinėse Amerikos valstijose siūlo autorių surinktą medžiagą panaudoti filmo kūrimui.

Su žurnalisčių Gerdos Butkuvienės ir Vaidos Lowell parašyta knyga susipažinę JAV lietuviai autorių teiravosi, ar surinkta medžiaga dar nesusidomėjo kinematografininkai. Čikagos lietuvių laikraščio „Draugas“ žurnalisto Raimundo M. Lapo manymu, „Titaniko lietuviai“ – puikus vaidybinio filmo embrionas Lietuvos kino industrijai.

Pirmoji „Titaniko“ tragedijos ekranizacija pasirodė praėjus mažiau nei mėnesiui nuo laivo nugrimzdimo į Atlanto vandenyno gelmes. Nebylaus kino filme „Išsigelbėję iš Titaniko“ („Saved from Titanic“) vaidino katastrofos liudininkė Dorothy Gibson, kuri atkartojo išsigelbėjimo lemtingąją naktį istoriją – netgi vilkėjo tą pačią vakarinę suknelę.

Vėliau laivo istorija dar ne vieną kartą pasirodė kino ekranuose. Žurnalistės Gerda Butkuvienė ir Vaida Lowell kaip jas labiausiai įkvėpusį filmą įvardija ne Jameso Camerono režisuotą „Titaniką“, o Walterio Lordo knygos „A night to remember“ ekranizaciją, pasirodžiusią 1958 metais.

Knygoje „Titaniko lietuviai“ surinkta medžiaga – unikalus liudijimas apie tris žymiausiu pasaulio laivu plaukusius lietuvius bei iš Lietuvos kilusį kapitoną, kuris plaukė į pagalbą nelaimės ištiktam laineriui. Kunigo Juozo Montvilos, šaltkalvio Eliezero Gilinskio, Simo Baniulio ir kapitono Liudviko Stulpino gyvenimo istorijos paviešintos pirmą kartą per lygiai 100-tą metų, praėjusių nuo tragedijos.

„Titaniko“ lietuviai“ jau pasiekė ir Australijos bei Didžiosios Britanijos lietuvius. Pagal Gerdos Butkuvienės ir Vaidos Lowell surinktą medžiagą Londono lietuvių katalikų šv. Kazimiero parapijos bažnyčioje rengiama paroda Juozui Montvilai atminti. Kunigo atminimo įamžinimui Lietuvoje buvo surengta konferencija Marijampolėje, kurios metu iškeltos idėjos pavadinti jo vardu Liubavo pagrindinę mokyklą, senosios Liubavo bažnyčios vietoje pastatyti koplytstulpį, sutvarkyti senąją Montvilų sodybą.

Gerdos Butkuvienės ir Vaidos Lowell triūsas renkant faktus jau atnešė vaisių – knyga puikuojasi knygynų tinklo „Pegasas“  bei interneto knygyno Knygos.lt bestselerių dešimtukuose.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...