2010 Lapkričio 23

Niurnbergo procesas

Dėl Petro Stankero straipsnio „Niurnbergo karo nusikaltimų tribunolas – didžiausias juridinis farsas istorijoje“

veidas.lt

Aš nepritariu straipsnio autoriaus istorijos mokslų daktaro Petro Stankero vidinei pozicijai, kuri išsakyta aptariamame straipsnyje. Autorius, nebūdamas profesionalus žurnalistas, pasiklydo svarbiame proporcijos principe. Jau ne vieną kartą viešojoje erdvėje diskutuota apie nacių ir sovietų nusikaltimus, galimą jų palyginimą. Nacizmo nusikaltimai, ypač susiję su holokaustu, negali būti lyginami su sovietų ar kitų Antrojo pasaulinio karo nugalėtojų nusikaltimais. Tai visai kito masto ir politinės valios veikla.

Bet Antrojo pasaulinio karo nugalėtojų veikla gali būti nagrinėjama ir analizuojama. Manau, tokių paskatų vedamas „Veido“ vyr. redaktorius Gintaras Sarafinas ir sutiko spausdinti šį straipsnį. Nuomonių įvairovė (net ir neteisingų ar neproporcingų) yra pliuralistinės demokratijos požymis. Išgirdus neteisingas nuomones, galima pateikti teisingas ir taip diskusiją sugrąžinti į protingumo ribas. Antrojo pasaulinio karo nugalėtojų veikla taip pat turėtų būti analizuojama taip, kaip darė tas pats „Veido“ autorius, rašydamas apie Drezdeno ir kitų Vokietijos miestų bombardavimus jau esant aiškiai Antrojo pasaulinio karo baigčiai ir taip nužudant šimtus tūkstančių nekaltų Vokietijos civilių gyventojų. Tokios pat analizės reikalauja ir branduolinio ginklo panaudojimas prieš taikius Japonijos gyventojus. Žurnalistinio dėmesio reikia ir daugeliui kitų karo nusikaltimų, kurie nepriklausomai nuo valstybės dydžio ar jos politinio įtakingumo nenustoja būti karo nusikaltimais.

Nesutinku, kad Niurnbergo karo nusikaltimų tribunolas buvo juridinis farsas. Nepaisant to, kad teisiniu požiūriu šiam procesui gali būti prikišamas šališkumas ar tam tikro masto nekompetencija, būtent šiame procese sukurta jurisprudencija, kuri aiškiai pasako, kad civilių gyventojų žudymas, net ir gavus aukštesnės vadovybės (taigi formaliai „įteisintą“) įsakymą, negali būti pateisinamas. Tai neabejotinas ir neatleistinas nusikaltimas žmoniškumui, ką jau kalbėti apie žydų, romų genocidą. Tokia Niurnbergo proceso metu sukurta jurisprudencija mums ir šiandien leidžia persekioti sovietų smogikus, žudžiusius Lietuvos taikius gyventojus ar mūsų partizanus, formaliai turint visus pagal sovietų įstatymus tai „pateisinančius“ įstatymus ar dokumentus. Vienoje tokioje Strasbūro žmogaus teisių teismo byloje “Kononov prieš Latviją” Lietuva dalyvavo trečiąja šalimi ir kartu su Latvija laimėjo bylą prieš NKVD smogiką, Antrojo pasaulinio karo metu Latvijos teritorijoje žudžiusį taikius gyventojus.

Neturiu kompetencijos diskutuoti dėl Antrojo pasaulinio karo metu nužudytų žydų skaičiaus. Vakarų spaudoje (tiek bulvarinėje, tiek solidžioje) nuolat pasirodo straipsnių, įvardijančių vieną ar kitą holokausto aukų skaičių. Manau, tai istorikų diskusija. Jie ir turi aiškiai atsakyti į šį klausimą. Bet nemanau, kad tinkamas atsakymas į šį klausimą yra autoriaus bandymas abejoti šio skaičiaus adekvatumu, siejant jį su A.Hitlerio pasirašyto dokumento dėl žydų žudymo egzistavimu. Mano nuomone, tai nesusiję dalykai. Nesvarbu, ar toks dokumentas bus rastas, ar ne, jis nei paneigs holokausto egzistavimą, nei padės nustatyti nužudytų žydų skaičių.

“Veido” redakcijoje žurnalistai sąžiningai, kruopščiai ir intensyviai dirba. A.Kubiliaus vyriausybei mokesčių prasme spaudą sulyginus su plytų, trašų ar baldų gamyba teko atsisakyti daug žurnalistų, redaktorių ir stilistų. Priversti dirbti konvejerio principu suklystame. Bet “Veido” redakcijoje nėra nei antisemitų, nei abejojančiųjų holokausto egzistavimu. Tai ne kartą įrodyta “Veido” puslapiuose. Tiems, kuriems dėl savo mąstymo specifikos ar savo veiklos turiningumo pagrindimo finansavimo šaltiniams norėtųsi “Veido” redakcijoje tokių dirbtinai surasti, siūlyčiau pagalvoti, ar jūsų veikla tikrai prisidės prie pliuralistinės demokratijos Lietuvoje kūrimo.

Su pagarba diskusijos dalyviams ir atsiprašymu holokausto aukų bei jų artimųjų dėl Petro Stankero paklydimų ir “Veido” klaidos – leidėjas Algimantas Šindeikis

Daugiau šia tema:
 • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentarai (11)

 1. Renata Renata rašo:

  buvau nuolatinė “veido” skaitytoja, žurnalą pirkau kas savaitę,nes maniau, kad jis vienas iš tų nedaugelio žiniasklaidos priemonių, kurios laikosi etikos bei padorumo taisyklių. Tačiau dabar taip nemanau. Didelis akibrokštas, tas straipsnis. Linkiu dėmesingiau skaityti prieš spausdinant…
  P.S. Man gėda dėl savo kai kurių tautiečių…

 2. Skaitytojas Skaitytojas rašo:

  Nepergyvenk Sindeiki, puse skaitytoju prarado Veidas, ale daba Vitas Tomkus ispirks visa likusi tiraza..

 3. nero nero rašo:

  zydai sventa karve siukstu priliesti!matau slykscia isdavyste, ir eilini padlaizevima zydams,isspausdinot straipsni ir tada i krumus!o gerb Petras saunuolis!!!!!!!!!!!!ar lietuviskai skaityt nemokantys esat kad iskaitet tame straipsnyje tai ko ten neparase?!

 4. tero tero rašo:

  Keista, kad tokie kaip nero skaito Veida :)

 5. Kritikas Kritikas rašo:

  Na, Stankeras tai leptelejo riebiu nesamoniu, o Algimantas Šindeiki jam iš paskos leptelejo ne ka geriau.
  jis teigia: “Nacizmo nusikaltimai, ypač susiję su holokaustu, negali būti lyginami su sovietų ar kitų Antrojo pasaulinio karo nugalėtojų nusikaltimais. Tai visai kito masto ir politinės valios veikla” Prie ko mastai ir valios,nuzudyti zmones, visi zmones lygus prie 5 dievo isakymo. Kokios cia dar nusklatimų gradacijos. Man sovietu ir naciu nusikaltimai lygus. o tai, kad Sovietu Sajunga yra nugaletoja valstybe, tai si aplinkybe ne kiek nesusvelnina jos kaltes kaip kad ir jos buvusios sajungininkes Nacistines Vokietijos. Tarp jų galeciau deti tik lygybes zenkla. Man asmeniskai gaila vienodai tiek zydu, tiek lenku nuzudytu Katyneje, tiek lietuvių, istremtu ir nuzudytu Rainiuose, tiek baltrusiu, netgi tu zmoniu, kurie buvo nuzudyti nacmeciu del komunistines veiklos. Ir neturi cia buti jokiu dvigubu standartu. visi zmones turi teise i gyvybe.Pagal A. S. gradacija kaip iseina, kad vienos aukos didesnis, o kitos mazesnis blogis. Zmones yra lygios, aukos pagal ju pazeistas teises yra lygios, tad ir sie sumaut i du totalitarinai rezimai lygus, o tai, kad vienas ju laimejo, man tai nieko o nekeicia

 6. faktas faktas rašo:

  bailiai esat ir kaip tikri lietuviai kazkokiam zydu centrui paliepus isvijot zurnalista,kuris irgi gali turet nuomone,kad ir kitokia.Prisiminkit Danija su ju zurnalu ir karikaturom apie Machometa,ten visa salis stojo ginti karikaturisto,neziurint dideliu musulmonu protestu visame pasaulyje,o cia??Cia bailiu redaktoriu ir dar bailesniu politiku krastas issprende reikala savaip….bailiai

 7. nero nero rašo:

  to>tero ismokyk mane 100 kalbu ir kalbesiu visomis net ir prieso kalba:)o jei jums, tamsta, tai keista- tai manau pasaulyje lb daug keisto ir jums nesuprantamo yra ir dar ateityje laukia

 8. aha aha rašo:

  nes manau, kad… o ką lietuvai dar daryti? pasipriešinti?ir taip vos laikomės, tai kai supuls visos kitos šalys, tai bus iš viso …. :)

 9. del portalo del portalo rašo:

  Kas taip nemoksiskai tvarko tamstu interneto portala? Klaidos akis badyte bado – nesugebate net redaguoti BNS zinutes – dirbate tik copy – paste rezimu (jie issitaise zinute, o jusiskiai interneto veikejai taip negrabiai visa is sukiso), sriftai skiriasi, ta pati zinute talpinama 3-5 vietose, apie stiliaus ir kalbos klaidas ne nekalbesiu.
  Gal tas interneto tvarkytojas nelabai suvokia, kuo uzsiima?

 10. Antanas Antanas rašo:

  Broliai,
  privalom nuolatos informuoti ir priminti Vakarų lengvatikiams apie “išrinktųjų rasės” nusikaltimus. Mes turim nuostabų ginklą – internetą, kuriuo ir mes, “gojai” galim sėkmingai naudotis. Todėl atkakliai rašykim elekroninius laiškus Vakarų politikams, diplomatams, žymiems žmonėms ir informuokim apie tų, kurie planavo ir vykdė komunizmo nusikaltimus, tautinę sudėtį. Rašykim apie enkavedistų, Gulago vadovų ir kitų dušanskių nusikaltimus taip, kad visokiems zurofams akyse žalia pasidarytų.
  Mes laimėsim!

 11. Arvydas Damijonaitis Arvydas Damijonaitis rašo:

  INFORMACIJA: Nesiduokim mulkinami.Klastingas okupantas masines lietuvių žudynes “pateikia” kaip “trėmimus”.Masinės žudynės -įprasta NKVD-KGB struktūrų praktika,nes tai pats PIGIAUSIAS,EFEKTYVIAUSIAS BŪDAS naikinti tautas..Kaip priversti blogio ir melo imperiją Rusiją kompensuoti? Mirusiųjų,nužudytų ,nekaltų lietuvių sielos to reikalauja.Nebaudžiami nusikaltimai skatina kruviną Rusijos imperiją daryti naujus NEBAUDŽIAMUS genocidinius nusikaltimus. LR Seimo tremtinių,politinių kalinių frakcija nedelsiant privalo įkurti darbo grupę koordinuoti teisinius veiksmus dėl kompensacijos už genocidinius nusikaltimus,masines lietuvių žudynes.Istorinis faktas- 50 proc NKVD-KGB buvo žydų tautybės.Holokaustą patyrę žydai mums padės ? Arvydas Damijonaitis,žydų gelbėtojos vaikaitis


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...