2017 Liepos 08

Marijus GUDYNAS

Čikaga – Lietuvos diasporos sostinė

veidas.lt

Marijus GUDYNAS

Lietuvos generalinis konsulas Čikagoje

Išgirdus Čikagos pavadinimą vaizduotėje turbūt iškils unikali dangoraižių architektūra su antru aukščiausiu JAV dangoraižiu „Willis Tower“, Uptono Sinclairo knyga „Džiunglės“ su mėsos skerdyklomis ir lietuviais knygos herojais, filmuose matytas Buckingham fontanas, kavos pupelės formos veidrodinė skulptūra „Debesų vartai“ arba pirmas pasaulyje apžvalgos ratas „Ferris Wheel“. Na, dar galbūt Al Kaponės gangsteriai bus tarp daugybės paplitusių vaizdinių.

Bet, mano nuomone, patys aktualiausi Lietuvai yra Čikagos, kaip vieno svarbiausių JAV politinių ir ekonominių centrų, vadinamosios lietuvių diasporos sostinės, vaizdiniai, todėl šiame straipsnyje – apie juos.

Lietuviškoji Čikagos diaspora

Lietuviai emigrantai, kaip ir daugelio tautų atstovai, masiškai Čikagą atrado XIX amžiaus paskutiniais dešimtmečiais, kai miestas po jį sunaikinusio 1871 m. gaisro pradėjo sparčiai augti ir vystytis. Čia veikusios didžiausios JAV skerdyklos, miesto atstatymo darbai ir gausėjanti lietuvių bendruomenė tapo stipriais magnetais vis naujiems nuo rekrūtavimo į okupacinę caro armiją siekiantiems pabėgti, sukilimuose dalyvavusiems ar tiesiog geresnio ekonominio gyvenimo ieškantiems Lietuvos gyventojams, tarp jų didžiausios tautinės grupės – lietuviai ir litvakai.

Atvykėliai telkėsi etniškai kompaktiškose teritorijose, nes nekalbėjo angliškai, dažnai nemokėjo skaityti ir rašyti. Pamažu imtasi statyti bendruomenei svarbius centrus: mokyklas, bažnyčias (lietuviai Čikagoje pastatė 13 bažnyčių), vienuolynus, laikraščių redakcijas, ligoninę, parduotuves, saliūnus, gydytojų kabinetus, vaistines ir t.t. Vieni pirmųjų Čikagos kino teatrų atidaryti lietuvio emigranto.

Dar XIX amžiaus pabaigoje lietuviai pradeda burtis į religines ir pasaulietines organizacijas. Tarp pirmos bangos emigrantų, vadinamųjų grynorių, daugiausiai rasime skerdyklų darbininkų, statybininkų, ugniagesių ir labai nedaug laisvųjų amatininkų, bet pažvelgę į antrą ir trečią šios bangos emigrantų kartas atrastume žymių politikų, sportininkų, menininkų, verslininkų ir pan. Paminėsiu tik keletą lietuvių kilmės čikagiečių: plieno liejyklų savininkas, vadovavęs Ilinojaus valstijos pramonininkų asociacijai, Anthony Rudis, amerikietiškojo futbolo žvaigždė Dickas Butkus, Holivudo režisierius Robertas Zemeckis, Niujorko operos solistas Arnoldas Vokietaitis, Vatikano banko direktorius Paulius Marcinkus, JAV politikos sunkiasvoriai – respublikonas kongresmenas Johnas Shimkus, demokratas, buvęs ketvirtas įtakingiausias žmogus JAV politikoje senatorius Richardas Durbinas ir kt.

Dalis grynorių už uždirbtus pinigus grįžę į Lietuvą pirko ūkius arba įsteigė Amerikoje nusižiūrėtus verslus, o tie, kurie liko JAV, tapo galinga jėga, rėmusia Lietuvos nepriklausomybės siekį ir įtvirtinimą. Tik ką atgimusi valstybė iš JAV lietuvių sulaukė dešimčių milijonų dolerių paramos, o 1921 m. surinkta 1 mln. JAV gyventojų parašų reikalaujant prezidento pripažinti nepriklausomą Lietuvos Respubliką.

Lietuvių diaspora, kurios didelė dalis gyveno Čikagoje, tapo gerai organizuotu Lietuvos nepriklausomybės, pažangos ir gerovės ramsčiu. JAV lietuviai grįžę kovėsi nepriklausomybės kovose, o čikagietis Steponas Darius, į Lietuvą atvežęs krepšinį, beisbolą, boksą ir lengvąją atletiką, buvo aktyvus Klaipėdos sugrąžinimo Lietuvai kovų dalyvis. Jau XX amžiaus pradžioje Čikaga pareiškė aiškias pretenzijas tapti gausiausiu ir įtakingiausiu lietuviškos diasporos centru.

Antrąjį pasaulinį karą sukėlusios hitlerinė Vokietija ir stalininė Sovietų Sąjunga priverčia daugybę lietuvių, gelbėjančių savo gyvybę, trauktis iš Lietuvos. Lietuva netenka didelės dalies inteligentijos ir jau susiformavusio nepriklausomos Lietuvos politinio, ekonominio, kultūros ir kitų sričių elito. Dalis jų, fronto nublokšti į Vakarus, atvyksta į Čikagą, prisiglaudžia pas čia gyvenančius lietuvius. Gausiai kuriamos organizacijos, pildosi lietuviškos mokyklos, parapijos, kultūros centrai. Pokario metais naujai atvykę „dipukai“ (DP – displaced persons) visomis išgalėmis bando susikurti gyvenimą, remia Lietuvoje likusius ir į Sibiro lagerius ištremtus tautiečius, siekia Lietuvos išlaisvinimo. Čikaga tampa dar „lietuviškesnė“.

Po 50 metų okupacijos laisva Lietuva ir vėl sulaukia didelio diasporos palaikymo. Jau įsitvirtinę lietuviai tampa svarbia politine, ekonomine ir finansine atrama atsikuriančiai Lietuvai. Diaspora reikalauja, kad JAV pripažintų Lietuvos nepriklausomybę, remia siekį tapti Jungtinių Tautų, Europos Sąjungos, NATO, kitų organizacijų nariais. Grįžęs į tėvynę čikagietis „dipukas“ Valdas Adamkus išrenkamas Lietuvos Prezidentu. Diasporos iniciatyva ir lėšomis atkuriamas Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuvoje investuoja JAV verslai, teikiama pati įvairiausia parama.

Į JAV atsirita trečioji emigracijos banga. Vėl pildosi pradėjusios tuštėti lituanistinės mokyklos, kuriasi organizacijos. Lemonte įsigytas Pasaulio lietuvių centras tampa didžiausiu lietuvybės išsaugojimo židiniu pasaulyje. Lietuvių bendruomenė išlieka svarbiu atramos tašku atsikuriančiai ir augančiai nepriklausomai Lietuvai.

Lietuviai, litvakai ir įvairių kartų jų palikuoniai šiandien kuria Čikagą. Net ir miesto aukščiausioje politinėje ir administracinėje vadovybėje, versluose, nevyriausybiniame sektoriuje rasime tikrai nemažai žmonių, kurių seneliai ar proseneliai į JAV atvyko iš Lietuvos. Praplėskime šį ratą žmonėmis, kurių sutuoktiniai, giminės, artimi draugai save kildina iš Lietuvos, ir suprasime, kad Čikaga yra turbūt vienas draugiškiausių Lietuvai miestų pasaulyje, o bendradarbiavimo potencialas su šiuo miestu vienas didžiausių.

Čikaga – svarbus JAV ekonomikos ir politikos centras

Čikaga visada buvo vienas įtakingiausių JAV politikos ir ekonomikos centrų. Garsieji JAV prezidentai Abrahamas Lincolnas ir Ronaldas Reaganas kilę iš Ilinojaus valstijos. Pastaruosius aštuonerius metus JAV vadovaujant čikagiečiui Barackui Obamai šio miesto politinio ir ekonominio elito įtaka JAV buvo ypač ryški.

Ekonominę Čikagos galią geriausiai iliustruoja palyginimas pasaulio valstybių kontekste: pagal sukuriamą BVP (561 mlrd. JAV dolerių) miestas rikiuotųsi 21 vietoje tarp pasaulio valstybių, lenkdamas Švediją, Lenkiją ir Argentiną (Pasaulio bankas, 2016).

Čikaga – šeštas turtingiausias miestas pasaulyje. Vienas svarbiausių ilgalaikės stiprybės ramsčių – ekonomikos diversifikacija. Stipriausios ūkio šakos – transportas ir logistika, inžinerinė pramonė, maisto apdirbimo pramonė, spauda ir leidyba, draudimo paslaugos. Sparčiai auga inovacijų ir informacinių technologijų sektorius – per metus mieste sukuriama daugiau nei po 300 startuolių, per pastaruosius kelerius metus į juos investuota daugiau nei 3 mlrd. dolerių. Įspūdingi ekonominiai saitai su užsienio valstybėmis – čia įsikūrusios daugiau nei 1800 užsienio įmonių. Nemažai vietinių Čikagos įmonių vardų („Boeing“, „United Airlines“, „Mondelez“, „Abbot“, „McDonald‘s“) yra puikiai atpažįstami tarptautinėje rinkoje ir vykdo aktyvią plėtrą užsienyje. Čikagoje įsikūrusios daugiau nei 400 stambaus verslo įmonių centrinės būstinės, kurių padaliniai veikia bent 170 valstybių.

Šiuo straipsniu tik truputį praskleidžiau Čikagos, kurią vadiname lietuvių diasporos sostine, potencialą. O dabar pabandykime atsitraukti ir pažvelgti plačiau – į visas JAV. Pamatysime milžinišką neatrastų ir neišnaudotų bendradarbiavimo galimybių vandenyną su begale Lietuvai neabejingų širdžių.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (17)

 1. Apsaugos paskolos pasiūlymas Apsaugos paskolos pasiūlymas rašo:

  trumpalaikė paskola

  Gaukite paskolą nuo 5 000 EUR iki 10 000 000 EUR, o norma – 3% per metus
  trukmė nuo 1 iki 30 metų. Sunkūs ir patikimi saugumo pasiūlymai.
  El. Paštas: tmarjan24@gmail.com
  Whatsapp: +38651390291

 2. Anna Anna rašo:

  The Diaspora calls for the to apprehend Lithuania independence and supports the aspiration to come to be a member of the United nations https://www.prohomeworkhelp.com the EU Union and other groups. Non governmental region of the town we can locate pretty a few people whose grandparents or grandparents came to Lithuania from Lithuania.

 3. Dobson Scott Dobson Scott rašo:

  Hi am Dobson, privatus skolintojas. Kaip paskolos skolintojas, siūlome paskolas, kurių palūkanų norma yra 2% per metus ir nuo 10 000,00 iki 500 000,00 ir 10 000,00 iki 500 000,00 EUR. Yra 100% garantuotų ir neužtikrintų paskolų. Mes garantavome finansines paslaugas daugeliui klientų visame pasaulyje. Su mūsų lanksčiais paskolų paketais, paskolos gali būti tvarkomos ir pinigai pervedami skolininkui per 2 dienas. Mes dirbame aiškiai ir suprantamai ir siūlome įvairias paskolas suinteresuotiems klientams, įmonėms, asmenims ir nekilnojamojo turto investuotojams. Susisiekite su mumis el. Paštu: dobsonquickloan@gmail.com

 4. Get Assignment help online Get Assignment help online rašo:

  If you are searching for the best assignment help service provider getassignmenthelponline.com is the bestest and cheapest service provider for you. They provide services according to your requirement.

 5. Buy Nursing Research Papers Buy Nursing Research Papers rašo:

  It is important to seek help for all Nursing Research Paper Writing Services needs from experienced writers for your Buy Nursing Papers Online Services and Nursing Essay Writing Services.

 6. https://researchpapers247.com/computer-science-writing-services/ https://researchpapers247.com/computer-science-writing-services/ rašo:

  It is advisable for students to seek help when taking Computer Science Writing Services and Computer Science Essay Writing Services for they can hire the best Computer Science Paper Writing Help provider.
  https://researchpapers247.com/computer-science-writing-services/

 7. Buy Sociology Papers Online Buy Sociology Papers Online rašo:

  Nursing students always look for the Sociology Paper Writing Services since it’s very difficult to complete Sociology Research Paper Services and Sociology Essay Writing Services on time.
  https://superiorpapers.us/buy-sociology-papers-online.html

 8. Religion Writing Services Religion Writing Services rašo:

  Companies offering Online Religion & Theology Writing Services should help students perform well by delivering papers prior to the deadline as early delivery of Religion & Theology Coursework Writing Help and Professional Religion and Theology Essay Writing Services is very important.

  https://topessaywriting.com/professional-religion-and-theology-writing-services/

 9. Sociology Writing Services Sociology Writing Services rašo:

  Students who seek Online Sociology Paper Writing Services from a writing company are guaranteed of getting good grades for their Sociology Essay Writing Services and Sociology Essay Writing Help that are free from grammatical errors.
  https://researchpapers247.com/sociology-writing-services/

 10. Giulia jones Giulia jones rašo:

  I suppose one of the fine examples of ways this became carried out is in Missouri. The capitol is Jefferson metropolis, which is set in the center of the country and on the Missouri River. Transportation from the populace centers of St Louis and Kansas metropolis is roughly midway. https://www.instylejackets.co.uk/

 11. Davina Claire Davina Claire rašo:

  Sveiki; Ar jums reikia paskolos? Kreipkitės dėl paskolos su Novelty Finance. Mano vardas Davina Claire, aš esu „Novelty Finance“ vyriausioji finansų pareigūnė. Pastebėjau, kad asmenims ir įmonėms taip sunku gauti paskolą iš bankų ar kitų finansinių institucijų. Mano įmonė (Novelty Finance) yra čia, kad suteiktų ir padėtų jums gauti paskolą. Galite susisiekti su mumis el. paštu: noveltyfinances@gmail.com ARBA atsiųskite žinutę WhatsApp telefonu +447915601531

  Nesvarbu, ar norite pagerinti savo gyvenimo būdą, ar turite netikėtų išlaidų, jums reikia „NOVELTY FINANCE“ paskolos.

  NAUJOVĖS FINANSAI yra lankstūs: siūlome įvairių paskolų variantų, galite kreiptis dėl trumpalaikių ir ilgalaikių paskolų, paskolos su užstatu arba paskolos be užstato.
  Mes siūlome platų asmeninių paskolų, verslo paskolų, būsto paskolų ir skolų konsolidavimo paskolų asortimentą, kuris gali būti pritaikytas atsižvelgiant į jūsų besikeičiančius poreikius ir aplinkybes už labai mažą palūkanų normą.

  Ką gausite pateikę paraišką „Novelty Finance“:
  √ Nedelsiant prieiga prie savo lėšų po patvirtinimo.
  √ Konkurencingos palūkanų normos (3% per metus)
  √ Lanksčios grąžinimo sąlygos
  √ Galimybė greičiau grąžinti paskolą
  √ Lengvas patvirtinimas, jei reikia papildomų lėšų
  √ Neskubėsite grąžinti paskolos, gausite laiko pradėti paskolos grąžinimą.
  √ Jokių paslėptų mokesčių

  Kaip taikyti:
  Kreiptis dėl paskolos greita ir paprasta!
  Įmonės ar asmenys, norintys kreiptis dėl paskolos su „Novelty Finance“ ir norintys gauti daugiau informacijos apie paskolos pasiūlymą, turėtų ATSIŲSTI EL. laišką adresu (noveltyfinances@gmail.com) ARBA siųsti žinutę WhatsApp telefonu +447915601531, kad gautumėte daugiau informacijos ir žodinių instruktažų. Taikomos sąlygos.

 12. Ava Ava rašo:

  Niekada nemaniau, kad galiu būti tokia turtinga po to, kai bandžiau susitvarkyti ir pasirūpinti savo šeima, žaidžiau loterijoje, bet niekada nepasisekė laimėti, kol nepamačiau komentarų internete, kaip jis padėjo Laimi daug žmonių, po to aš juo netikėjau, bet vis tiek pabandžiau, parašiau jam žinutę el. paštu po kelių valandų jis atsakė, todėl pasakiau, ko noriu, jis man patikino sėkmę. jis taip pat pasakė man, ką turėčiau daryti, ir aš padariau viską, ko jis iš manęs prašė, po kelių valandų jis davė man laimingus skaičius ir parodė, kur žaisti, todėl aš padariau taip, kaip buvo nurodyta, mano didžiausiai nuostabai laimėjau, €15 000 000 mln. Esu turtingas ir laimingas, ačiū kunigui salamiui už pagalbą, be tavęs esu niekas. Jei jums reikia jo pagalbos, kad laimėtumėte, galite susisiekti su juo el. paštu purenaturalhealer@gmail.com ir WhatsApp +2348143757229

 13. billyoberts billyoberts rašo:

  As a rule, your literature review should be critical, organized by thematic areas, key debates, and methodological approaches. You should include your notes and critical analysis, but don’t forget to group your sources according to the themes they focus on. The goal of the https://essaymap.org/case-study/ review is to give the reader a clear understanding of your topic and develop a coherent argument. Once you have done this, you should start writing your dissertation.

 14. stromectol france stromectol france rašo:

  Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this paragraph i thought
  i could also make comment due to this good paragraph.

 15. madyafi madyafi rašo:

  For all of your Buy Nursing Papers Online Services and Nursing Essay Writing Services requirements, it is essential to seek assistance from expert writers.https://geometry-dash.io/

 16. loan Offer loan Offer rašo:

  Do you need a loan? we offer all types of loans, and our offer is fast, safe and very reliable. profit from 2000 euros to 5 million. contact us now to get a loan at a good rate2%. Kindly contact us for more information on how to get started: no matter your location sumitihomelend@gmail.com (WhatsApp) number +918131851434 Mr. Damian Sumiti

 17. jeffreestar jeffreestar rašo:

  Šis straipsnis siekia atkreipti dėmesį į Čikagą kaip svarbų lietuvių diasporos centrą ir pabrėžti šio miesto įtaką tiek JAV, tiek Lietuvos kontekste. Tai rodo Čikagos svarbą kaip vieno iš svarbiausių JAV miestų bei jos ypatingą reikšmę lietuvių kultūros ir istorijos kontekste https://slicemastergame.com/


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...