2015 Gegužės 18

Apie šiukšlių rūšiavimą ir perdirbimą – iš arti

veidas.lt

Geriau vieną kartą pamatyti, nei daug kartų išgirsti, – tokiu požiūriu vadovaujasi gegužės 23 d. 12–15 val. savo veiklą pristatančios ir duris atveriančios aplinką tausojančios įmonės. Šią dieną Vilniaus nuotekų valykla, Klaipėdos vandenvietė, Marijampolės nuotekų valykla ir Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras (ARATC) visuomenei plačiai atvers duris. Apsilankyti minėtuose aplinkosaugos objektuose ypač kviečiamas jaunimas, šeimos su mažais vaikais, nes būtent jų rankose mūsų aplinkos, mūsų Žemės ateitis.

 

Gegužės 23 d. atvirų durų dienos renginyje „Profesoriaus atradimai gamtoje – eksperimentuok kartu!“ Alytuje visų lankytojų lauks ne tik organizuojama ekskursija po regiono atliekų tvarkymo centre veikiančią mechaninę atliekų rūšiavimo liniją, bet ir įvairios interaktyvios veiklos šeimoms ir vaikams, pavyzdžiui, žinių viktorina, atliekami įvairūs eksperimentai su vandeniu ir cheminėmis medžiagomis. Mažiausių dalyvių taip pat lauks dovanėlės.

 

Moksleiviams – aplinkosaugos konkursas

 

Niekas negali paneigti, kad svarbu susieti mokinių elgesį su aplinkos kokybe ir jų pačių galimybe tą aplinką keisti. Ta proga šiuo metu vyksta ir moksleivių konkursas ,,Atradimai gamtoje“, kuriuo siekiama skatinti mokinius domėtis aplinkos apsauga, didinti jų aplinkosauginį sąmoningumą ir skatinti įvairiomis priemonėmis bei formomis ieškoti sprendimo būdų, kaip pagerinti savo gyvenamąją aplinką. Pavyzdžiui, moksleiviai raginami stebėti aplinką matuojant vandens pH, nitratų kiekį, oro temperatūrą, nustatant bioįvairovę, dirvožemio struktūrą, įvertinant aplinkos kokybę. Konkurso dalyviai turi pateikti savo autorinius darbus, kurie parodytų, ką konkrečiai galima nuveikti gerinant savo gyvenamąją aplinką.

Moksleiviai išties domisi atvirų durų dienos renginiais Vilniuje, Klaipėdoje, Alytuje ir Marijampolėje. Dalyviais užsiregistravo ištisos klasės iš įvairų šalies mokyklų. Pavyzdžiui, Alytuje užsiregistravo įvairių klasių moksleiviai iš penkių rajono ugdymo įstaigų.

Visi vykstančio konkurso ,,Atradimai gamtoje“ dalyviai taip pat kviečiami atvykti į vieną iš 2015 m. gegužės 23 d. atvirų durų dienos renginių „Profesoriaus atradimai gamtoje – eksperimentuok kartu!“, kurio metu bus paskelbti nugalėtojai ir pristatyti jų darbai. Konkurso dalyviai bus apdovanojami diplomais, o pirmųjų vietų nugalėtojai gaus konkurso organizatorių įsteigtą prizą – bilietus į kino filmą visai klasei. Todėl renginio organizatoriai tikisi, kad gegužės 23-ioji bus tikra aplinkosaugos šventė tiek šeimoms su mažais vaikais, tiek jaunimui ir visiems besidomintiesiems aplinka, kurioje mes gyvename.

 

Jaunajai kartai skiepijami atliekų rūšiavimo įgūdžiai

 

Atvirų durų dienos renginiuose jaunajai kartai bus stengiamasi parodyti, kokią naudą gamtai ir žmogui gali duoti išrūšiuotos ir perdirbtos atliekos. Būtent jaunoji karta labiausiai ir domisi atliekų rūšiavimu bei perdirbimu. Tačiau nedaugelis žino, kaip tokios gamyklos veikia: kaip surinktos atliekos rūšiuojamos, o vėliau – perdirbamos. Tokią galimybę ir suteikia Atvirų durų diena, kai visiškai iš arti galima pamatyti modernius įrenginius, stebėti, kuo virsta, regis, niekam nereikalingas stiklas, plastikas ar kompostas, – naudingais produktais ar energija.

Vienas iš duris lankytojams atversiančių objektų – Alytaus regiono atliekų tvarkymo centre įdiegta nauja įranga, su kuria iš surinktų ir perdirbamų biologiškai skaidžių atliekų (tai maisto gaminimo atliekos, kavos tirščiai, arbatos pakeliai, kiaušinių lukštai, augalų lapai, smulkios šakos, nupjauta žolė, taip pat dumblas, mėšlas) galima išgauti biodujas ir jas panaudoti elektros ar šilumos gamybai arba susidariusias medžiagas panaudoti kaip kompostą. Ši naujoji įranga ne tik sumažina atliekų srautą sąvartynuose, bet ir duoda ir ekonominės naudos. Tokie 2014 m. pabaigoje Alytuje įdiegti įrenginiai Lietuvoje – pirmieji. Jų eksploatacija neabejotinai reiškia naują pradžią atliekų tvarkymo sistemoje. Šį svarbų žingsnį padėjo žengti 2007–2013 m. ES Sanglaudos fondo lėšos, skirtos pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programą.

Pasak ARATC centro direktoriaus Algirdo Reipo, mechaninio rūšiavimo ir biologinio apdorojimo įrenginių projektinis pajėgumas suteikia galimybę per metus perdirbti iki 65 tūkst. tonų atliekų, o planuojama perdirbti 45 tūkst. tonų per metus. Siekiama, kad atliekos pirmiausia būtų perdirbamos, o tos, kurios netinkamos perdirbti, panaudojamos energijai gauti. Mechaninio rūšiavimo įrenginiais atskirtos atliekos toliau tvarkomos atskirai: vienos smulkinamos ir kompostuojamos, kitos perdirbamos ar deginamos. Modernią mechaninio rūšiavimo įrangą galima programuoti ir reguliuoti atsižvelgiant į atliekų kiekį bei kokybę.

Apie 40 proc. visų komunalinių atliekų sudaro biologiškai skaidžios, kurios yra atsinaujinantis gamtos išteklius ir gali tapti naudinga žaliava: biodujomis, biokuru, trąšomis. Patekusios į sąvartynus šios atliekos daro didelę žalą aplinkai, klimatui, žmogui: joms yrant išsiskiria metanas ir kitos dujos, tai kelia gaisrų pavojų, šios atliekos pritraukia daugybę graužikų ir paukščių, kurie gali būti užkrečiamųjų ligų platintojai.

Alytaus biologinio apdorojimo įrenginiuose apdorojamos iš mišrių komunalinių atliekų srauto atskirtos biologiškai skaidžios atliekos ir atskirai surinktos maisto atliekos. Biologiškai skaidžių atliekų srautas apdorojamas anaerobiniu (be deguonies) būdu, gaminant elektros energiją. Pagaminta elektra naudojama įrenginių technologiniam procesui, o perteklinė žalioji energija bus pateikiama į bendrą elektros energijos tinklą. Ir tik likusi visai nedidelė dalis atliekų patenka sąvartynus.

Visą šį atliekų sutvarkymo kelią Atvirų durų dienos dalyviai galės stebėti nuo pradžios iki pabaigos.

 

Renginys „Profesoriaus atradimai gamtoje − eksperimentuok kartu!“ Alytuje

Laikas: 2015 m. gegužės 23 d., 12−15 val.

Vieta: Alytaus regiono nepavojingų atliekų sąvartyno teritorija (mechaninio rūšiavimo ir biologinio apdorojimo įrenginys).

Adresas: Takniškių kaimas, Alovės sen. Alytaus r.

Renginys nemokamas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. demand demand rašo:

    Atliekų rūšiavimas ir perdirbimas yra geras dalykas. Puiku, kad žmonės pradeda suprasti to svarbą. Niekas nenori gyventi šiukšlinoje aplinkoje, todėl daug kas užsisako šiukšlių ir atliekų išvežimo paslaugas. Man patinka šita įmonė https://svarista.lt/ – dirba greitai, kokybiškai, kainos gan padorios. Gali išvešti statybines atliekas iš jūsų namų ar darbo vietos, rekomenduoju.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...