2013 Sausio 26

A.Šliogeris – ir filosofas poetas, ir filosofas skandalistas

veidas.lt


Unikalus lietuvis mąstytojas netradiciniu požiūriu į pasaulio kasdienybę daro perversmus ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio žmonių galvose.

Švenčiant Lietuvos tūkstantmetį sudarytuose įvairiuose iškiliausių mūsų valstybės asmenybių šimtukuose buvo minimi bent jau du filosofai – Antanas Maceina ir Vydūnas. Ar kas nors iš mūsų dabartinių amžininkų filosofų pateks į kitą tokį šviesulių sąrašą?
„Neabejotinai. Arvydas Šliogeris – originaliausias dabarties lietuvių mąstytojas. Gal reikia laiko perspektyvos, kad jis būtų deramai įvertintas. Bet jei jo kūryba jau dabar yra kolegų filosofų mokslinių tyrimų objektas (apie jį rengiamos dvi disertacijos) – tai jau kitas laiptelis. Kai prasideda tarsi palikimo tyrimas, galima sakyti, kad tyrimo objektas – jau klasikas“, – neabejoja Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto dekanas doc. dr. Kęstutis Dubnikas.
Septyniolikos filosofijos knygų autorius. Pasaulio filosofijos klasikos vertėjas. Šiuolaikinės lietuviškosios filosofijos tradicijos kūrėjas. Vienintelis nusipelnęs abiejų valstybės nacionalinių – mokslo, kultūros ir meno – premijų. Labiausiai cituojamas lietuvių filosofas, kurio jau trys veikalai išleisti ir anglų kalba. Filosofas poetas. Filosofas lietuvių kalbos naujadarų kūrėjas. Galų gale prieštaringai vertinamų skandalingų pareiškimų autorius… A.Šliogerio apibūdinimų sąrašą galima būtų tęsti, nes jo kūryba, kaip ir asmenybė, reto gilumo ir labai daugiabriaunė.

Šiuolaikinės lietuviškos filosofijos tradicijos pradininkas
Vasarį skaitytojus pasieks neįprasta lietuviškos filosofijos bibliotekoje dialogų forma parašyta knyga „Pokalbiai apie esmes“. Apie filosofiją ir gyvenimą joje kalbasi du mąstytojai – klasikas ir jo jaunas sekėjas: Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto profesorius emeritas A.Šliogeris ir jo dabar vienintelis doktorantas Virginijus Gustas.
„Dažniausiai filosofo veikalas suvokiamas kaip fundamentalus, monologo forma parašytas darbas, analizuojantis kažkokią koncepciją, dėstantis kažkokią teoriją. Ši knyga kitokia – dialogo forma diskutuojame su A.Šliogeriu apie jo filosofiją“, – knygų mugėje debiutuosiantį dviejų filosofų bendrą darbą pristato V.Gustas.
Jaunas filosofas neabejoja, kad laikas analizuoti ne tik tai, ką filosofijoje nuveikė prancūzai, britai ar vokiečiai, – knyga gali tapti postūmiu pamąstyti apie Lietuvos šiuolaikinę filosofinę tradiciją, kuriai A.Šliogeris padarė didžiulę įtaką ir kaip pasaulio fundamentalių filosofijos veikalų vertėjas, ir kaip filosofinės minties tyrėjas, ir kaip autentiškos, unikalios, lietuviškos šiuolaikinės filosofijos tradicijos pradininkas. Be kita ko, įrodęs ir tai, kad nebūtinai filosofuoti galima svetima – senovėje lotynų ar graikų, dabar anglų kalba, kad tam puikiai tinka ir mūsų gimtoji.
A.Šliogerio knygų leidėjos „Apostrofos“ leidyklos direktorės Giedrės Kadžiulytės vertinimu, ir šiuo aspektu A.Šliogeris – išskirtinis filosofas: jis nepaprastai daug nusipelnęs ne tik kurdamas lietuviškus filosofinius terminus, bet ir turtindamas visą lietuvių kalbą, o jo raštų kalba galėtų būti ir lituanistų analizės objektas.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-3-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (5)

 1. Benas Benas rašo:

  Tai Lietuvos įžymybė,kuri 1,5 metų puikiai sėmėsi kūrybinių jėgų beprotnamyje.

 2. Rimantas Rimantas rašo:

  Lietuvos šviesuoliai dar nesuvokia, kokį nacionalinį turtą turi.

 3. šarūnas šarūnas rašo:

  Pasaulį nuo senovės valdo globalistai. Tie kas turėjo priėjimą prie informacijos ir žinojimo. Visi kiti buvo paversti tik tarnais. Paskaitykite gru generolo Suvorovo knygas, AtA generolo Petrovo paskaitas- bus aiškiau. Mūsų “mokslininkai” ir kiti mąstytojai neturi ką racionalaus pasiūlyti gal todėl kad daug ko nežino. Informacija blokuojama ir iškraipoma globalistams reikiama kryptimi. Kad ir pasaulinė energetikos problema- blokuojama visa informacija apie Teslos išradimus. Ar mūsų civilizacijos ištakas. Gelbsti internetas, kuriame neįmanoma nuslėpti faktų ir tiesos, nes TW ir spauda tarnauja tik globalistams. Pasidomėkite facebook- Elongated skull, alien skull,
  ufo-kruhy v obili, encuentros y contactos extraterrestres,ancient pyramids, ancient stone balls, bosnian pyramids. ir pamatysite, kad pasaulio istoriją , meno istoriją, pasakas apie mūsų kilmę teks perrašyti- o to daug kas nenori, bijo, kad pasaulį ištiks šokas. Bet teks, nes kito kelio nėra. Ir daug “disertacijų” teks padėti į lentynas.

 4. Remigijus Remigijus rašo:

  Tai originalus į ykis pranokęs nūdienos zmoniu galimybe suvokti ka tai reiskia.Manau reikės keliu kartu, kad butu su suvoktas šliogeriškas fenomenas.Jo darbai bepracedentiniai.Čia ryški Azijos išminties įtaka, čia ir japoniškas dzenas, kinietiškas dao kelias ir pagoniškosios lietuvos pasaulėvaizdžio aspektai pateikti šio difžiojo žmogaus veikloje… .Ačiū Jums, kad savo veikla griaunate davatkiskas, negyvas koncepcijas ir suteikiate filosofijai gy gbės potyrį.

 5. Remigijus Remigijus rašo:

  Taio,tai unikalus atvejis.A.Sliogeris man suteike galimybe susivokti daugelyje filosofinio bei religinio pobudzio klausimu.Tai lietuviskas F.Pessoa,nuosekliai grazinantis mane ir ji skaitancius i stebuklinga pagoniskojo pasaulio suvokima.Aciu JAM uz tai.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...