2012 Balandžio 17

„Titaniko lietuviai“: ketinama kunigo Juozo Montvilos vardu pavadinti mokyklą

veidas.lt


Visas pasaulis mini garsiausio kruizinio laivo „Titanikas“ katastrofos šimtmetį. Jis nuskambėjo ir Lietuvoje – balandžio 14 dieną prekybos centre „Panorama“ įvyko knygos „Titaniko lietuviai“ pristatymas, kurio metu kalbintos ne tik leidinio autorės – žurnalistės Gerda Butkuvienė ir Vaida Lowell, bet ir „Titaniku“ plaukusių lietuvių giminaičiai.

Prieš šimtą metų prabangiu kruiziniu laivu iš Soutamptono į Niujorką tarp 2,2 tūkstančio kitų išplaukė ir mažiausiai trys lietuviai: Simas Baniulis, šaltkalvis Eliezeras Gilinskis ir kunigas Juozas Montvila. Jie visi nepateko tarp laimingųjų išsigelbėjusiųjų ir nugrimzdo į Atlanto vandenyno dugną kartu su „Titaniku“. Šių žmonių istorijos vis dar jaudina jų giminaičius.

Seimo narys režisierius Julius Dautartas pristatymo metu kalbėjo jaučiantis ryšį su seniai nuskendusiu savo giminaičiu Juozu Montvila ir iki šiol kreipiasi į jį sunkiomis gyvenimo minutėmis. Kalbama, kad katastrofos metu kunigas atsisakė vietos gelbėjimosi valtyje ir užsidaręs antros klasės biliotekoje klausė keleivių išpažinčių, laimino žmones ir drąsino juos. Giminės iki šiol didžiuojasi tokiu jo poelgiu ir siekia, kad Vatikanas kunigą Juozą Montvilą paskelbtų palaimintuoju.

Kitas Juozo Montvilos giminaitis – Jonas Montvila, kalbėdamas apie kunigą, pademonstravo atminimo medalį, kuris puošia Marijampolės šv. Arkangelo Mykolo bazilikos sieną. Pristatyme taip dalyvavo Sigita Montvilaitė, specialiai atvykusi iš Londono.

Labdaros ir paramos fondas „Sūduvos ateitis“, vertindamas kunigo Juozo Montvilos pasiaukojimą, siekia Liubavo pagrindinei mokyklai suteikti Juozo Montvilos vardą ir organizuoja renginių ciklą jo pagerbimui ir atminimo įamžinimui. Balandžio 19 d. Marijampolėje vyks konferencija, skirta kunigo asmenybei, bei knygos „Titaniko lietuviai“ pristatymas.

Knygos „Titaniko lietuviai“ autorės Gerda Butkuvienė ir Vaida Lowell pasakojo, kad dauguma „Titaniku“ plaukusių lietuvių giminaičių, nors ir išsibarstę po visą pasaulį, buvo labai draugiškai nusiteikę ir suteikė daug vertingos informacijos. Kapitono Liudviko Stulpino, kuris plaukė į „Titaniko“ keleivių gelbėjimo operaciją, palikuonys šiuo metu gyvena Australijoje. Juozo Montvilos artimiausia giminaitė – 90-metė Teresa Belies net praėjus šimtui metų po katastrofos, rūpinasi savo giminaičio atminimo įamžinimu JAV.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. nepatenkintas nepatenkintas rašo:

    visiska nesamone!!!


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...