- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Nusikaltimas ir bausmė pagal amerikiečius

Autorius: veidas.lt | 2015 05 27 @ 12:00 | Užsienis | No Comments

Scanpix

Dilema. Dauguma amerikiečių pritaria mirties bausmei, tačiau vis nauji klaidingi nuosprendžiai ar net pasmerktiesiems skausmingas bausmės vykdymas, iškelia klausimą „būti ar nebūti“ šiai bausmei Jungtinėse Valstijose.

 

„Manau yra kelios priežastys, kodėl Amerikoje mirties bausmė vis dar labai populiari. Nepaisant fakto, kad Amerika buvo kuriama kaip laisva šalis (pvz., įtvirtinta religijos laisvė, Bažnyčios ir valstybės atskyrimas), vis dar egzistuoja religinis įsitikinimas „akis už akį“, – „Veidui“ teigė advokatė Ingrid Miller, kurios specializacija – mirties bausmių panaikinimo atvejai Arizonos valstijoje.

„Akis už akį“ principas patrauklus ne tik amerikiečiams, bet ir tikriausiai lietuviams. O jei nuteistasis išties nekaltas? Taip nutinka net Amerikoje, toje „svajonių šalyje“.

 

Dešimtmečiai laukiant nepelnytos mirties

 

„Amerikoje yra daug žmonių, kurie dešimtmečius praleidžia laukdami mirties bausmės ir po to būna išteisinti. Vienas pavyzdžių – Debra Milke“, – pasakojo I.Miller.

Arizonos gyventojos D.Milke istorija neseniai sulaukė visos šalies dėmesio ir net nuskambėjo už jos ribų. Moteris praleido 23 metus už grotų laukdama mirties bausmės, kuri jai buvo skirta už tariamą sąmokslą 1989 m. nužudyti savo keturmetį sūnų ir gauti už tai draudimo išmoką. Nuosprendis jai buvo priimtas remiantis vieno detektyvo teigimu, jog D.Milke esą jam asmeniškai prisipažino dėl nusikaltimo, nors pati moteris visą laiką tai neigė, kaip ir tai, kad yra susijusi su savo sūnaus mirtimi. Išaiškėjo, kad detektyvas anksčiau ne kartą melavo teismui, tiesioginių įkalčių nebuvo, o ir nužudymo vykdytojai nesusiejo moters su sūnaus nužudymu.

Kai įvyko tragedija, D.Milke buvo 25-erių, dabar jai 51-i. Gražiausi metai praleisti kalėjime už tariamą savo sūnaus nužudymą… Pabandykime įsijausti į jos vaidmenį.

Kitas, taip pat šį pavasarį nuskambėjęs atvejis: Anthony Hintonas praleido beveik 30 metų laukdamas mirties bausmės Alabamos valstijoje, nes ginklų ekspertas klaidingai nustatė, kad du nužudymai buvo įvykdyti iš A.Hintono ginklo.

Nuo 1973 m. užregistruoti 152 atvejai, kai nustatyta, jog mirties bausmė buvo skirta klaidingai, ir po dešimtmečių kalėjime belaukiant mirties žmonės išėjo į laisvę.

Dalis išteisinimo nesulaukia ir miršta kalėjime. Dalis išteisinami po mirties bausmės įvykdymo. 2013–2014 m. atlikto kelių JAV universitetų mokslininkų tyrimo duomenimis, 4,1 proc. nuteistųjų mirties bausme yra nekalti dėl nusikaltimų, kuriais yra apkaltinti. Paskaičiuokime, kiek tai gyvybių.

„Vien Arizonoje dabar mirties bausmės laukia dvi moterys ir 116 vyrų“, – sakė I.Miller. Amerikoje mirties bausmė taikoma 32-iejose iš 50 valstijų, ir tokių pasmerktųjų šiuo metu yra 3019. Žvelgiant statistiškai, 124 iš jų turėtų būti nekalti.

Pagrindinės neteisingo nuosprendžio priežastys yra nekvalifikuota gynyba, nes dauguma kaltinamųjų neturi pinigų geriems advokatams. Taip pat tyrėjų klaidos ir per prievartą išgauti prisipažinimai.

Kitą priežastį įvardijo ilgametis prokuroras A.M.Stroud III iš Luizianos – tai noras laimėti bylą bet kokia kaina. 1984 m. A.M.Stroud III įtikino teismą, kad Glennas Fordas kaltas dėl nužudymo, ir nuteistasis 30 metų praleido kalėjime, 26-erius iš jų laukdamas mirties bausmės, bet praėjusiais metais vyras buvo išteisintas ir paleistas į laisvę.

„Būdamas 33 metų, aš buvau arogantiškas, šališkas ir kupinas pasipūtimo. Teisingumas manęs nedomino tiek, kiek mano pergalė“, – viešame atsiprašymo laiške prisipažino buvęs kaltintojas.

Kita neteisingų nuosprendžių priežastis, kurią dažnai nurodo žmogaus teisių gynėjai, – rasizmas. A.M.Stroud III pripažino, kad visi teismo prisiekusieji buvo baltieji, o G.Fordas – juodaodis.

Minėtas ir po 30 metų įkalinimo laisvę šį balandį atgavęs A.Hintonas BBC žurnalistams pareiškė tiesiai šviesiai: „Jie (pareigūnai – E.L.) suėmė jauną juodaodį vyrą – man tada buvo 29 metai ir aš neturėjau pinigų, o tai Jungtinėse Valstijose, ypač Pietuose, reiškia kaltumą. Visa mano byla buvo paremta rasizmu ir melu.“

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-19-2015-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/nusikaltimas-ir-bausme-pagal-amerikiecius

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.