- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Miesto centras: kur statyti mašiną?

Autorius: veidas.lt | 2010 11 02 @ 16:27 | Automobiliai | No Comments

"Veido" archyvas

Pirma žinia – nuo lapkričio kai kuriuose Vilniaus senamiesčio gatvėse stovėjimo kaina pakeliama iki 6 litų. Antra žinia – per ateinančius kelerius metus Vilniaus centre ir senamiestyje neliks neapmokestintų stovėjimo vietų. Kokia situacija yra kituose šalies miestuose?

Rugsėjo pabaigoje sostinės gyventojus ir svečius gerokai nustebino žinia, kad kai kuriuose Vilniaus senamiesčio bei centro gatvėse mokestis už automobilio stovėjimą pakeliamas nuo 3 iki 6 litų. Tiek teks mokėti ne už visai dienai minėtose vietose paliktą automobilį, o vos už vieną valandą. Nustėrę nuo tokio lupikavimo, nutarėme pasidomėti, kokie stovėjimo mokesčiai renkami kituose Lietuvos miestuose. Taip pat nusprendėme išsiaiškinti, ką daryti sostinės centre ar senamiestyje dirbantiems žmonėms: važiuoti į darbą visuomeniniu transportu, pirkti mėnesį stovėjimo abonementą ar ieškoti galbūt dar laisvų vietų siauruose kiemuose?

Už valandą – nuo 1 iki 6 litų

Mokestį už automobilių stovėjimą centrinėje ar senamiesčio dalyje šiuo metu renka tik penki didžiausi Lietuvos miestai: Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai ir Panevėžys. Tiesa, Suvalkijos sostinėje Marijampolėje yra viena vieta, kurioje paliekant automobilį taip pat reikia susimokėti. Čia už 2 litų mokestį automobilį galima palikti visai dienai. Visuose kituose šalies miestuose toks mokestis nėra renkamas. Tai reiškia, kad nuvykę į Alytų, Uteną, Tauragę ar Telšius mašiną, nepažeisdami kelių taisyklių, galite statyti, kur norite ar kur rasite vietos. Viskas paprasta, aišku ir piniginei “neskauda”.

Tuo tarpu atvykę į sostinės centrinę dalį ir čia pastatę automobilį, pirmiausiai turite bėgti prie mokėjimo aparato. Jei esate atidesnis, jau tikriausiai pastebėjote, kad mokėjimo aparatų informacinės lentelės yra skirtingos spalvos. Jei jame šviečia geltona spalva, valanda stovėjimo kainuos 2 Lt, jei raudona – 3 Lt, o jei mėlyna – nuo lapkričio 1 dienos į tokį aparatą už valandą stovėjimo turėsite įmesti net 6 Lt.

Kiti didieji šalies miestai taip skaudžiai gyventojų ir svečių kol kas nepuola skriausti. Kaune ir Klaipėdoje maksimalus mokestis už vienos valandos stovėjimą siekia 3 Lt. Dar pigiau prasisuksite Šiauliuose ir Panevėžyje. Pirmuoju paminėtame mieste už vieną valandą teks paaukoti 1 Lt, o už visą dieną – 5 Lt. Antrajame šis mokestis siekia 2 Lt. Tiek sumokėję, mašiną aikštelėje galėsite palikti visai dienai.

Mėnesis mokestis siekia net 700 litų

Grįžkime į sostinę ir pamėginkime suskaičiuoti, kiek kainuoja automobilio stovėjimas Vilniaus centre dirbančiam žmogui. Jei už valandą geltonojoje zonoje reikia mokėti 2 litus, tai visa darbo diena (8 val.) atsieis 16 Lt. Už visą spalio mėnesį, kuris turi 21 darbo dieną, tektų pakloti net 326 Lt. Jei manote, kad įsigiję mėnesinį leidimą sutaupysite – klystate. Jo kaina, automobilį statant geltonojoje Vilniaus zonoje, mėnesiui siekia 330 Lt. Kiti skaičiai dar šiurpesni: mėnesinis leidimas raudonojoje zonoje kainuoja 500 Lt, o nuo lapkričio 1 dienos atsirasiančioje mėlynojoje zonoje išsipūs net iki 700 Lt.

Ką tokiu atveju daryti Vilniaus centre ir senamiestyje dirbantiems žmonėms? Atsakymas paprastas: važiuoti visuomeniniu transportu. Vien darbo dienomis galiojantis bilietas autobusui ir troleibusui kainuoja 100 Lt, o vien troleibusui arba autobusui – po 75 Lt. Šiuo atveju netgi pavyktų sutaupyti (juk nereikėtų mokėti už degalus), tačiau bėda ta, kad dažnam automobilis reikalingas darbo metu. Jei jūs vienas tokių, be nuosavos transporto priemonės neišsisuksite.

Dar įdomesnė žinia yra ta, kad Vilniaus savivaldybės skaičiavimais sostinės centre yra likę apie 1000 laisvų, rinkliavomis neapkrautų stovėjimo vietų. Didžiausio Lietuvos miesto valdininkai šio reikalo žada nepalikti ir per artimiausius kelerius metus ruošiasi apmokestinti ir šias vietas. Tokiu atveju automobilių stovėjimas Vilniaus centre ir senamiestyje taps aukso vertės.

Kiek laiko galima stovėti nesumokėjus

Jokiuose Vilniaus miesto savivaldybės teisės aktuose nėra numatyta, kiek laiko galima palikti automobilį nesumokėjus už stovėjimą. Tai reiškia, kad vos atvykus į aikštelę, reikia susimokėti už stovėjimą. O ką daryti, jei esate sumokėjęs, bet vėluojate? SĮ “Susisiekimo paslaugos” darbuotojai teigia, kad dažniausiai akis užmerkia prieš tuos vairuotojus, kurie yra sumokėję už stovėjimą, bet vėluoja ne ilgiau kaip 15 minučių. Priešingu atveju yra blokuojami ratai ir tenka susimokėti baudą. Taip pat derėtų atminti, kad kiekvieną dieną po Vilniaus gatves zuja trys ekipažai (ekipažą sudaro vienas policijos pareigūnas ir vienas SĮ “Susisiekimo paslaugos” darbuotojas), kurie turi 90 automobilių ratus blokuojančių įrenginių. Pasitaiko dienų, kai yra išnaudojami visi minėti įrenginiai.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/miesto-centras-kur-statyti-masina

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.