- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Kiek iš tikrųjų kainuoja studijuoti užsienyje

Autorius: veidas.lt | 2014 03 13 @ 08:00 | Studijos | No Comments


Tarp užsienyje studijuojančių lietuvių populiariausios Jungtinės Karalystės, Danijos ir Nyderlandų aukštosios mokyklos. Į kokias išlaidas reikia atsižvelgti norint studijuoti užsienyje?

Paulius Gesevičius baigė politikos mokslų ir tarptautinių santykių studijas Didžiojoje Britanijoje, Londono Karališkajame Holloway universitete. Trejų metų trukmės bakalauro studijos jam kainavo apie 10 tūkst. svarų (to meto kursu – kone 50 tūkst., dabartiniu – 40 tūkst. Lt). Kadangi studijoms apmokėti pasiėmė paskolą, svaro kurso kritimas vaikinui išėjo į naudą.
Pauliui pasisekė į Didžiosios Britanijos universitetą įstoti iki 2012 m., kai dar galiojo tvarka, kad studentai už vienus studijų metus įprastai (priklauso nuo universiteto) turėjo mokėti tik apie 3,3 tūkst. svarų. „Vėliau Anglijos vyriausybė priėmė sprendimą neberemti studentų studijų. Iki tol apie trečdalį sumos sumokėdavo studentas, o likusią kainos dalį padengdavo valstybė“, – paaiškina studijų agentūros „Kastu International“ vadovas Arturas Jefimovas.
Pabrangusios studijos atsispindi ir statistikoje. Didžiosios Britanijos aukštojo mokslo statistikos agentūros HESA duomenimis, 2007–2011 m. į Jungtinės Karalystės universitetus įstojusių lietuvių padaugėjo 2,7 karto (nuo 720 iki 1925 įstojusiųjų), o studijoms pabrangus susidomėjimas iš karto smarkiai krito.
Pats Paulius atkreipia dėmesį, kad už studijas visoje Didžiojoje Britanijoje studentai moka panašiai, bet išlaidos, skiriamos pragyvenimui ir ypač būstui, priklauso nuo miesto ir gali labai skirtis. Mažesniuose nuo Londono nutolusiuose miestuose kainos mažesnės. Gyvendamas Sario mieste Paulius kas mėnesį už kambarį mokėdavo apie 400 svarų (per 1,6 tūkst. Lt), o jo draugai Notingame mokėdavo tik 250 (apie 1 tūkst. Lt).
„Pragyvenimas čia nepigus. Būstas įprastai kainuos apie 350 svarų per mėnesį, pietūs universiteto valgykloje – nuo keturių iki aštuonių svarų, kava – du, bokalas alaus – apie tris, sumuštinis universitete – du tris svarus, – vardija P.Gesevičius. – Kiekvieną savaitę maistui išleisdavau apie 50 svarų, į tai įeidavo pirkiniai prekybos centre, produktai, skirti gamintis namie. Vis dėlto kai kas, tarkim, drabužiai, kainuoja daug pigiau negu Lietuvoje.“
Pasak A.Jefimovo, Didžiojoje Britanijoje universitetai turi teisę patys koreguoti studijų kainas, tačiau ES šalių studentams kainos juose stabilios. „Pvz., viename universitete visos programos ES šalių studentams kainuoja 8950, o kitame – 9450 svarų. Jei studentai atvyktų iš kitur, tada jiems kainos skirtųsi pagal pasirenkamas studijas“, – dėsto studijų agentūros vadovas.

Patraukliausi – tikslieji ir technologiniai mokslai anglų kalba
Domėjimosi studijomis užsienyje bumas prasidėjo Lietuvai įstojus į ES, kasmet buvo galima matyti didėjantį srautą studijuoti iš Lietuvos išvažiuojančių jaunuolių. Vis dėlto pastaraisiais metais šie procesai stabilizavosi.
Nepaisant to, kad studijų kaina studentams nuo 2012 m. tapo kur kas sunkiau įkandama, „Kastu International“ duomenimis, 2013 m. 6,1 proc. abiturientų pasirinko studijas užsienyje, o Anglija išliko populiariausias studijų maršrutas – čia studijuoti įstojo daugiau nei 900 studentų. Antrą vietą užima Danija, kurioje pernai pradėjo studijuoti daugiau nei 400 lietuvių, toliau ryškėjo dar viena populiarėjanti šalis – Nyderlandai. Čia ėmė studijuoti bene pusketvirto šimto lietuvių.
Studijų užsienyje informacijos centro direktorė Žaneta Savickienė teigia, kad labiausiai domimasi ekonomika ir finansais, medicina, inžineriniais ir technologiniais mokslais, vadyba, IT, dizainu, biotechnologijomis ir psichologija.
Kopenhagos universitete fizikos doktorantūros studijas pasirinkęs Erikas Gaidamauskas pasakoja, kad tokios studijos Danijoje laikomos darbu, tad doktorantui mokamas atlyginimas, kurio užtenka su kaupu. Aišku, magistrantams ar bakalaurams yra sudėtingiau. Nors studijos čia nekainuoja, stipendijos nėra mokamos, nebent studentas dar dirbtų papildomai.
„Nors pragyvenimas Danijoje brangus, ten didesni ir atlyginimai, taigi ten studijuoti važiuojantys lietuviai dažniausiai stengiasi susirasti bent pusės etato darbą. Čia įdiegta tvarka, kad 10–12 valandų per savaitę dirbantis studentas, atsižvelgiant į tėvų pajamas, gali gauti iki 770 eurų (neatskaičius mokesčių) valstybės paramos per mėnesį“, – teigia A.Jefimovas.
E. Gaidamauskas pasakoja, kad Danijoje būnant studentu mėnesio išlaidos vidutiniškai gali siekti maždaug 1–1,5 tūkst. Lt. „Danijoje parduotuvės klasifikuotos pagal skirtingus kainų lygius, tad bazinių produktų tikrai įmanoma įsigyti ne ką brangiau nei Lietuvoje. Vis dėlto kavinės ir net valgyklos čia gerokai brangesnės. Danijoje veikia paprastas principas – visur, kur reikia papildomo žmonių darbo, tai yra aptarnavimo, kaina gerokai išauga, nes norima išlaikyti didelius atlyginimus“, – šios šalies niuansus atskleidžia Kopenhagos universiteto doktorantas.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/kiek-is-tikruju-kainuoja-studijuoti-uzsienyje

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.