- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Egipte tęsiasi demonstracijos

Autorius: veidas.lt | 2011 02 04 @ 18:58 | Užsienis | No Comments

Egipte protestuotojai penktadienį renkasi į “išvykimo dienos” demonstracijas, siekdami priversti atsistatydinti prezidentą Hosni Mubaraką (Hosnį Mubaraką), kuris pareiškė norintis pasitraukti iš posto, tačiau bijantis galinčio šalį apimti chaoso.

Tūkstančiai opozicijos šalininkų naktį praleido Kairo centrinėje Tahriro aikštėje, tapusioje jau 11-ą dieną iš eilės vykstančių precedento neturinčių demonstracijų prieš H.Mubaraką centriniu židiniu. Prie jų paryčiais prisidėjo iš viso miesto plūstantys protestuotojai, pranešė įvykius stebintys žurnalistai.

Opozicijos lyderiai penktadienį įvardijo “išvykimo diena” H.Mubarakui ir paragino surengti milžiniškas demonstracijas visoje šalyje prieš tradicines musulmonų savaitines pamaldas.

Antradienį daugiau nei milijonas žmonių išėjo į gatves visame Egipte, reikalaudami, kad 82 metų šalies vadovas pasitrauktų iš posto, kurį jis laiko užėmęs jau 30 metų.

Protestų organizatoriai tikisi, kad penktadienį susirinks dar daugiau žmonių, nors baiminamasi, kad vėl gali prasiveržti smurtas – pastarąsias dvi dienas H.Mubarako šalininkai Kaire organizavo atsakomąsias demonstracijas ir įsitraukė į kruvinus susirėmimus, per kuriuos žuvo mažiausiai aštuoni žmonės, o daugiau nei 800 buvo sužeisti.

Egipto premjeras Ahmedas Shafiqas (Ahmedas Šafikas) nurodė vidaus reikalų ministrui netrikdyti taikių protestų, pranešė valstybinė naujienų agentūra MENA.

Armija beveik nesikišo į priešiškų stovyklų susirėmimus, o policija nesirodė arti Tahriro aikštės nuo praeito penktadienio, kai pareigūnai mėgino išvaikyti demonstrantus ašarinėmis dujomis, guminėmis kulkomis ir vandens patrankomis.

Vienas aukšto rango JAV kariškis sakė Vašingtone, kad Egipto armijos vadai jį “dar kartą patikinę”, jog kariai į protestuotojus nešaudys.

Jau ilgiau nei tris dešimtmečius Egiptui vadovaujantis H.Mubarakas ketvirtadienį pareiškė, kad galėtų atsistatydinti, tačiau bijo galinčios kilti sumaišties.

Veteranui lyderiui “įgriso būti prezidentu ir kad jis norėtų tuojau pat pasitraukti iš posto, tačiau jis sako negalintis to padaryti, nes bijo, kad šalis nugrims į chaosą”, televizijos ABC žurnalistė Christiane Amanpour (Kristian Amanpur) pranešė po interviu su H.Mubaraku Kaire.

Pagal Jungtinių Tautų vertinimus, per neramumus Egipte, kurie prasidėjo sausio 25 dieną, iš viso žuvo apie 300 žmonių, o apie 4 tūkst. buvo sužeisti.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/egipte-tesiasi-demonstracijos

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.