- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Daržovės, kurios atgaivina ir pasotina

Autorius: veidas.lt | 2010 08 05 @ 10:09 | Sveikata | 2 Comments

"Veido" archyvas

Ne veltui agurkai ir pomidorai vasarą ant mūsų stalo – populiariausios daržovės. Jos maistingos, skanios, puikiai tinka besilaikančioms dietos. Be to, tiek agurkus, tiek pomidorus sveika valgyti.

Kuo ypatingas žaliasis agurkėlis?

Dabar kirskite lietuviškų agurkėlių, kiek telpa. Atsivalgykite jų visiems metams, nes atvežtiniai ir skoniu, ir maistingomis savybėmis nė iš tolo neprilygsta mūsų daržovėms. Kai karšta, agurkas puikiai atgaivina ir pasotina. Be to, jis turi unikalių gydomųjų savybių.

  • Visas medžiagas organizmas greitai pasiima. Agurkuose yra apie 95 proc. vandens, 0,7 proc. baltymų, 2,5 proc. cukraus, nemažai mineralinių druskų, vitaminų, eterinių aliejų, ląstelienos, fermentų. Ir visos naudingosios medžiagos yra ištirpusios sultyse, todėl organizmas jas labai lengvai pasisavina.
  • Gerina širdies veiklą. Agurkuose yra labai daug mineralinių medžiagų ir mikroelementų – vario, cinko, geležies, jodo, mangano. Ypač daug kalio. Geležis, cinkas ir varis dalyvauja kraujo gamyboje, kalis gerina raumenų ir širdies veiklą.
    Agurkų vanduo valo organizmą. Tas vandenėlis, kurio tiek daug agurkuose, nėra bevertis skystimas. Tai pačios gamtos distiliuotas vanduo, kuris tirpdo organizme esančius nuodus ir išvalo organizmą.
  • Tirpdo akmenis. Turintiems polinkį į akmenligę arba norintiems iškrapštyti akmenuką iš inkstų rekomenduojama valgyti kuo daugiau agurkų. Šiose daržovėse daug kalio ir mažai natrio, todėl jos puikiai varo šlapimą. Be to, agurkai efektyviai gydo vidurių užkietėjimą.
  • Gerina apetitą. Be to, agurkai padeda organizmui pasisavinti riebalus ir baltymus. O rauginti ir marinuoti agurkai suaktyvina skrandžio sulčių sekreciją. Be to, šios daržovės mažina žarnyno skausmus, stabdo puvimo procesus žarnyne.

Gaivios ir sveikos agurkų sultys

  • Komplimentų nusipelno ne tik agurkas, bet ir jo sultys bei sėklos. Agurkų sultys puikiai tinka norint atsigaivinti, taip pat padeda užkirsti kelią ligoms ir kai kurias net išgydo. Rezultatų sulauksite, jeigu agurkų sulčių kasdien gersite mėnesį ar du.
  • Reguliuoja kraujospūdį. Agurkų sulčių sveika gerti ir tada, kai vargina padidėjęs kraujospūdis, ir tada, kai jis būna sumažėjęs.
  • Tinka sergant įvairiomis ligomis. Šių sulčių rekomenduojama gerti sergantiems kepenų ir inkstų ligomis, cukriniu diabetu, nutukusiems žmonėms. Jei vargina nemiga ir kosulys.
  • Gražina odą. Agurkų sultys padeda net varginant spuogams. Mat jos valo kraują ir limfą, todėl išnyksta spuogai ir pagražėja veido odos spalva.
  • Stiprina dantis ir plaukus. Taip pat dantenas ir rankų bei kojų nagus, nes  agurkų sultyse yra nemažai titnago ir sieros.
  • Kuo vertingos agurkų sėklos? Jos puikiai valo kraujagyslių sieneles ir šalina nereikalingą cholesterolį. O tai labai svarbu aterosklerozės profilaktikai.

Agurkas lėkštėje

Kaip ir su kuo valgyti vieną populiariausių mūsų kraštuose augančių daržovių, žinome visi, tačiau kelių patarimų nereikėtų pamiršti.

  • Lupti ar nelupti? Jeigu agurkas augo jūsų darže, geriau jo nelupkite, mat daugelis agurkuose esančių mikroelementų yra susikaupę žievėje. Tačiau čia kaupiasi ir daugiausiai nitratų. Tad jei perkate daržoves iš nepažįstamo ūkininko ar prekybos centre, žievę geriau nulupkite.
  • Jei derinate maistą. Agurkai gerai dera su visais produktais, išskyrus pieną. Tad agurku drąsiai galite užkąsti mėsą ir kabinti juo medų.

Išmėginkite agurkų dietą

  • Agurkai puikiai tinka kelių dienų dietai. Šios daržovės labai gerai išvalo organizmą. Be to, agurkų galima kirsti, kiek širdis geidžia, mat jie visai nekaloringi. Valgydama agurkus nejausite didelio alkio, nes šios daržovės gana greitai pasotina.
  • Per tris dienas atsikratysite kelių kilogramų. Agurkų dietos dieną reikėtų suvalgyti apie du kilogramus šių daržovių. Jas padalykite į penkias porcijas. Agurkus galite paskaninti žiupsneliu druskos. Tokią dieną organizmas ne tik gauna labai mažai kalorijų, bet ir agurkuose esančios medžiagos neleidžia glikogenui virsti riebalais.
  • Tokia dieta – ne ilgiau kaip tris dienas. Agurkų dieta labai efektyvi, tačiau valgyti vien tik šių daržovių nerekomenduojama ilgiau kaip tris dienas. Mat jose nėra daugelio organizmui reikalingų medžiagų. Jeigu norite ilgiau laikytis agurkų dietos, pasigaminkite vakarienę tik iš šių daržovių. Be to, tai gali būti puikus užkandis.
  • Vitaminų gausite iš žalumynų. Puikiai pasotins ir organizmą praturtins vitaminais agurkų salotos, paskanintos prieskoniniais žalumynais – petražolėmis, svogūnų laiškais, krapais. Petražolės taip pat valo organizmą, tad pasieksite dar didesnį rezultatą, nei valgydama vienus agurkus. Svogūnų laiškai stimuliuoja skrandžio sulčių išsiskyrimą, ramina nervų sistemą ir valo kraują. Krapuose daug karotino, B grupės vitaminų, mineralinių medžiagų – kalio, kalcio, fosforo, magnio, geležies. Kelias dienas per savaitę tokias salotas galite drąsiai valgyti tris kartus per dieną. Tikrai nepritrūksite energijos ir organizmas nenusilps.

Senjoras pomidoras neleidžia odai senti

Ir tai ne vienintelė priežastis, kodėl verta kasdien sukirsti raudonžandį storulį.

  • Saugo odą nuo ultravioletinių spindulių. Mokslininkai nustatė, kad valgant pomidorų galima apsaugoti odą nuo kenksmingų saulės spindulių ir taip pristabdyti jos senėjimą bei išvengti odos vėžio. Tai padaryti padeda pomidoruose esantis antioksidantas – likopenas, kuris neutralizuoja ultravioletinius spindulius.
  • Užkerta kelią daugeliui vėžinių ligų. Manoma, kad pomidoruose esantis unikalusis antioksidantas likopenas nuo vėžio saugo ne tik odą, bet padeda išvengti ir prostatos, plaučių, skrandžio vėžio. Be to, įrodyta, kad likopenas vaidina svarbų vaidmenį kasos, tiesiosios žarnos, žarnyno, burnos ertmės, pieno liaukų ir gimdos kaklelio vėžių profilaktikoje.
  • Sumažina širdies ligų tikimybę. Suomijos mokslininkai tikina, kad vidutinio amžiaus vyrams, valgantiems mažai pomidorų ar kitų produktų, kuriuose yra nedaug likopeno, infarkto rizika padidėja net tris kartus.
  • Stiprina imunitetą. Tai ir vėl likopeno nuopelnas. Jis saugo mus nuo laisvųjų radikalų, kurie ardo organizmo ląsteles.
  • Neleidžia senti visam organizmui. Šį atradimą neseniai padarė Australijos mokslininkai. Jie sako, kad pomidoruose yra daug virškinimui svarbių obuolių ir citrinų rūgščių, kurios padeda išsaugoti rūgščių ir šarmų pusiausvyrą organizme, neutralizuoja rūgščių perteklių, atsirandantį vykstant apykaitos procesams, ir kartu lėtina senėjimo procesus. Be to, skatina virškinimo procesus, slopina neigiamos žarnyno mikrofloros poveikį.

Pomidore – sauja vitaminų

Pomidoruose yra daug geležies, vario, o ypač kalio druskų, kurios stiprina širdį ir padeda iš organizmo pasišalinti skysčiams. Taip pat nemažai B grupės vitaminų ir vitaminų E, P bei PP. Išgerkite per dieną vieną stiklinę pomidorų sulčių ir organizmą aprūpinsite visos paros vitaminų A ir C bei kalio norma.

Kadangi pomidoruose gausu kalio ir magnio, jų daug turėtų valgyti nėščiosios.

Renkamės raudonskruosčius

Į ką atkreipti dėmesį renkantis pomidorus?

  • Raudonesnis ne tik sultingesnis. Pomidorams raudoną spalvą suteikia tas pats naudingasis likopenas. Vadinasi, kuo pomidoras raudonesnis, tuo jo daugiau. Tad pirkite tik sunokusius ryškiai raudonus pomidorus.
  • Raudonasis ar geltonasis? Valgyti naudinga įvairių spalvų pomidorus. Tik nepamirškite, kad raudonuosiuose yra daugiau organinių rūgščių, cukrų, vitaminų, mineralų, pektinų, o geltonos ir oranžinės spalvos pomidoruose – daugiau karoteno.

Kepkite, troškinkite

Nei verdant ar troškinant, nei kepant pomidorus, juose esančios naudingosios medžiagos niekur nedingsta.

Atvirkščiai, termiškai apdorotose šiose daržovėse antioksidanto likopeno yra kelis kartus daugiau. Mat pomidoro odelėje, kurios mūsų organizmas nesuvirškina, yra 85–90 proc. likopeno. O patroškinus pomidorą riebaluose tirpus karotinoidas likopenas tampa gerai pasisavinamas.

Manoma, kad ir kitas naudingąsias medžiagas iš paruoštų pomidorų organizmas pasisavina aštuonis kartus geriau negu iš šviežių. Tačiau patiekalus iš pomidorų reikėtų valgyti be duonos, nes kai kurios joje esančios medžiagos neutralizuoja daugelį pomidoruose esančių vertingų elementų ir neleidžia organizmui jų pasisavinti.

Pomidorų sulčių diena

Vieną dieną per savaitę labai naudinga gerti tik pomidorų sultis. Jos sočios ir maistingos. Ne veltui daržovių sultys vadinamos nekoncentruotu skystu maistu. Be to, jos puikiai iš organizmo išplauna šlakus ir kitas nuodingas medžiagas. Taip pat praturtina organizmą vitaminais, fermentais, aminorūgštimis ir mineralinėmis druskomis. Per dieną rekomenduojama išgerti apie litrą pomidorų sulčių.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/darzoves-kurios-atgaivina-ir-pasotina

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.