- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Darius Mockus: „UAB Lietuva valdoma prastai“

Autorius: veidas.lt | 2012 03 26 @ 07:19 | "Veido" interviu | 1 Comment


Koncerno „MG Baltic“, kurio valdomos įmonės kasmet valstybei sumoka 700–800 mln. Lt mokesčių, prezidentas ir vienintelis akcininkas Darius Mockus mano, kad lopydama biudžeto skyles Vyriausybė šiemet jau nebedrįs vėl kelti mokesčių, o priežastis, pasak verslininko, nors ir primityvi, bet užtat labai aiški: rudenį laukia parlamento rinkimai.
D.Mockaus vertinimu, ši Vyriausybė visiškai neišnaudojo krizės suteikto šanso reformuoti šalies valdymą. Mūsų politikai, pasak „MG Baltic“ vadovo, įrodė viena: valstybės problemas jie geba spręsti tik banaliausiais būdais. „Mūsų valstybę valdo ir svarbiausius ekonomikos sprendimus priima žmonės, kurie aiškiai nesusigaudo, kaip tą daryti. O jei savo valstybėje tvarkaisi kaip visiškas „biezdarius“, tai ir negali tikėtis, kad jaunimas iš čia nevažiuos“, – duodamas interviu „Veidui“ sakė vienas turtingiausių šalies žmonių D.Mockus.

VEIDAS: Ką manote apie pastarųjų savaičių suirutę šalies valdžioje? Kokią įtaką tokios krizės valstybėje daro verslui?
D.M.: Kilusi krizė dėl vidaus reikalų ministro ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnų didesnį poveikį daro ne legaliam, o šešėliniam verslui. Nes šešėlis tuomet mažiau prižiūrimas ir turi visas galimybes suvešėti. Tačiau man, kaip piliečiui, apmaudu, kad vyksta tokie dideli viešųjų ryšių karai, rodomos pusiau vaikiškos ambicijos. Apmaudu, kad aukščiausi valžios pareigūnai nesugeba išspręsti tokių menkų problemų. Juk valstybėje šiandien yra daug sudėtingesnių klausimų, realių ekonomikos problemų, turinčių tiesioginės įtakos visų žmonių gyvenimui. Ir tai reiškia daug daugiau, nei vieno ministro, lyg kokios papūgos, nuolatinis kartojimas, kad jis neatsistatydina, nes laikosi įstatymų, kad jį į postą delegavo partija ir pan. Tai, kas vyko, yra labai prasto skonio vodevilis.
Kita vertus, Raimundo Palaičio elgesį galima suprasti: jis buvęs Palangos verslininkas, o jie per du mėnesius turi užsidirbti visiems metams. Gal todėl ta viena ar dvi savaitės poste tokios brangios, kad negali tiesiog oriai išeiti.
VEIDAS: Kaip vertinate prezidentės Dalios Grybauskaitės veiksmus per šį skandalą?
D.M.: Akivaizdu, kad prezidentė pasirinko poziciją ne tiek užsiimti užsienio politika, kiek lemti visus procesus, vykstančius šalies viduje. O čia, matyt, yra pirmas atvejis, kai tai padaryti nelabai pavyko. Tai jau ne kartą įvardijo politologai, ir aš tegaliu sutikti su tokia nuomone.
VEIDAS: Kone kiekvieno politinio skandalo metu primenama, kad Valstybės saugumo departamentas masiškai klausosi privačių asmenų telefono pokalbių. Kaip manote, ar saugumas klausosi ir jūsų pokalbių telefonu?
D.M.: Visiškai tuo neabejoju. Jau pripratau visą gyvenimą šnekėti kaip į mikrofoną. Žinoma, jaukumo tai nedaug suteikia. Kita vertus, jei laisvoje demokratinėje šalyje saugumas tik tuo ir užsiima, kad ką nors seka ir šnipinėja, nematau čia nieko gero.
VEIDAS: Lietuva iš lėto atsitiesia po jūsų koncerną ir visą šalies verslą sukrėtusios ekonominės krizės. Ką, jūsų nuomone, reikėtų daryti, kad ekonomikos atsigavimas būtų spartesnis?
D.M.: Visi receptai seniai parašyti ir visi žino, ką reikia daryti. Vyriausybėje, visose ministerijose guli tos „receptų“ knygos, bet kas iš to, jei niekas nedaroma. Būtent tokia situacija yra šiandien. Juk nedaryti yra lengviau, nei daryti.
Kai užklumpa tokios beveik karinės situacijos – kai 16 proc. krinta BVP ar fiksuojamas 25–30 proc. mažmeninės prekybos nuosmukis, smūgis būna tikrai didelis ir ekstrinės priemonės tada yra privalomos. Bet mūsų valstybei veiklumo stinga net ir tokiais kritiniais momentais. Štai jums pavyzdys – senų daugiabučių renovavimas. Atrodo, čia vien tik pliusai, yra ir pinigų skirta, bet milijardas litų kaip gulėjo, taip tebeguli. Yra už tai atsakingi žmonės, kurie nešioja ministrų antpečius ir kalba, regis, protingai, bet jų darbo rezultatas – absoliutus nulis. Man atrodo, jiems turėtų būti gėda. Apskritai Lietuvoje ekonomikos srities vairalizdė neretai duodama neįgaliems žmonėms. UAB Lietuva valdoma prastai. Ir tai mane, kaip pilietį, labai siutina.
VEIDAS: Kaip vertinate faktą, kad didžiausia našta per sunkmetį gulė ant verslo pečių, kuris susitraukė gerokai labiau nei viešasis sektorius?
D.M.: Versle viską riboja rinka: patys savo verslą prižiūrime, keliame sau efektyvumo ir reiklumo kriterijus. O kai viskas krinta, tu tiesiog negali nedaryti būtinų veiksmų, nes galų gale bankrutuosi. Verslas tiesiog negali kitaip elgtis. Na, o kai prireikia karpymų valstybės valdymo srityje ar viešajame sektoriuje, koks nors aukštas pareigūnas pradeda galvoti apie savo giminaičius, dirbančius valstybės tarnyboje. Galiausiai išgirstame, kad valdymo išlaidos ne tokios jau didelės.
Iš tiesų kiekvienas verslas per krizę turi šansą susipurtyti, susitvarkyti. Valstybė – taip pat. Lietuva dabar šaukia, kad atlaikėme krizę, bet kieno sąskaita: išgyvenome, nes skolinomės milijardus, patyrėme didžiulę emigraciją. O visa kita liko kaip ir anksčiau: darbo vietų kūrimas mūsų šaliai niekada nebuvo prioritetas, viešasis sektorius – sveikatos apsauga, švietimo ir socialinė sritys ir toliau tvarkomos neūkiškai, ten baisus disbalansas.
Beje, pernai man asmeniškai teko patirti, kaip veikia sveikatos apsaugos sistema Belgijoje. Man ten buvo atlikta planinė operacija. Jų darbo efektyvumas, greitis, dinamika, funkcijų pasiskirstymas man padarė didžiulį įspūdį. Tokią operaciją, kurią pas mus atlieka gal dešimt specialistų, Belgijoje atlieka vienas žmogus.
Visos ekonomikos esmė yra tai, kaip efektyviai tu tvarkaisi. Nesvarbu, ar valdai ligoninę, ar verslą, ar valstybę. Deja, dabartinei Lietuvos valdžiai labai trūksta politinės valios, o ypač – administracinių gebėjimų.
VEIDAS: Jūsų nuomone, ar šiemet Vyriausybei neteks vėl kelti mokesčių?
D.M.: Oi, ne. Dėl tos primityvios priežasties, kad šiemet bus rinkimai, mokesčių jau nebekels. Kad ir nebėra kur. Gal ir gali dar kilstelėti PVM, bet kad jau dabar aplinkui viskas pigiau. Jei PVM didinimas būtų panacėja, Amerikoje šis mokestis nesiektų 7 proc. Juk tai vienas patraukliausių mokesčių grobstymui. Jei būtų taip paprasta gyvenimo gerovę kelti vien didinant mokesčius… Tai tas pat, kas tikėtis nuolat imti derlių nieko nepasėjant.
VEIDAS: Na, Andrius Kubilius tokiu principu sprendžia visas biudžeto problemas.
D.M.: PVM yra lengviausiai surenkamas ir paprasčiausiai administruojamas, o pas mus labiausiai norima daryti tokius sprendimus, kad pokšt, ir yra. Šiandien pasakiau, o rytoj jau vyksta.
VEIDAS: Kaip vertinate turto mokesčio įvedimą?
D.M.: Visame pasaulyje toks mokestis yra. Reikia, ir mokėsime. Regis, suskaičiuota 740 šeimų, kurias apmokestins. Galima tai vadinti socialiniu teisingumu, bet man atrodo, kad tai labiau pataikavimas rinkėjams, siekis atimti ir perdalyti. Mesti primityvūs bolševikiniai šūkiai, bet tai nesprendžia ekonominių problemų.
VEIDAS: Nuo atgimimo pradžios emigravo apie 700 tūkst. lietuvių. Kaip masinė emigracija veikia jūsų verslą?
D.M.: Jei mažėja gyventojų, mažėja ir rinkos potencija. Kita vertus, emigracija nėra vienareikšmis blogis. Ar geriau, kad žmogus sėdėtų be darbo ir lauktų pašalpų? Jei aš pats būčiau kokių dvidešimties metų ir žinočiau, kad kitoje šalyje darydamas tą patį galiu parduoti savo gebėjimus tris keturis kartus brangiau, gerai pasvarstyčiau, ar verta likti Lietuvoje.
VEIDAS: Kaip šiandien sekasi jūsų verslo grupei, ko tikitės iš 2012 metų, ar ketinate didinti darbo vietų skaičių?
D.M.: „Apranga“ šiemet planuoja atidaryti penkiolika naujų parduotuvių, tad bus sukurta ir per šimtą darbo vietų. Manau, 2012-ieji bus kilimo metai, nors ir sudėtingi. Nuotaikos versle išlieka atsargios. Kad ir kaip keista, jei pas mus kyla energetikos kainos, tai kyla ir BVP. Kylant bendram infliacijos fonui BVP automatiškai paauga.
VEIDAS: Jei jau kalbame apie kainas, benzinas tuoj kainuos penkis litus už litrą, maisto kainos irgi nesuvaldomai kyla. Ar tai lemia objektyvios priežastys?
D.M.: Mažeikiuose turime naftos perdirbimo bendrovę, o už degalus iš visų trijų Baltijos šalių mokame brangiausiai, tad kyla visokių klausimų. Turiu negerą nuojautą, kad jei ir atominė stovės pas mus, elektra mums bus brangesnė, nors visame pasaulyje turėtų būti atvirkščiai. Vėlgi aš visa tai suversčiau mūsų neūkiškumui ir nekokiems gebėjimams valdyti savo šalį. Na, o maisto produktų brangimas, manau, yra paslėptos infliacijos pasekmė. Visame pasaulyje dabar sočiai spausdinami doleriai ir eurai, tai ir lemia kainų didėjimą.
VEIDAS: Jūsų koncernas valdo LNK televiziją ir keletą kitų žiniasklaidos priemonių. Esate minėjęs, kad žiniasklaida jums yra toks pat verslas kaip ir kiti, o ne įrankis įtakai didinti. Kodėl tuomet tebelaikote nuostolingai dirbantį „Alfa.lt“ naujienų portalą?
D.M.: Mes, kaip tikri optimistai, tikimės, kad anksčiau ar vėliau portalas išlips iš nuostolių. Internetas yra milžiniška jėga, informacijos operatyvumas neįtikėtinas, bet kol kas mums nepavyksta to paversti pinigais. Kita vertus, nuostoliai nėra tokie jau dideli, kad jų nebūtų galima pakęsti.
VEIDAS: Kaip manote, ar reikėtų taikyti žiniasklaidos įsigijimo apribojimus įvairiems politikams, bankininkams, oligarchams? Ar jums asmeniškai patinka skaityti Vladimirui Romanovui ar Viktorui Uspaskichui priklausančią spaudą?
D.M.: Na, aš jos neskaitau, bet yra ir gerų pavyzdžių, kai verslininkai leidžia visai neblogus laikraščius. Įsigydamas žiniasklaidos priemonę gali turėti įvairių motyvų. Jei tesieki įgyti propagandinį ruporą, manau, skaitytojai tai visada atskirs.
VEIDAS: Premjeras žadėjo, kad Lietuva bus mažiausiai korumpuotų valstybių dvidešimtuke. Kaip mums sekasi šito siekti? Atleiskit už įžūlų klausimą, bet ar jums tenka mokėti kyšius?
D.M.: Man kyšių mokėti netenka. Nelabai suprantu, kokiais būdais tai bus matuojama, bet, aišku, korupcija yra amžina problema, ji buvo ir bus, ir kiekviena valstybė privalo su tuo kovoti.

D.Mockus: “Nė kiek neabejoju, kad saugumas klausosi mano pokalbių telefonu.”

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/darius-mockus-%e2%80%9euab-lietuva-valdoma-prastai%e2%80%9c

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.