- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Bankomatai bus geriau apsaugoti

Autorius: veidas.lt | 2016 05 02 @ 05:15 | IT naujienos | 1 Comment

BFL

Jonas OKMANAS

Grynuosius pinigus išmokantys bankomatai – masalas vagišiams, kurie bando į juos įsilaužti pačiais įvairiausiais būdais. Šiuo metu Lietuvoje veikia 1250 bankomatų, todėl policininko prie kiekvieno iš jų nepastatysi.

Norėdamas užtikrinti kuo didesnį bankomatų saugumą, SEB bankas, valdantis beveik 400 bankomatų tinklą, investavo 3,5 mln. eurų į bankomatų tinklo modernizavimą ir toliau diegia šiuolaikiškas saugumo sistemas. Viena jų – sprogstančios rašalo kasetės, suliesiančios visus bankomate esančius grynuosius pinigus, jei bus bandoma į jį įsilaužti.

Panašias sistemas diegia ir kiti bankomatus turintys šalies komerciniai bankai. Pasaulyje rašalo kasetės naudojamos jau apie 15 metų.

Bankomatų plėšikai išradingi

„Bankomatai Lietuvoje veikia jau du dešimtmečius. Per šį laikotarpį sparčiai tobulėjo technologijos ir keitėsi būdai, kuriais vagišiai bandė pasiekti patrauklų masalą – bankomate esančius grynuosius pinigus. Atsižvelgdami į pasaulines tendencijas, SEB bankomatuose Lietuvoje diegiame apsaugos sistemas, kurios užtikrins dar didesnį mūsų klientų finansinių operacijų saugumą“, – sako SEB banko Prevencijos departamen­to direktorius Audrius Šapola.

Į SEB bankomatus per metus mėginama įsilaužti vieną du kartus.

Pasak jo, įsilaužimai į bankomatus – gana reti: į SEB bankomatus per metus mėginama įsilaužti vieną du kartus. Nors dėl šių įsilaužimų klientai tiesiogiai nenukenčia, tai jiems sukelia nepatogumų, nes kurį laiką iš bankomato negalima pasiimti grynųjų pinigų. Be to, vagišiai prie angos, į kurią dedama mokėjimo kortelė, gali pritaisyti elektroninį prietaisą, nuskaitantį kortelės duomenis, arba įtaisyti grynųjų pinigų gaudyklę, kuri neleidžia klientui pasiimti iš sąskaitos lėšų.

Nuskaitę duomenis, nusikaltėliai gamina kortelių dublikatus ir jais naudojasi kaip teisėta banko kortele, dažniausiai užsienyje. Paprastai klientų sąskaitos ištuštinamos labai greitai. O kai įtaisoma pinigų gaudyklė (ją gana nelengva pastebėti), atlikus transakciją pinigus bankomatas išduoda, bet jie prilimpa prie vidinės gaudyklės dalies ir žmogus banknotų negauna. Jam nuėjus gaudyklė su pinigais žaibiškai nuimama.

Tiesa, tokie atvejai Lietuvoje kol kas labai reti, o patiriami nuostoliai palyginti nedideli.

Saugumo priemonių – ne viena

Bankomatus prižiūrinčios ir specialius programinius sprendimus kuriančios bendrovės „Penkių kontinentų bankinės technologijos“ (BS/2) direktoriaus pavaduotojo Tomo Au­gu­ce­vičiaus teigimu, bankininkai puikiai žino ir supranta, kiek nuostolių pridaro įsilaužimai į bankomatus, todėl stengiasi rinktis kur kas modernesnes apsaugos priemones. Specialisto teigimu, šiuolaikiniame bankomate įdiegta iki dešimties saugumo sprendimų, apie kai kuriuos nepriimta viešai kalbėti.

Reaguodamos į nenumatytą fizinį poveikį (smūgį, dujas, temperatūrą), jos bankomate esančius pinigus apipurškia specialiu rašalu.

„Tačiau apie vieną naujovę reikėtų žinoti visiems – tiek doriems piliečiams, tiek ilgapirščiams, – sako T.Augucevičius. – Nuo šiol į bankomatus dedamos specialios rašalo kasetės. Reaguodamos į nenumatytą fizinį poveikį (smūgį, dujas, temperatūrą), jos bankomate esančius pinigus apipurškia specialiu rašalu. Nepadės ir viso bankomato nusivežimas – jį pajudinus iš vietos rašalo kasetė taip pat sprogs.“

Dažytų pinigų nepanaudosi

Tai itin patikima apsaugos priemonė – nudažytų banknotų nebeįmanoma panaudoti, todėl vagims dingsta noras laužtis į bankomatą. Kita vertus, nusikaltėliai neturi jokių šansų nudažytų pinigų nuplauti – rašalo ne tik kad nenuplausi, bet ir neištirpinsi nei benzine, nei spirite, nei terpentine. Rašalas gali būti įvairių spalvų, bet dažniausiai naudojamos žalios, raudonos ir mėlynos kasetės.

Jei vis dėlto į rankas pakliuvo toks banknotas, reikėtų iš karto kreiptis į policiją, nes tai yra galimos nusikalstamos veikos įrodymas.

T.Augucevičius pasidžiaugė, kad bankomatų plėšimai Lietuvoje tėra vienetiniai atvejai, tačiau, ekspertų teigimu, ateityje tokių nusikaltimų gali daugėti. „Todėl prevenciškai bankai ir imasi kuo modernesnių saugumo priemonių. Geriau apsisaugoti jau dabar. Galime prisiminti ir Švediją, kurioje prieš septynerius metus buvo fiksuojama po 160–170 bankomatų plėšimų per metus. Įdiegus papildomas apsaugos priemones plėšimų sumažėjo šimtais kartų, o pernai jų tebuvo vos keli“, – pasakoja T.Au­gu­ce­vi­čius.

Apyvarta neleistina

SEB banko Prevencijos departamento direktoriaus teigimu, gavęs tokiu rašalu sulietą banknotą asmuo negali jo panaudoti, nes tokių kupiūrų ne­priima ir nekeičia nei komerciniai bankai, nei Lie­tuvos bankas. Nepriims jų ir nė vienas bankomatas. Jei vis dėlto į rankas pakliuvo toks banknotas, reikėtų iš karto kreiptis į policiją, nes tai yra galimos nusikalstamos veikos įrodymas. Nudažytų pinigų apyvarta laikoma nusikalstama veika.

Niekada negalima bandyti atsiskaityti sulietais banknotais nei prekybos vietose, nei mokant už paslaugas.

 

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/bankomatai-bus-geriau-apsaugoti

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.