- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Algos kitąmet turėtų didėti 3 proc.

Autorius: veidas.lt | 2010 09 28 @ 17:00 | Politika | No Comments

“Rinkos dalyvių lūkesčiai po truputį keičiasi į gerąją pusę – į Lietuvos ekonomikos ateitį žvelgiama šiek tiek šviesesnėmis spalvomis. Tačiau Lietuvos ekonomiką ir toliau kamuos įsisenėjusios problemos: šešėlinė ekonomika ir nedarbas”, – Laisvosios rinkos instituto (LLRI) naujausias Lietuvos ekonomikos tyrimo išvadas apibendrina LLRI ekspertas Vytautas Žukauskas.

Tyrimo duomenimis, 2010 m. Lietuvos BVP augs 1,3 proc., o 2011-aisiais rinkos dalyviai prognozuoja 2,8 proc. BVP augimą. Tačiau nedidelis ekonomikos atsigavimas kitąmet dar neturės pakankamai reikšmingos įtakos nedarbo lygiui. Nedarbas išliks viena opiausių ekonomikos problemų ir 2011 m. sieks apie 15,5 proc.

Nors šešėlinės ekonomikos plėtra kitąmet turėtų sustoti, tačiau jos dalis BVP liks rekordiškai didelė – kaip ir šiemet, sieks apie 27 proc.

Lietuvos ekonomikos tyrimo duomenimis, pastaruoju metu mažėjęs darbo užmokestis ir namų ūkių pajamos 2011 m. ims po truputį didėti. Vidutinis neto darbo užmokestis turėtų padidėti apie 3 proc., o disponuojamos namų ūkių pajamos – apie 7 proc. Rinkos dalyviai taip pat prognozuoja didėsiantį namų ūkių taupymą ir išlaidas ilgalaikio vartojimo prekėms. Namų ūkių disponuojamų pajamų gausėjimas gali tapti atsigaunančios vidaus rinkos priežastimi, tačiau vidaus rinką neigiamai veikia pastaruoju metu smarkiai padidėjusi emigracija, dėl kurios mažėja namų ūkių, o kartu ir vartojimo prekių paklausa.

Rinkos dalyvių prognozėmis, ateityje gerės ne tik namų ūkių, bet ir įmonių finansinė padėtis. 2009 m. į rekordiškai žemą lygį nukritęs įmonių pelningumas ir nuosavybės grąža didės ir šiemet, ir kitąmet. Prognozuojama, kad 2011 m. įmonių nuosavybės grąža sieks 6,8 proc., o pelningumas – 4,6 proc.

Šis LLRI tyrimas jau dvidešimt šeštas. Apklausoje dalyvauti kviečiami sėkmingai dirbančių įmonių specialistai. Tyrimo dalyviai neskirstomi pagal atstovaujamas veiklos rūšis, įmones ar regionus. Respondentai prašomi nurodyti ne atstovaujamos įmonės ar šakos rodiklius, bet bendras šalies realijas atitinkančias reikšmes, remdamiesi visa jiems prieinama informacija. Šis tyrimas remiasi rinkos dalyvių sutarimo paradigma.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/algos-kitamet-turetu-dideti-3-proc

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.