- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Situacija Gariūnuose toliau kelia nerimą

Autorius: veidas.lt | 2011 05 12 @ 21:00 | Verslas | No Comments

BFL

„Nepaisant valstybės pastangų kovoti su šešėliu ir mažinti prielaidas neapskaitytai ekonomikai, Gariūnuose situacija toliau išlieka nepakitusi ir kelia nerimą,“- teigia Ministro Pirmininko patarėjas ekonomikos ir finansų klausimais Mykolas Majauskas.

2005 metais Vyriausybės nutarimu Gariūnų verslo parkas buvo pripažintas Valstybinės svarbos projektu. Tuo pagrindu keliems operatoriams ne aukciono būdu buvo išnuomota 32,5 ha valstybės žemės 50-čiai metų. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis Gariūnuose prekiauja daugiau kaip 3.000 fizinių asmenų, užregistruota apie 240 juridinių asmenų. Preliminariais skaičiavimais jų apyvarta gali siekti 300 mln. litų. „Tikėtina, jog pastarasis skaičius gali būti ir gerokai didesnis, tačiau atsakyti tiksliai kokia yra apyvarta ir kiek sumokama mokesčių šiandien niekas negali pasakyti,“ – teigia M. Majauskas.

Pasak premjero patarėjo, mokesčių administravimo ir teisėsaugos institucijų duomenys rodo, kad Gariūnai išlieka privilegijuota ekonomine zona. „ Nėra viešai prieinamos oficialios informacijos apie prekybos vietų skaičių, prekiautojų teisines verslo formas, prekių apyvartas, valstybei sumokamus mokesčius. Vyraujanti apskaita suponuoja galimybę vengti rodyti tikrąją apyvartą, neretai siekiant išvengti reikalavimo tapti PVM mokėtoju“, – pažymėjo M. Majauskas.

Policijos, VMI ir FNTT tarnybos Gariūnuose atlieka reguliarius patikrinimus. Jų rezultatai fiksuoja didelius įvairių pažeidimų skaičius. Didžiausias teisėsaugos dėmesys šiuo metu skiriamas prekybos vietų nuomos pajamų apskaitymui, šešėlinių „didmenininkų“ ir neregistruotos veiklos vykdymo išaiškinimui, su verslo liudijimais veiklą vykdančių asmenų pajamų apmokestinimo kontrolei. „Yra buvę atvejų, kai atlikus patikrinimus paaiškėja, kad įvairios prekės buvo „pirktos“ iš neegzistuojančios įmonės Lenkijoje, o prekeivių asmeninės išlaidos neatitinka deklaruojamų pajamų“, – sakė M. Majauskas.

Nustatyta eilė pažeidimų, susijusių ir su akcizais apmokestinamomis prekėmis. Tikslinių tikrinimų metu fiksuojama prekyba kontrabandinėmis cigaretėmis ir alkoholiniais gėrimais. Pasitaiko atvejų, kai turgavietėje parduodami vaistai ar vaistiniai preparatai, kurių prekyba ES negalima. Policijos duomenimis itin daug nusikalstamų veikų ir administracinių pažeidimų Gariūnų verslo parke fiksuojama dėl intelektinės nuosavybės pažeidimų bei prekių ženklų klastojimo.

Remiantis pirmine informacija, Ūkio ministerija galimai įtaria ir esminius valstybinės žemės nuomos sutarties Gariūnų verslo parkui pažeidimus. „Panašu, jog Gariūnus eksploatuojančios įmonės nesudaro galimybių įvertinti operatorių prisiimtų įsipareigojimų įgyvendinimą. Tai rimtai apsunkina Ūkio ministerijos galimybes užtikrinti tinkamą kontrolę, pavestą jiems Vyriausybės nutarimu. Manome, jog reikalinga sisteminė analizė, kuri turėtų atsakyti, ar Gariūnuose vykdoma pakankamai skaidri apskaita, užtikrinamos sąžiningos konkurencinės sąlygos, vartotojų apsauga bei prekių kilmės atsekamumas. Tikimės pagalbos ir iš Valstybės kontrolės, į kurią kreipsimės prašydami išnagrinėjant valstybinės žemės naudojimą Gariūnuose,“- teigia premjero patarėjas M. Majauskas.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/situacija-gariunuose-toliau-kelia-nerima

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.