- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Savivaldos rinkimuose bus mažiau mandatų

Autorius: veidas.lt | 2010 09 02 @ 14:20 | Lietuva | No Comments

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) apskaičiavo preliminarius būsimų savivaldybių tarybų narių skaičius – jų nuo 1 tūkst. 550, išrinktų 2007 metais, po vasarį vyksiančių rinkimų turėtų sumažėti iki 1 tūkst. 526.

Savivaldybių tarybų narių skaičius mažės dėl pavasario sesijoje priimtų pataisų, kuriomis sumažinamas į nedidelių savivaldybių tarybas – kuriose yra ne daugiau kaip 10 tūkst. gyventojų – renkamų savivaldybių tarybų narių skaičius.

Preliminariais VRK duomenimis, numatomų rinkti 2011 m. tarybos narių skaičius turėtų sumažėti šiose savivaldybėse: Birštono – 4 tarybos nariais, Ignalinos rajono – 4 tarybos nariais, Neringos – 6 tarybos nariais, Rietavo – 4 tarybos nariais, Šiaulių rajono – 2 tarybos nariais, Tauragės rajono – 2 tarybos nariais, Zarasų rajono – 2 tarybos nariais.

Preliminariais duomenimis, tik Klaipėdos rajono savivaldybės taryba turėtų padidėti 2 renkamais savivaldybių tarybų nariais, o kitose savivaldybių tarybose narių skaičius turėtų nepakisti.

Kaip praneša VRK, skaičiavimai dar bus patikslinti Statistikos departamentui rugsėjo pabaigoje paskelbus naujausius gyventojų skaičiaus duomenis. Tačiau komisija prognozuoja, kad savivaldybių tarybų narių skaičius ir reikalingų surinkti parašų, norint išsikelti kandidatu, skaičius nebesikeis arba šie pasikeitimai bus minimalūs.

VRK taip pat atliko preliminarius skaičiavimus, numatančius, kiek reikia surinkti parašų norint išsikelti kandidatu.

Nauja savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo redakcija nustatė, kad kiekvienas asmuo, kuris atitinka įstatymo nustatytus reikalavimus, gali išsikelti kandidatu, jeigu jo išsikėlimą parašais paremia ne mažiau kaip 10 procentų skaičiuojant vienam savivaldybės tarybos nario mandatui, bet ne mažiau kaip 100 tos savivaldybės rinkėjų.

Pretendentui, norinčiam būti kandidatu į savivaldybės tarybos narius, reikės surinkti nuo 100 iki 880 rinkėjų parašų.

Pretendentams į kandidatus į mažų savivaldybių tarybų narius reikės surinkti minimalų – 100 rinkėjų parašų skaičių, o pretendentams į kandidatus į didžiųjų savivaldybių tarybų narius reikės atitinkamai surinkti: Alytaus – 210, Kauno rajono – 260, Kauno miesto – 680, Marijampolės – 200, Panevėžio miesto – 290, Šiaulių miesto – 310, Vilniaus rajono – 290, Vilniaus miesto – 880 rinkėjų parašų.

Vidutiniškai vienam pretendentui į kandidatus reikės surinkti 160 rinkėjų parašų.

Vyriausioji rinkimų komisija, atlikusi preliminarius skaičiavimus, nustatė rinkėjų skaičius vienam tarybos nariui, iš kurių paaiškėjo, kad mažiausia atstovavimo norma yra Neringos savivaldybėje – 214 rinkėjai, o didžiausia – Vilniaus mieste – 8834 rinkėjai.

Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymas nustato, kad kandidatų sąrašas gali gauti savivaldybės tarybos narių mandatų tik tuo atveju, jeigu už kandidatų sąrašą balsavo ne mažiau kaip 4 proc., o už partijų jungtinį kandidatų sąrašą ir išsikėlusių kandidatų jungtinį sąrašą – ne mažiau kaip 6 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.

Preliminariais VRK duomenimis, perkopti 4 proc. rinkėjų barjerą su mažiausiu 129 rinkėjų palaikymu galima Neringos savivaldybėje, o daugiausiai reikia Vilniaus miesto savivaldybėje – 18 tūkst. rinkėjų. Perkopti 6 proc. rinkėjų barjerą su mažiausiai – 193 rinkėjų palaikymu – galima Neringos savivaldybėje, o Vilniaus miesto savivaldybėje tam reikia 27 tūkst. rinkėjų palaikymo.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/savivaldos-rinkimuose-bus-maziau-mandatu

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.