- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

R.Paksui dalyvauti rinkimuose siūlo nuo 2016 metų

Autorius: veidas.lt | 2011 06 01 @ 16:00 | Politika | No Comments

BFL

Premjero Andriaus Kubiliaus potvarkiu sudaryta teisininkų darbo grupė pateikė tris Konstitucijos keitimo variantus, kaip įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą, kad pažeidžiamos žmogaus teisės pašalintajam prezidentui Rolandui Paksui neleidžiant būti renkamam į parlamentą iki gyvos galvos.

Pasak Ministro pirmininko spaudos tarnybos, pirmosios alternatyvos atveju siūloma keisti Konstitucijos 56 straipsnį, papildant jį punktu, kad asmuo, kurį Seimas apkaltos proceso tvarka pašalino iš pareigų už priesaikos sulaužymą arba šiurkštų Konstitucijos pažeidimą, Seimo nario pareigas galėtų eiti tik po dešimties metų.

Darbo grupės manymu, tai – minimali ribojimo trukmė, įstatymų leidėjas gali nustatyti ir ilgesnę.

R. Paksas iš posto pašalintas 2004 metais, taigi priėmus tokią pataisą jis galėtų dalyvauti tik 2016 metais vyksiančiuose Seimo rinkimuose.

Pagal antrąją alternatyvą, siūloma kartu keisti ir 78 Konstitucijos straipsnį, nurodant, kad asmuo, kurį Seimas apkaltos proceso tvarka pašalino iš pareigų už priesaikos sulaužymą arba šiurkštų Konstitucijos pažeidimą, negali būti renkamas prezidentu ar eiti jo pareigų.

Trečiąja alternatyva siūloma keisti 74 Konstitucijos straipsnį, jame numatant, kad asmuo, kurį Seimas apkaltos proceso tvarka pašalino iš pareigų už priesaikos sulaužymą arba šiurkštų Konstitucijos pažeidimą, negali eiti prezidento, Konstitucinio Teismo pirmininko ir teisėjo, Aukščiausiojo Teismo pirmininko ir teisėjo, Apeliacinio teismo pirmininko ir teisėjo pareigų arba visų pareigų, kurių užėmimas susijęs su konstitucinės priesaikos davimu.

Taip pat pagal šią alternatyvą, apkaltos būdų postų netekę asmenys gali būti renkami Seimo nariais ne anksčiau nei po dešimties metų.

Pats R. Paksas mano, kad jam turėtų būti suteikta teisė dalyvauti jau 2012 metų Seimo rinkimuose. Partija “Tvarka ir teisingumas” jau yra užregistravusi pasiūlymą, kuris leistų pašalintajam prezidentui tapti parlamentaru.

BNS užsakymu rinkos analizės ir tyrimų grupės RAIT atlikta reprezentatyvi gyventojų nuomonės apklausa parodė, jog 38 proc. apklausos dalyvių pareiškė, kad šiuo metu europarlamentaro pareigas einančiam R.Paksui turi būti leista dalyvauti visuose rinkimuose.

Strasbūre įsikūręs tarptautinis teismas sausio pradžioje paskelbė, kad Lietuva pažeidė Europos žmogaus teisių konvenciją, uždrausdama R. Paksui visą gyvenimą būti renkamam į parlamentą. EŽTT pareiškė, kad įstatyme įtvirtintas nuolatinis ir neatšaukiamas draudimas yra neproporcingas.

R. Paksas prezidento posto neteko 2004 metų balandį, kai Konstitucinis Teismas pripažino, jog jis sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/r-paksui-dalyvauti-rinkimuose-siulo-nuo-2016-metu

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.