- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Pagal nuskendusiųjų skaičių pirmaujame ES

Autorius: veidas.lt | 2013 05 10 @ 08:35 | Visuomenė | 1 Comment


„Lietuvos sveikatos programos 2020 m.“ projekto rengėjai skelbia, kad norint pailginti mūsų šalies gyventojų vidutinę gyvenimo trukmę gerų rezultatų ir gana greitai galima būtų pasiekti sumažinus atsitiktinių paskendimų skaičių.

Pagal šį rodiklį esame ES „čempionai“: 2009 m. 100 tūkst. gyventojų teko 8,9 nuskendusiojo, 2011 m. – 7,9, 2012 m. – 7,8 (ES vidurkis – 1,58).
Vaikų iki 19 metų Lietuvoje taip pat nuskęsta daugiausiai, palyginti su kitomis Europos šalimis. Be to, tai viena pagrindinių vaikų išorinių mirčių priežasčių.
„Tokioje didelėje šalyje, kaip Australija, per vasarą nuskęsta maždaug dešimt vaikų, o pas mus – dvigubai daugiau. Australija šią problemą sėkmingai išsprendė įvesdama privalomą plaukimo mokymą ir privalomas įskaitas. Kinijoje, Japonijoje taip pat beveik nėra žmonių, nemokančių plaukti, o pas mus nėra tokios kultūros“, – apgailestauja Lietuvos plaukimo federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Špokas.
Jis neabejoja, kad priemonių bei galimybių ir pas mus įvesti visuotinį plaukimo mokymą yra pakankamai – trūksta tik noro. Tiesa, Vyriausybės programoje įrašyta, kad visi vaikai iki devynerių metų būtų mokomi plaukti, tačiau konkrečių programų finansavimas kol kas nenumatytas. M.Špoko žodžiais, ši priemonė gerokai sumažintų beprasmių mirčių skaičių vandenyje. Mat 30 proc. tokių nelaimių įvyksta dėl to, kad žmonės nemoka plaukti, toks pats nuošimtis – dėl neatsargaus elgesio prie vandens, o likusios priežastys susijusios su alkoholio vartojimu.
Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja Vanda Pumputienė pabrėžia, kad didžioji dalis skęstančiųjų, kuriuos gelbėja medikai, būna apsvaigę nuo alkoholio.
Norint sumažinti paskendimų skaičių būtinos kompleksinės priemonės ir aiški visų ministerijų strategija, tačiau apie tai dar tik kalbama. Sveikatos apsaugos viceministras Gediminas Černiauskas apgailestauja, kad trūksta politinės valios imtis ryžtingų veiksmų. „Ekspertai apskaičiavo, kad paskendimų skaičių galima smarkiai sumažinti, tačiau abejoju, ar artimiausiu metu šią problemą išspręsime“, – teigia G.Černiauskas.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/pagal-nuskendusiuju-skaiciu-pirmaujame-es

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.