- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Miegoti griežtai pagal valandas

Autorius: veidas.lt | 2010 10 11 @ 15:27 | Tėvai ir vaikai | No Comments

"Veido" archyvas

Jeigu mažylis darželyje nemiega – išmokykite jį bent ramiai pagulėti

Artėjant rudeniui visi vėl sugrįžta į įprastas vėžes ir režimą. Prie režimo turi priprasti ir mažieji, ypač tie, kurie turės eiti į darželius. Itin svarbu sureguliuoti miego režimą, kad mažylis visą dieną jaustųsi žvalus ir pailsėjęs.

Kad mažyliui būtų lengviau priprasti prie naujojo režimo, reikia iš anksto prisiderinti prie darželio. Paprastai ryte vaiką reikia atvesti ne vėliau 9 val., pietauja jie 12- 12.30 val., o pietų miegelis trunka nuo 13 iki 15 val. Taigi, tokio režimo reikėtų laikytis ir namuose.

Vaiko savijauta ryte daugiausia priklauso nuo to, kaip jis yra pažadinamas. Stenkitės tai daryti švelniai ir kuo linksmiau, jokiu būdu neskubinkite mažylio ir nekurkite įtampos – geriau jau pradėti žadinti dešimčia minučių anksčiau.

Abudu miegeliai vienodai svarbūs

  • Dienos miegas. Nors visuomet didesnis dėmesys skiriamas naktiniam mažylio miegui, tačiau ne mažiau svarbus ikimokyklinukams yra ir dienos miegelis. Mat jo metu „neutralizuojamas“ ryte patiriamas stresas ir antrąją dienos pusę mažylis gali pasitikti atgavęs jėgas. Be to, specialistai teigia, kad nuo dienos miego kokybės priklauso ir tai, kaip vaikas miegos naktį. 3- 5 metų vaikas jau gali ir atsisakyti miegoti dienos metu arba mėgautis 1- 2 val. poilsiu.
  • Naktinis miegas. Manoma, jog pats tinkamiausias laikas keliauti į lovą vakare – 21 valanda, tačiau tai nėra auksinė taisyklė. Jeigu vis nerandate optimalaus laiko, kada vaikas turi eiti miegoti, šiek tiek paeksperimentuokite. Turbūt pastebėjote, jog vakarinis nuovargis ir mieguistumas mažylį apima staiga: vieną minutę jis dar smagiai žaidė, o kitą – jau trina akytes, žiovauja, ima zirzti. Po kiek laiko – jis vėl žvalus ir net nesileidžia į kalbas apie ėjimą į lovą. Manoma, jog yra vadinamieji “miego langai”, kuriems atsivėrus mažylis labai lengvai užmiega, nes smegenų aktyvumas tuomet būna pasiekęs žemiausią lygį. Būtent tuo metu mažylis ir pradeda trinti akytes ir žiovauti. Tuo tarpu “miego langui” užsivėrus, pastangos užmigdyti vaikutį tampa bevaisės. Vakare “miego langai” būna keli, todėl pabandykite juos susekti – dažniausiai jie atsiveria tuo pačiu metu.

Režimas – ne atgyvena

Kad mažylis gerai miegotų ir užmigtų, labai svarbūs yra besikartojantys ritualai – ne tik miegojimo, bet ir pasivaikščiojimo, maudynių. Jeigu kiekvieną dieną viskas yra daroma vienodai ir tuo pačiu metu  – mažylis jaučiasi ramus. Taigi, rutina mūsų mažiesiems netgi būtina.Visų pirma labai svarbu eiti miegoti visada tuo pačiu metu. Taip sureguliuojamas vidinis mažylio laikrodis, kad jis tam tikrą valandą užsinorėtų miego. Be to, kuo vaikas vyresnis, tuo daugiau jis patiria įspūdžių, todėl jis vakarais nevisuomet sugeba ir gali užmigti, be to neretai mažylis pats sau trukdo: užduoda daug klausimų, sugalvoja norų, stengiasi pabėgti iš lovos ar miegamojo. Tokie mažyliai prašo sekti pasakėles, gerti. Kartais jie atbėga pas žiūrinčius televizorių tėvus, įkyriai lenda į jų lovą ar bent prašosi likti kambaryje.

Šie mažylio „išsidirbinėjimai“ prasideda tuomet, kai tėveliai nesukuria gulimosi taisyklių ir mažieji užmiega kada nori ir kur nori. Kai kurie tėveliai elgesi nenuspėjamai – tai per daug griežtai guldo vaikus, tai atleidžia vadžias. Visais šiais atvejais vaikas užmiega vėliau ir kitu laiku. Vienintelis būdas nuo to apsisaugoti – kuo ramesni mažyliovakarai: jokių judrių žaidimų, naujų žaislų bei televizoriaus žiūrėjimo.

Kaip pasirengti miegui

  • Miegui ruoškitės kartu su vaiku: nusiprauskite, persirenkite pižama, paruoškite lovytę, pasodinkite joje mažylio mėgstamą žaisliuką.
  • Stenkitės, kad lovelėje vaikas tik miegotų ir ji netaptų “žaidimų aikštele”.
  • Paguldę vaiką, šiek tiek pabūkite prie jo lovytės, švelniai paglostykite mažylį.
  • Reikalaukite, kad vaikas prieš miegą susitvarkytų žaislus, nueitų į tualetą, kad nebūtų dingsties tik atsigulus vėl keltis.
  • Jeigu mažylis dieną buvo neramus, verkė, prieš miegą būtinai nuraminkite, nes jis tikrai prastai miegos.
  • Greičiau atsipalaiduoti mažyliui padės ramios maudynės šiltame vandenyje. Net ir šiltos vonelės kojoms turi panašų, tik šiek tiek menkesnį poveikį.
  • Prieš miegą būtina gerai išvėdinti kambarį.
  • Jeigu vis dėlto niekaip nepavyksta prisišaukti ramaus mažylio miego, geriausia pasitarti su vaikų neurologu ar psichologu. Neretai padeda ir reabilitologo skirtos procedūros – masažai, mankštelės, šildymai. Visa tai mažina mažylio nervų sistemos jautrumą. Gydytojai rekomenduoja pirmiausia išbandyti homeopatinių ar žolių – mėtų, melisos, valerijono, jonažolės pagrindu pagamintų vaistų (pvz., “Sedalia”).

Kai nemiega darželyje

Dažnai mamos skundžiasi, kad jų vaikai nemiega darželyje, dažnai vietoje to verkia arba trukdo miegoti kitiems. Tai atsitinka dėl to, kad pasikeičia ėjimo miegoti ritualas, mat anksčiau mažuosius guldė tik mama arba tėtis, o dabar auklėtoja. Be to, mažieji gali neužmigti ir dėl to, kad jie namuose dienos metu nemiegodavo arba miegodavo kitu laiku. Ką daryti, kad mažylis pradėtų miegoti darželyje? Pirmiausiai pratinkite jį keltis kuo ankščiau ryte. Jeigu jis atsibus 7  – 7.30 val., tai tikrai per pietus jau bus gerokai išvargęs ir ims žiovauti. Pabandykite palikti jį vieną ramiai pagulėti, kai šalia nėra nė vieno iš tėvelių. Nors jis ir nemiegos, bet pamažu išmoks ramiai pagulėti ir žinos, kad po pietų ateina poilsio valanda.

Miegelio fazės

Miegą sudaro dvi skirtingos fazės: aktyviojo (arba greitojo) ir giliojo (arba lėtojo) miego. Gilusis miegas dar skirstomas į  4 fazes: snaudulys, vidutinio gylio miegas, gilus miegas ir giliausias miegas. Greitojo miego fazės metu išoriškai atrodo, jog žmogus miega labai giliai, sumažėjęs jo raumenų tonusas, tačiau iš tiesų smegenys dirba taip pat aktyviai, kaip ir esant budriam. Šios miego fazės metu žmogus sapnuoja. Tai išduoda po užmerktais vokais judančios akys. Tuo tarpu giliojo miego fazės metu žmogaus miegas būna ramus, organizmas – visiškai atsipalaidavęs. Šios dvi fazės per naktį kaitaliojasi keletą kartų. Nuo 6 val. vakaro iki 3 val. ryto dominuoja lėtojo miego fazė, o po to ima vyrauti aktyvioji fazė, taigi ir sapnuojama daugiausia paryčiais.

Esminis skirtumas tarp vaiko ir suaugusio žmogaus miego yra tas, kad mažylių miego fazės kaitaliojasi daug dažniau. Mažyliui augant po truputį daugėja giliojo miego. Būtent jo metu organizmas gamina augimo hormoną. Taigi, tikra tiesa, jog vaikai auga miegodami. Specialistai, tyrinėjantys miegą, mano, kad aktyvusis miegas padeda formuotis smegenims. Be to, šios miego fazės metu apdorojami ir surikiuojami dienos įspūdžiai.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/miegoti-grieztai-pagal-valandas

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.