- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Kaip atsiginti uodų?

Autorius: veidas.lt | 2010 06 24 @ 15:47 | Sveikata | No Comments

"Veido" archyvas
  • Vaikai nuo uodų sugėlimo gali karščiuoti. Su uodų seilėmis patekusios medžiagos yra nuodingos ir sukelia alergines odos reakcijas – paburkimą, paraudimą, stiprų niežulį. Kraujasiurbiai vabzdžiai įgėlimo vietoje suleidžia medžiagų, padedančių lengviau siurbti kraują. Jos plečia kraujagysles ir mažina kraujo krešumą. Jei sugelia daugybė uodų, oda stipriai paburksta, ją ima niežėti, vaikai gali net karščiuoti.
  • Kodėl stipriai niežti? Į vabzdžių sekretą ir nuodus žmogaus imuninė sistema reaguoja nevienodai. Medžiagos, kurias siurbikai išskiria, kad lengviau galėtų siurbti kraują, prasiskverbia į šalia įgėlimo vietos esančius audinius ir šie paburksta. Už niežulį atsakingos tam tikros (histamininės) medžiagos, kurias išskiria imuninė sistema, taip kovodama su svetimomis medžiagomis. Kasantis histamininių medžiagų išsiskiria dar daugiau – ir niežti dar labiau.
  • Kokie kvapai vilioja uodus? Jiems patinka šampūno, skalbimo miltelių aromatai, tad prieš eidami į gamtą nesiprauskite kvapiu muilu, nesivalykite rankų kvapiomis servetėlėmis. Vasarą net drabužiams skalbti geriau rinkitės bekvapes skalbimo priemones. Įsiminkite, kad siurbikai mėgsta prakaito kvapą. Jį maskuoti galite spiritiniu gvazdikėlių antpilu arba aliejumi. Labai gerai padeda citrinų sultys. Jomis įtrinkite atviras kūno vietas.
  • Būkite atidūs pirkdami uodus atbaidančias priemones. Tėvai, auginantys kūdikius, turi būti ypač atidūs skaitydami priemonių nuo uodų etiketes. Dažniausiai jose nurodoma, kad gaminys skirtas vaikams nuo 2–3 metų. Neskubėkite jomis tepti ar purkšti mažųjų, nors vaistinėse gali tikinti, kad perspėdami taip nedaryti gamintojai nori tik apsidrausti, o iš tikrųjų priemonė kūdikiui nepakenks. Cheminiai preparatai (tiksliau, didelė jų koncentracija) jiems gali sukelti labai rimtų sveikatos sutrikimų. Kūdikis gali apsinuodyti net išpurškus vežimėlį.

Nuo uodų mažylius saugokite tinkleliu arba kvapiaisiais augalais. Ypač efektyvus gvazdikėlių antpilas, aliejus. Taip pat tinka pipirmėtės, citrinos, raudonėliai, pelynai, riešutmedžio lapai. Šiuos augalus patrinkite tarp rankų arba užplikykite verdančiu vandeniu ir patepkite mažylio odą, drabužius – tik prieš tai įsitikinkite, ar jis nėra šiam augalui alergiškas.

  • Jei uodai sugėlė. Uodų sugeltas vietas pirmiausia nuplaukite švariu vėsiu vandeniu su muilu ir švelniai nusausinkite. Tada ant skaudamų vietų uždėkite šaltą kompresą, vėliau patepkite kremu. Sugeltas vaikas labai sunkiai atsispiria pagundai pasikasyti sukąstą vietą, dėl to gali kilti infekcija – pažeistą vietą patepkite dezinfekuojamuoju tirpalu, o tada preparatais, malšinančiais uždegimą ir niežulį. Patepus šiais preparatais reikėtų vengti tiesioginių saulės spindulių.

Niežulį malšina ir liaudiškos priemonės: skiestas obuolių actas, 15 minučių ant sugeltų vietų palaikytas vatos tamponėlis, suvilgytas medetkų žiedų antpilu. Jei vaikas stipriai sugeltas, jam galima duoti vaistų nuo alergijos.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/kaip-atsiginti-uodu

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.