- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Japonija praneša apie dalinę branduolinės krizės stabilizaciją

Autorius: veidas.lt | 2011 03 19 @ 14:55 | Aktualijos | No Comments

Cunamio apgadintoje Japonijos atominėje elektrinėje vieno iš šešių reaktorių būklė šeštadienį tikriausiai stabilizavosi, tačiau buvo pirmąsyk aptikta radioaktyviomis medžiagomis užterštų maisto produktų, taip pat skubama atkurti elektros tiekimą jėgainei, siekiant išvengti didesnės katastrofos.

Inžinieriai paskelbė retą pranešimą apie sėkmę po operacijos, kurios metu ugnies gesinimo mašinos apie tris valandas liejo vandenį ant Fukušimos 1-osios elektrinės 3-ojo bloko. Šio bloko reaktorius laikomas pavojingiausiu žemės drebėjimo ir cunamio nuniokotoje elektrinėje dėl jame naudojamo itin radioaktyvaus plutonio.

“Padėtis ten kažkiek stabilizuojasi”, – ministrų kabineto vyriausiasis sekretorius Yukio Edano (Jukijas Edanas) sakė per spaudos konferenciją.

Inžinieriai anksčiau nutiesė elektros kabelį į apgadintą kompleksą, karštligiškai mėginant iš naujo įjungti aušinimo sistemų vandens siurblius. Tai padėtų ataušinti perkaitusius branduolinio kuro strypus ir apsaugotų nuo mirtinai pavojingos radiacijos nuotėkio.

Specialistai tikisi, kad elektra iki sekmadienio bus įjungta keturiuose Fukušimos reaktoriuose, esančiuose už maždaug 240 kilometrų į šiaurę nuo Tokijo.

Darbuotojai jau prijungė elektros kabelį prie 2-ojo bloko ir planuoja sekmadienį mėginti įjungti srovę 1-ajame, 2-ajame, 3-ajame ir 4-ajame blokuose.

Beveik 300 inžinierių, dirbančių 20 kilometrų spindulio evakuacijos zonoje aplink Fukušimos elektrinę, sugebėjo 6-ajame bloke įjungti antrą dyzelinį elektros generatorių. Jo tiekiama srovė buvo panaudota įjungti aušinimo sistemos siurbliams 5-ajame bloke.

Dar reikės nutiesti apie 1,5 kilometro kabelių, kad inžinieriai šį savaitgalį galėtų mėginti įjungti aušinimo sistemas 2-ajame, o vėliau 1-ajame, 3-ajame ir 4-ajame blokuose, nurodė pareigūnai.

“Jeigu jiems pasiseks įjungti aušinimo infrastruktūrą, tai bus reikšmingas žingsnis į priekį, užtikrinant stabilumą”, – sakė JAV konsultacinių bendrovių grupės “FocalPoint” branduolinės energetikos ekspertas Ericas Moore’as (Erikas Muras).

Jeigu šios pastangos nebus sėkmingos, dar lieka galimybė šios prieš 40 metų pastatytos elektrinės reaktorius užpilti smėliu ir betonu, siekiant išvengti katastrofinio radiacijos nuotėkio. Panašus metodas buvo pritaikytas 1986 metais likviduojant Ukrainoje esančios Černobylio atominės elektrinės avariją, kuri laikoma didžiausiu pasaulyje branduolinės energetikos katastrofa.

Y.Edano sakė, kad piene iš vieno ūkio, esančio Fukušimos prefektūroje už maždaug 30 kilometrų nuo elektrinės, taip pat kaimyninėje Ibarakio prefektūroje išaugintuose špinatuose nustatyta vyriausybės patvirtintas ribas viršijanti radiacinė tarša. Tačiau pareigūnas pridūrė, kad maisto produktuose nustatyta padidėjusi spinduliuotė dar nekelia pavojaus žmonių sveikatai.

Japonijos premjeras Naoto Kanas (Naotas Kanas), kuriam tenka spręsti didžiausią nuo Antrojo pasaulinio karo šalį ištikusią krizę, pasiteiravo opozicijos dėl galimybės sudaryti nacionalinės vienybės vyriausybę, reaguojant į stichinę nelaimę, kuri, kaip rodo patvirtinti duomenys, nusinešė beveik 7 tūkst. žmonių gyvybių, ištisus miestus pavertė užmirkusiais griuvėsiais.

Dar bent 10 700 žmonių likimas iki šiol nežinomas, tačiau baiminamasi, jog daugelis jų žuvo. Ši krizė taip pat smarkiai sukrėtė pasaulio finansų rinkas bei verčia pasaulio galiūnes suvienyti pastangas Japonijos jenai stabilizuoti.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/japonija-pranesa-apie-daline-branduolines-krizes-stabilizacija

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.