- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Gydytojavimo saviveiklos klaidos

Autorius: veidas.lt | 2010 07 01 @ 14:35 | Sveikata | No Comments

"Veido" archyvas

Jei stalčiuje neturite gydytojos diplomo, vaistukų vaikui geriau neišrašinėkite…

Susirgo mažylis! Nors nerimas jau išgyventas daug sykių, jis nemąžta ir verčia griebtis bet ko, kad tik padėtum ligoniukui. Na, ir nepakenkti būtų neprošal… Kai kurios mamų gydytojavimo saviveiklos klaidos labai paplitusios ir tapusios savotiškais mitais.

Vos peršalus gydyti nereikia?

Tai klaidingas teiginys. Mažylį reikia pradėti gydyti nedelsiant, tik pastebėjus pirmuosius peršalimo simptomus, nes tuomet turite galimybę ligą sustabdyti pačioje pradžioje ir neleisti jai įsibėgėti.

Įtarus peršalimą, naudinga pamirkyti kojytes karštoje vonelėje, kuri tonizuoja visą organizmą ir pagerina kraujotaką – nosiaryklės taip pat. Peršalusiam vaikui dažnai duokite gerti šiltų skysčių (pvz., lygiomis dalimis maišytos ramunėlių žiedų ir erškėtuogių arbatos). Būdingiausi peršalimo ligų simptomai – gerklės skausmas, kosulys, čiaudulys ir sloga, pakilusi temperatūra – pasireiškia tik antrą ar trečią ligos dieną. Tuomet gydymas šiek tiek keičiasi, nes reikia palengvinti pagrindinius peršalimo simptomus ir numušti temperatūrą.

Temperatūrą reikia tuoj pat mažinti?

Vis dar nemažai tėvų klysta manydami, kad ligai užkirs kelią, sugirdydami mažyliui temperatūrą mažinančių vaistų, jai vos viršijus 37 °C. Atminkite, kad pakilusi kūno temperatūra yra ne tik įspėjimas apie ligą, bet ir organizmo kova su jos sukėlėjais. Esant aukštesnei nei 37 °C temperatūrai, pradeda veikti organizmo gynyba, gaminasi interferonas, kuris stabdo virusų dauginimąsi ir plitimą organizme. Todėl kai temperatūra nesiekia 38 °C, temperatūrą mažinančių vaistų reiktų duoti tik tuomet, jei mažylis blogai jaučiasi. Tais atvejais, kai temperatūra pakyla iki 38,5 °C ir aukščiau, o mažylio rankos ir kojos šąla, būtina duoti karščiavimą mažinančių vaistų.

Pavems ir nustos?

Kam čia pas gydytoją tampyti? Netiesa. Vaikui pradėjus vemti, jį turi apžiūrėti gydytojas, nes vėmimo priežastys, ypač mažų vaikų, yra labai įvairios – kai kurios vėmimą sukeliančios ligos gali būti net pavojingos gyvybei. Ilgesnį laiką vemiant, vaikams sutrinka vandens ir elektrolitų (natrio, kalio, chloridų ir kt.) pusiausvyra organizme, dėl sutrikusios medžiagų apykaitos pradeda gamintis ketoninių medžiagų, tai skatina tolesnį vėmimą ir taip susidaro užburtas ratas. Ypač jautrūs tokiems procesams maži vaikai. Dėl vandens ir elektrolitų kiekio sumažėjimo organizme sutrinka smegenų veikla (vaikas gali prarasti sąmonę), krinta arterinis kraujospūdis, pakyla temperatūra, vaiko būklė gali pasidaryti labai sunki, jam reikalinga neatidėliotina medikų pagalba.

Antibiotikai padės išvengti komplikacijų?

Atminkite, kad antibiotikai veikia tik bakterijas, o ne virusus, kurie dažniausiai būna įvairių peršalimų ir kartais viduriavimo kaltininkai. Skirti antibiotikų, saugantis bakterinių komplikacijų, negalima. Šie vaistai komplikacijų nesustabdo. Jais galima gydyti tik tuomet, kai mažylis tikrai suserga bakterine infekcija. Tačiau kartais riba tarp virusinės infekcijos ir bakterinės komplikacijos labai neryški, todėl tėvams reikia atidžiai stebėti savo vaikučio būklę, o esant pasikeitimams nedelsiant konsultuotis su gydytoju. Tėveliams rekomenduojama atlikti kraujo ir kitus reikalingus tyrimus, todėl vaikui susirgus reikėtų vykti į gydymo įstaigą, o ne laukti gydytojo namie.

Skysčių daug nereikia?

Netiesa, jų reikia duoti gerti gausiai, nes skysčiai padeda iš organizmo išplauti ligai užpuolus susidariusius toksinus, todėl jie naudingi karščiuojančiam mažyliui. Jeigu organizmui trūks skysčių, bus labai sunku numušti temperatūrą, kartais prireikia net lašelinės. O vemiančiam ar viduriuojančiam vaikui jie padės išvengti sunkios būklės – dehidratacijos (skysčių netekimo). Mažiesiems ligoniukams rekomenduojama duoti skysčių, kuriuose yra pakankamai angliavandenių, todėl gėrimus reikia pasaldinti. Gėrime turi būti pakankamai mikroelementų (kalio, natrio, magnio), kurių netenkama smarkiai prakaituojant, viduriuojant ar vemiant.

Pakaks “švarių” homeopatinių vaistų?

Homeopatinius vaistus dažniau reikia skirti ligos pradžioje, kai ji tik prasideda ir simptomai nėra labai grėsmingi – tai peršalimo ligos, virškinimo ar nervų sistemos sutrikimai. Kartais tikrai pakanka homeopatinio gydymo (jeigu mama sutinka, nes homeopatija – didelio kruopštumo reikalaujantis gydymas, o ir efektas ne toks greitas). Tačiau dažniausiai kartu tenka pasitelkti ir tradicinės medicinos preparatus. Tėveliams reikėtų žinoti, kad vartojant homeopatinius preparatus liga gali paūmėti, tai yra normalu, taip pat nereikėtų tikėtis, kad po vienos ar dviejų dozių mažylis pasveiks. Gydymas homeopatiniais preparatais gali būti efektyvus tik tuomet, kai prieš pasirenkant vaistą ligoniuką apžiūri gydytojas. Įvertinęs mažylio būklę, jis sprendžia, ar ligai įveikti pakaks homeopatinių preparatų, ar reikia skirti tradicinių vaistų, o gal tikslinga skirti vienų ir kitų derinį.

Būtinai susirgs visa šeima?

Visai nebūtinai, jei laikysitės higienos! Sergančio mažylio indus, drabužius, rankšluosčius patartina laikyti atskirai nuo sveikų šeimos narių, o esant reikalui juos virinti ir dezinfekuoti. Slaugantysis mažylį turi dažnai plautis rankas su muilu, be to, patartina ir išsišnypšti nosį, o esant galimybei ir išplauti ją jūros vandeniu ar fiziologiniu druskos tirpalu: taip išplausite į kvėpavimo takus patekusius mikroorganizmus, kol jie dar nespėjo prisitvirtinti prie gleivinės ląstelių.

Varvančią mažylio nosytę valykite vienkartinėmis nosinaitėmis. Panaudotas vienkartines nosines reikia iškart išmesti ir nusiplauti rankas. Medžiaginės nosinės nėra geros, nes jose bakterijos gali daugintis, o papuolusios į nosį gali sukelti visokių komplikacijų.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/gydytojavimo-saviveiklos-klaidos

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.