- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Estijos vyriausybė buvo įsitikinusi, kad Kremlius susijęs su kiberatakomis

Autorius: veidas.lt | 2010 12 08 @ 14:04 | Užsienis | No Comments

Nors neįrodyta, kad Rusijos vyriausybė prisidėjo prie 2007 metais organizuotų kibernetinių atakų prieš Estiją, Jungtinėms Valstijoms Estijos vyriausybė pareiškė esanti įsitikinusi, kad Kremlius yra neabejotinai susijęs su šia akcija, tai antradienio vakarą savo interneto leidinyje rašo tarptautinis politikos žurnalas “Foreign Policy”, remdamasis tinklalapyje “Wikileaks” paskelbtais dokumentais.

“Estijos vyriausybė įsitikinusi, jog turi pakankamai išsamių paliudijimų, kad Maskva susijusi su atakomis, – rašoma JAV ambasados Taline telegramoje 2007 metų birželio 6 dieną. – Kaip pranešė (Estijos) prezidentas (Toomas Hendrikas) Ilvesas ambasadoriui (Stanley Davisui Phillipsui (Stenliui Devisui Filipsui), išsinuomoti daug “botų” atakai pernelyg brangus malonumas”.

Kaip pažymima telegramoje, kažkoks žmogus, kurio vardas neįskaitomas, kalbėdamasis su ambasados darbuotojais, ne kartą klausė, “Kam naudingos šios atakos?”. Šaltinis pareiškė nuomonę, kad atakos, per kurią iš anoniminių serverių buvo atakuojamos vyriausybės įstaigos ir strategiškai svarbūs taikiniai privačiame sektoriuje, pobūdis labai tiksliai atitinka Putino režimo (tuomečio Rusijos prezidento Vladimiro Putino) naujo “ginklo” išbandymo veiksmų būdą, pažymima tinklalapyje “Wikileaks” paskelbtame dokumente.

“Šaltinis sakė mums, jog Estijos vyriausybė dabar mano, kad jos pirminis kibernetinio maišto įvertinimas galėjo būti neteisingas”, – pažymima dokumente.

“Nagrinėjant atakų eigą aiškėja, kad kažkur veikė nedidelė vadovavimo grupė, kuri rengėsi organizuoti savo atakas gegužės 9 dieną, – paaiškino šaltinis dokumente. – Bet kai Gynybos ministerija pranešė, kad ketina perkelti Bronzinį kareivį balandžio 27 dieną, jie pakeitė savo planus ir pamėgino susieti juos su monumento perkėlimu”.

JAV ambasados pareigūnai pažymi, jog Estijos analitikų vertinimu, sudėtingai suplanuotos atakos ir jų organizavimas rusakalbių gyventojų forumuose internete, leidžia daryti išvadą, kad pagrindiniai veikėjai mėgino savo pirmines atakas užmaskuoti kibernetiniu maištu.

“Juk negalima manyti, kad spontaniškos visuomenės kibernetinės atakos turėjo iš anksto sudarytą taikinių sąrašą, kad jos buvo suderintos pagal dienas ir minutes”, – teigia šaltinis.

Remiantis telegrama, Kremlių remiančio jaunimo judėjimo “Naši” Padniestrės regiono komisaras Konstantinas Koloskovas prisiėmė atsakomybę už ankstesnes atakas gegužės 29 dieną.

Šaltinis mano, jog K.Koloskovas gali būti susijęs su kibernetinėmis atakomis, bet pažymėjo, kad kai kurios iš šių atakų buvo labai sudėtingos ir akivaizdžiai pranoko programišių mėgėjų galimybes.

Kaip pavyzdį, kažkoks šaltinis, kurio vardas neįskaitomas, pranešė ambasados darbuotojams apie atakas, per kurias buvo naudojamas slaptas ryšių duomenų bazės paketas

Jis išvedė iš rikiuotės vyriausybės ir didelės telekomunikacijų bendrovės “Eliot” maršrutizatorius taip greitai, kad Estijos specialistai iki šiol neišsiaiškino, kaip tai buvo padaryta.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/estijos-vyriausybe-buvo-isitikinusi-kad-kremlius-susijes-su-kiberatakomis

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.