- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

ESBO nemato Astravo grėsmės

Autorius: veidas.lt | 2017 07 12 @ 06:30 | Politika | 2 Comments

Liepos 5 dieną Minske vykusioje Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Parlamentinėje Asamblėjoje teikta Lietuvos parlamentarų rezoliucija, kritikuojanti Baltarusijos Astravo atominės elektrinės statybą, buvo atmesta nepradėjus jos nagrinėti.

ESBO – didžiausia pasaulyje regioninė tarptautinė organizacija, plėtojanti priemones, skirtas karinėms konfrontacijoms mažinti ir saugumui Europoje stiprinti. Šiuo metu organizacija vienija 57 valstybes, esančias Šiaurės Amerikoje, Europoje ir Centrinėje Azijoje. Parlamentinė Asamblėja yra vienas svarbiausių organizacinių junginių. Kartą per metus vykstanti sueiga, sukviečianti per 300 šalių narių parlamentarų, rengia rekomendacinio pobūdžio rezoliucijas, kurios dažnai būna įgyvendinamos.

Skaudžiausią smūgį Lietuvos delegacija patyrė tada, kai ši rezoliucija nesugebėjo patekti į Asamblėjos darbotvarkę. Svarstant klausimus, kurie bus nagrinėjami šioje sueigoje, lietuvių parlamentarų parengta rezoliucija buvo sustabdyta Švedijos delegacijos atstovo socialisto Kento Harstedto iniciatyva. Pasak švedų atstovo, mūsų parlamentarų iškelta problema buvo labiau dvišalių santykių aiškinimasis tarptautinėje arenoje, ji nekelianti realios grėsmės tarptautiniam saugumui, todėl tokio klausimo ESBO Parlamentinė Asamblėja neturėtų svarstyti.

Nors lietuvių delegacija, vadovaujama Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovo, Seimo nario Virginijaus Sinkevičiaus, bandė atsakyti šiai Švedijos delegato išdėstytai nuomonei, galutinis balsavimas lėmė, kad tik aštuonios valstybės iš 57 palaikė mūsų parlamentarų suformuluotą rezoliuciją. Net 20 šalių pasisakė prieš tokios rezoliucijos įtraukimą į darbotvarkę.

Įdomu tai, kad daugiausia Rytų valstybių palaikoma Astravo AE statyba palaikymo sulaukė Šiaurės valstybių bloke. Beveik visais atvejais šių valstybių nuomonė sutampa su Europos Sąjungos narių pozicijomis, todėl Nepriklausomų Valstybių Sandraugos pozicijos palaikymas lietuviams iškėlė daug klausimų. Tiesa, K.Harstedtas yra radikalaus Skandinavijos socialistų sparno narys, todėl tai nėra pirmas kartas, kai šis politikas palaiko prorusišką poziciją.

Astravo AE – beveik dešimtmetį Lietuvai ramybės neduodanti problema. Mūsų valstybės politikai atvirai svarsto apie šios elektrinės saugumo galimybes. Didelį ažiotažą šis klausimas sukelia ir todėl, kad statyba vyksta vos už kelių dešimčių kilometrų nuo Lietuvos pasienio ir pakilus į orą Vilniuje statomos elektrinės bokštai yra gerai matomi. Lietuvos delegacijos tarptautinėje arenoje stengiasi, kad Astravo AE nebūtų baigta statyti ir nepradėtų savo veik-los. Manoma, kad atsitikus nelaimei radioaktyviosios medžiagos smarkiai paveiktų dalį Lietuvos regionų ir turėtų panašių pasekmių, kokių būta po Černobylio katastrofos Ukrainoje.

Tiesa, tarptautinėje arenoje mūsų kaimyninės šalys sutaria, kad Lietuvos delegacijų keliamas klausimas yra svarbus. Statoma elektrinė pakankamai galinga, kad nelaimės atveju paveiktų ne tik Lietuvą, bet ir visą Centro bei Šiaurės Europos šalių regioną.

Didžiosios Europos valstybės bei Pietų regionas Astravo AE statybos klausimu išlieka neutralus, todėl dažnai mūsų delegacijos palaikymo nesulaukia – per įvairius balsavimus šios šalys susilaiko.

 

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/esbo-nemato-astravo-gresmes

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.