- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Egzotiškoji smuikininkė gruodį koncertuos Lietuvoje

Autorius: veidas.lt | 2010 12 08 @ 14:24 | Muzika | No Comments

Į koncertinį turą išsiruošusi Vanessa Mae ir šįkart neaplenks Lietuvos – gruodžio 18 dieną “Siemens” arenoje ji pristatys naujausią savo programą “The Violin Magic Period Tour”.

Po trejų metų pertraukos Vanessos Mae talento gerbėjai vėl galės Vilniuje pasiklausyti smuikininkės virtuozės dovanojamų šiuolaikinės ir klasikinės muzikos interpretacijų. O kad ši 32 metų atlikėja Lietuvoje laukiama ir mylima, patvirtina bilietų pardavimo portalo “Tiketa” skelbiama statistika – V.Mae koncertas “The Violin Magic Period Tour” atsiduria ketvirtoje vietoje pagal bilietų perkamumą, nors norint patekti į šį pasirodymą tenka pakloti ne tiek ir mažai – nuo 106 iki 206 Lt.

Šiemet ši instrumentalistė švenčia ypatingą sukaktį – prieš 15 metų išleistas V.Mae debiutinis albumas “The Violin Player”. Jame – susipynusios technomuzika, popmuzika ir klasikinė muzika. Tuomet, 1995 m., V.Mae žengė pirmuosius žingsnius profesionalios muzikantės karjeros link, o netrukus po albumo pasirodymo septyniolikmetę instrumentalistę aplankė sėkmė.

Užsienio žiniasklaidoje ne kartą klausta, ar savo talentą vertina  kaip dovaną, ar kaip prakeikimą, V.Mae atsakydavo: “Manau, kad tai dovana. Kiekvienas gimsta turėdamas kokį nors talentą ir turi būti dėkingas savo tėvams ar mokytojams, kurie tą talentą ugdo. Vis dėlto, nors nuostabu gimti turint talentą, jį lydi pasiryžimas ir daug darbo”.

15 albumų išleidusios V.Mae muzikos stilius apibūdinamas kaip smuiko technoakustinė sintezė. Koncertų metu ji atlieka klasikų Piotro Čaikovskio, Lugwigo van Beethoveno, Niccolo Paganini, kitų garsiausių klasikų kūrinius ir jų interpretacijas. Gerbėjai pamėgo ir smuikininkės atliekamas šiuolaikinių popstiliaus kūrinių variacijas, skambančias roko, disco, acid jazz ir flamenko ritmu.

Kritikai nelepino

V.Mae ypatingu talentu žibėjo nuo vaikystės, tačiau pasukusi į klasikinės ir šiuolaikinės muzikos interpretacijas, smuikininkė sulaukė kai kurių kritikų pasmerkimo. Daugeliui karjeros pradžioje užkliūdavo ir kontroversiški jos kūrinių vaizdo klipai, ir seksuali muzikantės apranga. Štai smuikininkė Julian Lloyd Webber pasiskundė, kad tik pusnuogės mergaitės pritraukia pilnas sales, o tuometinė Niujorko Filharmonijos direktorė Deborah Borda nesutiko, kad orkestras grotų su V.Mae.

“Neturėjau tikslo šokiruoti žmonių, tik siekiau ištraukti smuiką į platesnį ratą. Klasikinė muzika – tarsi muziejaus menas, o aš norėjau dirbti su gyvais daiktais. Norėjau rimtąją muziką priartinti prie platesnės auditorijos – padaryti su smuiku tai, ką Jimis Hendrixas padarė su gitara. Ir jei tai reiškė rengtis kaip tipiškai paauglei, o ne vilktis smokingą, jei tai reiškė filmuoti klasikinės muzikos atlikimą kaip pomuzikos videoklipą, aš norėjau tai padaryti”, – prisimena Vanessa.

Taigi geromis recenzijomis atlikėjos kritikai nelepino. “Per daugelį metų supratau, kad kai kritikai susiduria su kažkuo, ko jie negali paaiškinti žodžiais, tai juos gąsdina ir jie linkę apie tai rašyti neigiamai”, – sako smuikininkė.

Kartą po koncerto V.Mae perskaitė recenziją, kurią rašęs kritikas įgėlė smuikininkei dėl dažnai cituojamo fakto, esą ji gimė tą pačią dieną, kaip ir italų maestro Paganini. “Parodyk mums savo gimimo liudijimą”, –  neigiamoje recenzijoje šmaikštavo kritikas Rickas Jonesas.

Vanessa reagavo audringai. Įsižeidusi ji išspausdino savo gimimo liudijimą laikraštyje ir pridėjo gyvenimo aprašymą, kuriame buvo reziumuota jos karjera – nuo ypatingų gabumų vaiko iki populiarios muzikos žvaigždės laimėjimų.

Skelbimo pabaigoje V.Mae ją įžeidusiam kritikui skyrė tokias eilutes: “Dabar Jūsų eilė, pone Jonesai. Kokie Jūsų profesiniai nuopelnai? Ar esate pripažintas muzikantas?”

Pirmas koncertas su orkestru – dešimties metų

Priminsime, kad V.Mae gimė 1978 m. Singapūre teisininkės ir anglų viešbučio savininko, tailandiečių palikuonio, šeimoje. Sulaukusi ketverių Vanessa pradėjo skambinti pianinu ir griežti smuiku. Iki to laiko tėvai išsiskyrė, o mama ištekėjo dar kartą už turtingo teisininko ir kartu su Vanessa persikėlė į Londoną.

Vos 7 metų Vanessa jau laimėjo prestižinį konkursą “Metų jaunasis britų pianistas”, tačiau iškart po to nusprendė atsisakyti pianistės karjeros ir susitelkti į smuiką. Aštuonerių metų Vanessa buvo jauniausia moksleivė Centrinėje muzikos konservatorijoje Pekine, o sulaukusi dešimties pirmą kartą koncertavo profesionalioje scenoje – grojo su Karališkuoju filharmonijos orkestru Londone ir tapo jauniausia soliste istorijoje, grojusia Johano Sebastiano Bacho, Volfgango Amadeaus Mozarto koncertus su orkestru. Vienuolikmetė Vanessa buvo priimta į Karališkąjį muzikos koledžą.

V.Mae karjerą sekantys muzikologai neabejoja – Vanessa privertė žmones susidomėti smuiku. Jos dėka daugumos pamirštas instrumentas prikeltas naujam gyvenimui.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/egzotiskoji-smuikininke-gruodi-koncertuos-lietuvoje

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.