- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Demonai minta baime

Autorius: veidas.lt | 2014 05 11 @ 08:57 | Knygos | No Comments

kn

Poetės likimas ir šėtoniškų ideologijų amžiaus kronikos – šią savaitę pateikiame ištrauką iš naujausios Sauliaus Šaltenio knygos “Demonų amžius”.

Lenkų pabėgėliai mergaičių gimnazijos flygelyje kraustosi į klases, parke džiauna išsiskalbtus rūbus, kemša šiaudus į maišus. Parke sargo sūnus Zigis, oriniu šautuvėliu prišaudęs balandžių, neša jiems, jie peša paukščius ir, užsikūrę lauželį, verda skardinėj, o į Ditos mylimą jazminų krūmą stovi įvažiavęs prabangus automobilis.
Mokytojas Ulpis piešimo kabinete renka į kelias dalis suskilusią “Poetės” – savo žmonos – romantišką galvą ir piktai šaukia ant tokia reta pabėgėlių ir pasaulinio karo proga truputį išgėrusio gimnazijos sargo:
– Klasių neužtenka? Tai būtinai į piešimo kabinetą? Molbertai, paveikslai suversti, viskas į šukes.
– Liepė, – teisinasi sargas, – atskirą kabinetą vienai garsiai lenkų artistei palaisvint. Bet tikrai ne aš, patys lenkai jūsų žmonos galvą nuvertė. Aš jūsų žmoną labai gerbiu ir mano sūnus Zigis jos eilėraštį atmintinai gali pakartot…
Mokytojas nešasi glėbyje prispaudęs prie krūtinės “Poetės” galvos dalis pro parko žolę trypiančius, kažkur skubančius su daiktais ir jį netyčia stumdančius, valgį verdančius, laužančius šakas pabėgėlius, eina iškėlęs galvą, kentėdamas, bet prie jazminų krūmo, prie mašinos, priverstos kažkokių kartoninių dėžių, dėželių, patefono plokštelių, atdaros išsipylusios pudrinės ant numesto šilkinio raudono chalato, sustoja ir garsiai sako be galo įskaudintas, rodos, visai Lenkijai ir visam civilizuotam pasauliui:
– Karas ne priežastis daužyt meno kūrinius. Skulptūras… Taip barbarai siautė Romos imperijoj.
Pabėgėliai, užsiėmę savo reikalais, išvarginti karo, tik pakelia galvas, pasižiūri į keistą kažką rėkaujantį ne jų kalba žmogų ir darbuojasi toliau.
– Vis tiek tvirtinu ir, kol gyvas, tvirtinsiu, – šaukia piešimo mokytojas, – kad karas ne pasiteisinimas ir žmoniškumas, civilizacija, meno vertybės neturi būti trypiamos!
Užgirsta išvestą iš pusiausvyros savo vyrą ir Dita. Ji sėdi su savo mergaite Aušrine prie stalo su svečiais – Une ir cemento fabriko inžinieriumi Vilhelmu Blėdžiu.


Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 182014" bei įvedę gautą kodą.
Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-18-2014-m

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/demonai-minta-baime

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.