- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Atsargiai – sukčiai vandens filtrų pardavėjai

Autorius: veidas.lt | 2011 08 04 @ 15:00 | Lietuva | 84 Comments

"Veido" archyvas

Jau kelerius metus Lietuvoje netrukdomi veikia vandens filtrus už kosmines kainas siūlantys prekeiviai, pagalbon pasitelkiantys cheminius triukus ir įtikinantys naivuolius, esą jie kasdien nuodijasi gerdami užterštą vandenį.

Cituojant klasiką, čia nėra jokios apgavystės – tik rankų miklumas. Taigi ir bausti labai brangius vandens filtrus sugebančią įpiršti bendrovę “Krištoliniai vandenys” nėra už ką: jų įranga iš tiesų kokybiška, tik tiek, kad kelis kartus brangesnė nei kiti rinkoje siūlomi analogai, be to dar – dažnai ir iš viso nereikalinga. Bet jei yra naivuolių, skubančių plačiai atverti pinigines stebukladariams, virtuvėje pademonstravusiems kelis įspūdingus triukus su vandeniu – tokius, kaip liudija liaudies išmintis, muša ir bažnyčioje. Juk nesunku, prieš mokant 2–4 tūkst. Lt už vandens filtravimo įrangą, kurios dar vakar nė neketinai ieškoti, pasidomėti, ką apie amerikietiškus “Aquafilter” aparatus siūlančią bendrovę kalba kiti jų klientai. Apgautais pasijutusių žmonių komentarų – pilnas internetas, tyrimą jau yra atlikusi ir Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, nustačiusi, kad UAB “Krištoliniai vandenys” veiksmai pažeidžia vartotojų teises.
Tačiau brangiųjų filtrų pardavėjai puikiai išmano rinką, kurioje apsukriai sukasi jau daugiau negu 10 metų ir pagrindinės jų aukos yra senyvi žmonės, dažnai net nesinaudojantys internetu ir nesugebantys greitai įvertinti pasiūlymo kokybės ir palyginti kainų su konkurentų produkcija.

Ieško naivių klientų

Vilniuje gyvenantis Oldas Tamašauskas pasakoja tipišką istoriją apie agresyvų ir įkyrų “Aquafilter” pardavėjų elgesį. Vienos iš juos siūlančių bendrovių – Lietuvoje jos veikia 6 skirtingais pavadinimais (“Krištoliniai vandenys”, “Vandens filtravimo sistemos”, “Aqua group”, “Filtravimo sistemos”, “Aqua Vilnius” ir “Ekologiški vandenys”) – atstovai nekviesti pasibeldė į pašnekovo tėvų nuosavo namo Ariogaloje duris ir pasisiūlė nemokamai patikrinti vandens kokybę. Matyt, išvydę vyresnio amžiaus žmones ir dar pamatę jų kieme iškastą šulinį, pardavėjai tikėjosi lengvos aukos – mat jaunesni miestiečiai, naudojantys vandentiekių vandenį, dažniausiai būna racionalesni ir ne taip lengvai pasiduoda įtikinėjimams, esą jų vandens kokybė yra prasta.

Tačiau nekviestų svečių sulaukusi Ariogalos gyventojų šeima vartoja centralinio vandentiekio vandenį, todėl vilionėms lengvai nepasidavė: žmonės išklausė vandens filtrų pardavėjų pasakojimą, kokį nešvarų ir net sveikatai pavojingą vandenį geria dauguma lietuvių ir stebėjo tradicinį eksperimentą virtuvėje, kai panaudojus į termometrą panašų įrenginį jų geriamas vanduo staiga papilkėjo, sukilo purvinos putos, nusėdo drumzlės. Bet sprendimo iš karto pirkti siūlomus vandens filtrus jie nepriėmė – nors pardavėjai siūlė sistemą tučtuojau įsigyti už 2,5 tūkst. Lt, kai normali jos kaina esą siekia 3,5 tūkst. Lt. Tėvai nutarė prieš tai pasitarti su savo jau suaugusiais vaikais, kurie ir atkalbėjo juos nuo pirkinio. “Pirmiausia paskambinau į vandenį tėvų namui tiekiančius “Raseinių vandenis”, jų atstovai ir papasakojo apie aktyviai veikiančius filtrų pardavėjus. Tada jau skambinau filtrus siūliusiam vadybininkui, kokius ten bandymus jis atliko – pats neblogai išmanau cheminius procesus, iš karto supratau, kad jis šneka netiesą, galiausiai ir pats pardavėjas prisipažino kalbantis tai, ką kalbėti jam liepia firmos direktorius”, – papasakojo O.Tamašauskas.

Tačiau ne visi su “Aquafilter” atstovais susidūrę klientai yra tokie racionalūs ir apdairūs – jais prekiaujančios bendrovės skelbia iš viso jau pradavusios 28 tūkst. įrenginių.

Naudoja triukus

Ką padaro filtrų pardavėjai, kad vanduo nuo jų eksperimento pajuoduoja? Bendrovės “Krištoliniai vandenys” telefonu Vilniuje atsiliepęs administracijos atstovas Andrius maloniai paaiškina, kad šiam testavimui naudojami anodai ir katodai. “Jų pagalba aiškiai pamatysite skirtumą tarp to vandens, kurį geriate dabar ir to, kokį turėtumėte įsigiję mūsų filtrus”, – dėstė jis “Veido” žurnalistei, prisistačiusiai Vilniaus senamiesčio gyventoja, abejojančia namuose naudojamo vandens kokybe.

Tačiau cheminių technologijų specialistas Telesforas Laucevičius paaiškina, kad anodų ir katodų pagalba yra atliekamas paprasčiausias elektrolizės bandymas. Kodėl vanduo pakeičia spalvą? Nes taip anodas reaguoja į vandenyje esančias druskas ir mineralus. “Bet šie elementai yra reikalingi žmogaus organizmui”, – pabrėžia ekspertas. O štai išvalius vandenį stipriais filtrais ir pašalinus iš jo ištirpusias druskas vanduo tampa beveik distiliuotas ir nelaidus elektros srovei – tokiame elektrolizės procesas nebevyksta ir vanduo nekeičia savo spalvos.

“Gaila, kad žmonės taip greitai pamiršta mokyklinį chemijos kursą – suprantančiųjų, kas iš tiesų daroma, taip greitai neapgautum ir pinigų neišviliotum”, – teigia ir Chemijos instituto direktoriaus pavaduotojas Romas Ragauskas.

Visuomenės sveikatos ugdymo centro gydytoja Violeta Kiguolienė informuoja, kad gerti vandenį, iš kurio pašalintos mineralinės medžiagos, yra nesveika – organizmas prastai paima tokį elektrolitų neturintį vandenį ir jį greit pašalina, kartu išplaudamas iš organizmo mineralines medžiagas.

Be jokios abejonės, tikrai ne visi Lietuvos žmonės savo namuose naudoja pakankamai švarų ir gerti tinkamą vandenį. Daugelį erzina ir pernelyg kietas vanduo, greitai užkemšantis buities prietaisus, kalkių nuosėdomis padengiantis vonios ar virtuvės kriaukles, taip pat maišytuvus, puodus ir arbatinukus. Tačiau prieš imantis statyti vandens filtrus, ekspertai siūlo visų pirma užsisakyti nepriklausomus laboratorinius savo vartojamo vandens tyrimus ir sužinoti, ką iš tiesų reikia – ir ar tikrai reikia – išvalyti iš savo vandens. Ir jau nusprendus, kad filtrai tikrai reikalingi, verta palyginti konkurentų pasiūlymus. Štai “Veido” pusdienį trukęs rinkos tyrimas parodė, kad osmosinių vandens filtrų – o būtent tokia ir yra “Aquafilter” produkcija – kainos svyruoja nuo 500 Lt iki “Krištolinių vandenų” prašomų 4 tūkst. Lt.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/atsargiai-%e2%80%93-sukciai-vandens-filtru-pardavejai

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.