- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Ar visada verta užsirašyti priminimus

Autorius: veidas.lt | 2010 06 07 @ 11:12 | Psichologija | No Comments

"Veido" archyvas

Net apmaudu – atminties galimybės yra beribės, bet kartais mums per sunku prisiminti paprasčiausius dalykus, tarkim, banko kortelės PIN kodą ar brolio gimtadienį. Su šia neteisybe galima kovoti pasitelkus atminties lavinimo metodus.

Svarbu ryškios asociacijos

Įvairių dalykų įsiminimo principo esmė – smegenyse vykstantis reiškinys, kai norėdami ką nors prisiminti turime porą neuronų sujungti tvirtu ryšiu. Tai lengvai pavyksta, kai patiriami ypač stiprūs išgyvenimai, tarkim, eismo įvykis ar savos vestuvės. Tokio pobūdžio įvykius dauguma žmonių atsimena gerai, su visomis detalėmis. Kasdieniškesnius dalykus įsiminti daug sunkiau. Tačiau šią užduotį galima pasilengvinti ir dalykus, kuriuos reikia įsiminti (kad ir tą PIN kodą), tarsi “įkrauti” emocijomis. Įsiminimo metodų esmė ta, kad kuriamos įvairios asociacijos, kurios ir padeda sudaryti stipresnius ryšius tarp neuronų.

Mitybos įtaka atminčiai. Šį poveikį galima palyginti su sportu. Vartojant daug baltymų turinčio maisto ir sportuojant sparčiai auga raumenys. Tačiau kas iš to, jei nusprendę koreguoti kūno formas pradėsite maitintis idealiu maistu, bet į treniruoklių salę neisite? Atminčiai mityba, tinkamas gyvenimo ir poilsio ritmas nėra nesvarbūs, bet tai – savotiškas fonas. Labiausiai ją lavinti padeda tinkamai parinkti pratimai.

Gebėjimas susikaupti. Žmogui gali būti sunku reikiamą informaciją gerai įsiminti ne dėl prastos atminties, o todėl, kad jam stinga gebėjimo susikaupti. Beje, yra ir specialių pratimų, padedančių lavinti dėmesio koncentraciją. O dar lengviau įsiminti įvairius dalykus tiems, kurių laki fantazija, mat jos prireikia kuriant asociacijas.

Ilgalaikė atmintis. Mokslininkai ištyrė, kad norėdami kažką įsiminti turime bent tris kartus tai pakartoti. Tuomet informacija patenka į ilgalaikę atmintį ir iš esmės išlieka ten visą likusį gyvenimą. O vienkartinis bandymas kažką įsiminti nesukuria tvirto ryšio tarp neuronų. Tad norint kažką įsiminti ilgam išmoktą dalyką verta pakartoti po savaitės, po mėnesio, po poros mėnesių.

Padeda pratimai

Jums ar jūsų atžalai susigriebti ir patreniruoti atmintį taip, kad būtų lengviau įsiminti egzaminams išlaikyti reikiamą informaciją, dar ne vėlu. Pamėginkite atlikite keletą testų. Tarkim, artimas žmogus jums išvardija 30 daiktų, o jūs turite parašykite, kiek jų prisimenate. Vidutiniškai žmogus įsidėmi 7–8 daiktus (t.y. mažiau nei trečdalį). Pakartokite vėl.Analogišką testą pakartojus po kiek laiko jau pastebėsite, kad galite išvardyti kur kas daugiau, o gal net ir visus daiktus. Tiesiog jau būsite išmokę tam tikrą sistemą, kaip lengviau įsiminti reikiamą informaciją.

Atminties lavinimo būdai

Atminties lavinimo principus galima pritaikyti įvairiems dalykams įsiminti. Dažniausiai žmonės stengiasi įsidėmėti skaičius (telefono numerius, datas ir kt.), savo dienotvarkę, maršrutą (tarkim, kai kas nors diktuoja jį telefonu, o jūs negalite užsirašyti) ir kt.

Išmokus atminties lavinimo pratimų, lengviau įsidėmėti užsienio kalbos žodžius, datas ar net ilgą perskaitytą tekstą dėlioti mintyse pagal tam tikrą sistemą.

Lavinkite savarankiškai

Atminties lavinimo metodikų yra įvairių. Antai vardams įsidėmėti taikomos penkios metodikos – pagal žmogaus veido bruožus, susipažinimo ar kitokią vietą, panašumą į kitą asmenį, išskirtinį drabužį ar aksesuarą, pagal profesiją. Čia jums siūlomi įsiminimo principai tikrai nėra sudėtingi, tik gerai įsiskaitykite.

Mnemonika. Tai įsiminimo technika, kai skaičiams priskiriami tam tikri simboliai. Tarkim, jums reikia prisiminti savo banko kortelės PIN kodą – 2018. Tereikia išmokti tą sausą faktą paversti žaisminga ir įdomia istorija.

Pirmiausia kiekvienam skaitmeniui priskirkite tam tikrą vaizdinį. Tarkim, skaičius 2 forma panašus į gulbę, 0 gali simbolizuoti lėkštę (balioną, ratą ir pan), 1 – peilį (pieštuką), 8 – senį besmegenį. Tarkim, pasirinkote tokias skaičių 2018 reikšmes – gulbė, lėkštė, peilis, senis besmegenis. Kad nekiltų abejonių, kokia eilės tvarka jie eina, iš šių keturių įdomių objektų sukurkite įdomią istoriją.

Tarkim, gulbė skrenda ir nukrinta į lėkštę, šalia kurios guli peilis. Peilis pradeda pulti gulbę, ši ima bėgti ir atsitrenkia į senį besmegenį.

Kuo istorija bus keistesnė, tuo lengviau ją ir kartu banko PIN kodą įsiminsite. Savo istoriją galite tęsti tol, kol įsidėmėsite dešimties ar dvidešimties skaičių seką.

Kelionės metodas. Šiuo atveju kiekvienas skaičius priskiriamas tam tikram gerai žinomam kelionės punktui.
Tarkim, kas rytą iš namų keliaujate į darbą maršrutu laiptinė–mašinų stovėjimo aikštelė–visuomeninio transporto stotelė–transporto žiedas–parduotuvė–darbas. Jums reikia įsiminti datą 1979 09 04.

Skaičiams priskiriamus vaizdinius reikia sudėlioti prie tų savo kelionės punktų.

Tarkim, skaičius 1 yra pieštukas, kurį įsivaizduojate stovintį savo laiptinėje. Antras jūsų maršruto punktas – automobilių stovėjimo aikštelė prie namo, kur kabo ryškus balionas (t.y. skaičius 9). Kitas punktas – visuomeninio transporto stotelė, aplink kurią žmogus šienauja žolę dalgiu, simbolizuojančiu skaičių 7. Dar kitas skaičius, kurį reikia įsiminti, – vėl 9, tik šįkart balionas plaikstosi prie transporto žiedo. Kitas kelionės punktas – parduotuvė ir skaičius 0, kurį gali simbolizuoti lėkštė. Tad parduotuvę atmintyje reikia “sujungti” su prie jos durų reklamuojamomis ar daužomomis lėkštėmis, o gal ant parduotuvės nutūpė skraidanti lėkštė… Ir taip toliau – išskirkite tiek kelionės punktų, kiek skaičių reikia įsiminti.

Iš pat pradžių šie įsiminimo būdai šiek tiek užtrunka ir būna keista šitaip fantazuoti. Tačiau pasipraktikavus tampa nesudėtinga: išgirdus kažkokį skaičių, jau per kelias sekundes jį pavyksta paversti reikiamu vaizdu.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/ar-visada-verta-uzsirasyti-priminimus

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.