- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Ar tautinių mažumų balsas svarbus?

Autorius: veidas.lt | 2014 05 08 @ 16:00 | Politika | No Comments

BFL

16 proc. visų Lietuvos gyventojų sudaro tautinės mažumos – ir tai nemenka jėga. Nors dauguma politikų bando prisistatyti visų rinkėjų atstovais bei gynėjais, vis dėlto skirtingų tautinių bendrijų balsai išsiskaido atskiriems kandidatams ar partijoms.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje 2011 m. gyveno 154 tautybių gyventojai, o vienuolikos tautybių atstovai sudarė bendruomenes, didesnes nei tūkstantis gyventojų. Didžiausios tautinė mažumos Lietuvoje – lenkai (200,3 tūkst., 6,6 proc.), rusai (176,9 tūkst., 5,8 proc.), baltarusiai (36,2 tūkst., 1,2 proc.), ukrainiečiai (16,4 tūkst., 0,5 proc.). Likę 19,3 tūkst. kitataučių sudaro 0,6 proc. visų Lietuvos gyventojų.
Lietuvos prezidento rinkimų istorijoje tik lenkų tautinė mažuma turėjo savo kandidatą rinkimuose. Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) lyderis Valdemaras Tomaševskis prezidento rinkimuose dalyvauja antrą kartą, o 2009 m. surinkęs 65 tūkst. ir maždaug 4,6 proc. visų balsavusiųjų simpatijų jis užėmė ketvirtą vietą.
Gausiausiai lenkų tautinės mažumos apgyventuose Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose V.Tomaševskis rinkimus laimėjo ir vien jose surinko pusę visų savo balsų, dar beveik 24 tūkst. balsų jis gavo Vilniaus mieste, kur kitais metais kartu su Rusų aljansu LLRA pateko į miesto savivaldybę.

V.Tomaševskis ir A.Paulauskas – favoritai
Šių metų balandžio 4–9 d. atliktas “Vilmorus”/”Lietuvos ryto” tyrimas atskleidė dviejų didžiausių tautinių bendrijų Lietuvoje favoritus sekmadienį vyksiančiuose rinkimuose. Daugiau nei 43 proc. lenkų balsuos už LLRA kandidatą V.Tomaševskį, o 16.4 proc. – už Darbo partijos atstovą Artūrą Paulauską. Būtent šis kandidatas daugiausiai simpatijų sulaukia tarp Lietuvos rusų, kurių penktadalis šalies prezidento poste norėtų matyti A.Paulauską. Rusų tautinė mažuma taip pat linkusi remti ir jau ne vienuose rinkimuose bendrame bloke su Rusų aljansu kandidatavusios LLRA partijos lyderį. V.Tomaševskį palaiko 15,5 proc. Lietuvos rusų.
Dabartinė šalies vadovė Dalia Grybauskaitė nėra populiari tarp dviejų didžiausių Lietuvos tautinių mažumų atstovų: ją remti pasiryžę vos 14 proc. rusų ir 9 proc. lenkų tautybės atstovų.
Tai galima aiškinti griežta D.Grybauskaitės pozicija tiek Rusijos, tiek lenkų tautinės mažumos reikalavimų atžvilgiu. Nemenką šių tautinių bendrijų paramą A.Paulauskui suteikia nuosaikesnė Darbo partijos, kurios buvęs lyderis Viktoras Uspaskichas kaltinamas tiesioginėmis sąsajomis su Rusija, pozicija įvairiais joms rūpimais klausimais.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 182014" bei įvedę gautą kodą. Žinutės kaina 4 Lt.
Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-18-2014-m

 

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/ar-tautiniu-mazumu-balsas-svarbus

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.