- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Žvilgsnis per sieną

Autorius: veidas.lt | 2015 05 30 @ 09:24 | Politika | 1 Comment

REUTERS

Perfrazuojant žymųjį romėnų posakį, Latvijoje galima sakyti „Visi ceļi ved uz Rīgu“ – visi keliai veda į Rygą. Sostinėje ir jos apylinkėse šiandien įsikūrę daugiau nei trečdalis Latvijos gyventojų, ji yra finansinis, politinis, kultūrinis ir ekonominis centras, neturintis artimų konkurentų. Latvijoje nerasite nė vieno traukinio, kurio galinė stotelė nebūtų Ryga, taip pat nė vieno stambaus verslo, neturinčio čia savo atstovybės. Sovietinės industrializacijos bumo metais rygiečiais save vadino jau beveik milijonas žmonių, čia jau buvo suplanuotas ir bepradedamas statyti metro. O ir šiandien Ryga labiau sulieja, nei išskiria – it lydymo katilas sujungia skirtingas tautybes, kultūras, regionus, valstybes…

Tačiau, be judrios sostinės, Latvijoje dar yra keturi istoriniai etnografiniai regionai – Kuršas (Kuršžemė), Vidžemė, Žiemgala ir Latgala, vienos vėliavos ir Lačplėsio legendos suvienyti tik mažiau nei prieš šimtmetį. Istorijos vingiuose šios žemės priklausė skirtingiems valdovams, valstybėms, konfesijoms, čia galiojo skirtingi įstatymai. Visa tai ir šiandien atsispindi žmonių papročiuose ir tradicijose, kraštovaizdyje, miestų ir miestelių architektūroje, istorinių pasakojimų siužetuose. Kelionę po Latviją tai paverčia nenuspėjamu ir netikėtu nuotykiu.

Keliaujant po Žiemgalos lygumas, netoli Jelgavos, pakelės pievoje pasitinka suguldytos didžiulės raidės „Nākotne“ – „Ateitis“. Tai visoje Sovietų Sąjungoje žinomas, pavyzdiniu laikytas kolūkis, garsėjęs savo pasiekimais konservų pramonėje, javų derliais. Beje, šalia atsiradusi miesto tipo gyvenvietė buvo suprojektuota lietuvio architekto Henriko Šilgalio, kuris čia praleido beveik dešimtmetį.

Bet šis Latvijos ateities scenarijus – intensyvi pramonė ir gamyba taip ir neišsipildė, kad ir kaip šią viziją plėtojo penkiasdešimtmetį čia užsibuvę komunistai. Šiandieninė Latvija – tai tranzito, finansų ir paslaugų valstybė, o jos sovietinės pramonės pasiekimai pamažu grimzta į praeitį.

Savo vietą atranda ir vis intensyviau Latvijoje plėtojamas turizmas. Buvęs beveik uždaras pramoninis uostas Ventspilis šiandien – patraukliausias pajūrio kurortas, industrinį Daugpilį pasaulis vis labiau žino ne dėl čia sukonstruotų garvežių, bet kaip čia gimusio vieno žymiausių XX a. dailininkų Marko Rothko kūrybos centrą. Sovietmečiu nuo pasaulio atitvertos Baltijos pakrantės dabar išsipuošusios laukia lankytojų, o Rygos vardas jau asocijuojasi ne su VEF radijo aparatais, bet su nuostabiu jugendo stiliaus architektūriniu palikimu. Ką jau kalbėti apie visoje šalyje atkuriamus dvarus, atstatomas pilis ar besikuriančias mažas kaimo turizmo oazes.

Būtent tokią įvairialypę Latviją, bendradarbiaujant su Latvijos turizmo plėtros agentūra, teko pažinti ir šių eilučių autoriui. Penkios dienos kelyje ir per keturiasdešimt aplankytų turistinių objektų padovanojo malonių atradimų, intriguojančių pasakojimų bei neišdildomų įspūdžių. Visi jie sugulė leidinyje „Pažink Latviją“.

 

Dovaidas Pabiržis

 

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/zvilgsnis-per-siena

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.