- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

“Visuomio” migla ir kylančios kainos

Autorius: veidas.lt | 2010 09 21 @ 16:17 | Aktualūs komentarai | 1 Comment

Kas tas “Visuomis Company holding”? Racionalus valdančiųjų politikų noras užkirsti kelią patiems sau ir savo statytiniams vogti mokesčių mokėtojų pinigus ar naujas miglos pūtimas bandant nukreipti žvilgsnį nuo tikrųjų šalies problemų? Mažai kas sutiktų, kad valstybės įmonės, kurios atlieka viešuosius patarnavimus piliečiams ir valdo visų mokesčių mokėtojų bendrą valstybinį turtą, yra gerai valdomos. Jos nuolat patenka į kvailus skandalus įdarbindamos politikų gimines ar kažką įsigydamos dvigubai brangiau, nei tai daro privačios įmonės.

Jei valstybinių įmonių valdomas mokesčių mokėtojų turtas yra vertas apie 18 mlrd. Lt ir manoma, kad būtų ekonomiškai logiška kasmet iš jo uždirbti bent 10 proc. (panašiai tiek uždirbama Skandinavijos valstybėse), tai kasmet valstybės iždą būtų galima papildyti beveik 2 mlrd. Lt, o ne 45 mln. Lt, kaip dabar. Idėja puiki. Bet jei valstybinės įmonės pradės veikti kaip komercinės, turės siekti pelno ir garantuoti bent 10 proc. pelningumą, jos to pelno sieks ne tik efektyvindamos savo veiklą, bet ir keldamos savo paslaugų kainas. Kiek iš tų planuojamų uždirbti 2 mlrd. Lt teks vėl paimti iš tų pačių mokesčių mokėtojų, mokančių už elektrą, jos perdavimą, troleibuso ar autobuso bilietą, šiukšlių išvežimą, šilumos tiekimą, vandenį ar kelių remontą? Akivaizdu, kad pagal neskaidrius veiklos principus veikiančios valstybinės įmonės yra nustekentos dėl politikų noro jas valdyti, kaip jiems atrodo geriau, ir nepamirštant savo bei savo partijų kišenės.

Jas modernizuojant teks nemažai investuoti. Taigi į mokesčių mokėtojų kišenę gali tekti kišti ranką dar giliau nei tų 2 mlrd. Lt kasmet. Pozityviai žvelgiant į “Visuomio” idėją siekti atriboti valstybines įmones nuo politikų, sunku šia idėja patikėti ir todėl, kad siūloma valstybines įmones valdyti septynioms profesionalių vadybininkų valdyboms, kurios turėtų dirbti nemokamai. Tai jau iš politinės fantazijos srities. Kvalifikuoti ir paklausūs vadybininkai už dyką nedirba. “Už dyką” dirba tik politikai.

Vis dėlto, kad ir kaip pasisuktų “Visuomio” idėja, reformos valstybės turto valdymo srityje būtinos. Bet pradėti jas reikės patiems politikams, dar prieš įkuriant “Visuomį”, nes nuostolingai dirbančio Lietuvos pašto problemos neišsprendžiamos, uždarant nuostolingus provincijos paštų skyrius ar Lietuvos geležinkeliams atsisakant nuostolingo keleivių vežimo. Šios funkcijos valstybėje turi egzistuoti. Priešingu atveju dalies Lietuvos žmonių, gyvenančių provincijoje, gyvenimo kokybė dar labiau kristų. Nuostolingos, bet būtinos valstybės funkcijos turi būti atskirtos nuo tikrai komerciniais pagrindais galinčio veikti valstybės turto. Nuostolingų viešųjų paslaugų likimo už politikus neišspręs joks “Visuomis” ir jokie užsienio ekspertai. Tam didelio proto nereikia. Reikia tik noro veikti skaidriai ir rimtos diskusijos, kuris turtas tikrai privalo likti valstybės nuosavybėje, o kuris gali būti valdomas kaip privatus.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/visuomio-migla-ir-kylancios-kainos

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.