- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Turkija lietuviams tebėra populiariausia vasaros atostogų šalis

Autorius: veidas.lt | 2011 06 04 @ 09:00 | Kelionės | 1 Comment

"Veido" archyvas

Lietuvių itin pamėgta Turkija ir šią vasarą bus populiariausia atostogų šalis, tačiau daugėja poilsiautojų, vykstančių į Bulgarijos ir Portugalijos kurortus.

Ekonominiai sunkumai ir politiniai neramumai gerokai atpigino šios vasaros keliones į Graikiją, Egiptą ir Tunisą. Tarkime, dešimties dienų poilsis keturių žvaigždučių viešbutyje populiariame Egipto kurorte vienam žmogui pernai kainavo apie 2 tūkst. Lt, o šiemet kelionę galima nusipirkti 10–15 proc. pigiau. Poilsis Graikijoje šią vasarą taip pat kainuoja 10–15 proc. pigiau nei pernai. Vis dėlto lietuviai, galintys atostogoms skirti 1,5–2 tūkst. Lt, mieliau renkasi Turkijos kurortus.

Beje, praėjusią savaitę tyrimų ir konsultacijų bendrovei “Prime consulting” atlikus Lietuvos didžiųjų miestų gyventojų apklausą paaiškėjo, kad šiemet visai neatostogaus beveik ketvirtadalis apklaustųjų. Be to, daugelis tų, kurie atostogaus, vis tiek negalės sau leisti išlaidauti, todėl 19,2 proc. respondentų ilsėsis namie, o 15,8 proc. – savo sodybose arba kolektyviniuose soduose. Iš viso pinigų atostogoms neskirs, nes neturi iš ko, 18,6 proc. apklaustųjų (pernai tokių buvo 20,4 proc.). O 3 tūkst. Lt ir daugiau savo šeimos atostogoms yra numatę 10,8 proc. apklaustų Lietuvos gyventojų. Užsienyje šiemet planuoja atostogauti per 18 proc. tautiečių.

Didžiųjų kelionių organizatorių duomenimis, šiemet lietuviai atranda naujas Ispanijos salas, Portugalijos kurortus, tačiau bene didžiausio susidomėjimo iš naujai pasiūlytų krypčių sulaukė Bulgarija. Šią vasarą į Bulgarijos kurortus planuoja skristi keturis kartus daugiau poilsiautojų iš Lietuvos nei pernai.

Kuo vilioja Bulgarija

Vilnietis Dmitrijus Lomonosovas su žmona ir dviem vaikais praėjusią vasarą savaitę ilsėjosi Bulgarijoje. Poilsis viešbutyje su “viskas įskaičiuota” kelialapiu ir lėktuvo bilietai jiems kainavo 4 tūkst. Lt. Prieš porą metų Lomonosovai atostogavo Turkijoje, tačiau labiau jiems patiko poilsis Bulgarijos Auksinių Kopų kurorte. “Ten ne taip karšta kaip Turkijoje, paplūdimys smėlėtas, be to, maistas buvo skanesnis, nes bulgarų virtuvė artima lietuviškai. O pramogos, ekskursijos pigesnės, nesvarbu, kad Turkijoje jų siūloma daugiau. Ypač vyresnio amžiaus žmonės geriau jaučiasi ilsėdamiesi Bulgarijoje, nes beveik visi bulgarai puikiai kalba rusiškai”, – šios šalies pranašumus dėsto D.Lomonosovas.

Jis sako, kad Bulgarijos kurortuose paslaugų kokybė ir aptarnavimas nenusileidžia turkų giriamam paslaugumui, tik bulgarai ne taip įkyriai siūlo savo paslaugas. O klubų, restoranų pas juos taip pat gana daug. Apie lankytinas vietas galima sužinoti iš kurortuose esančių stendų, o ekskursijas užsisakyti informacijos centruose ir viešbučiuose.

Kelionių organizatoriaus “Novaturas” pardavimo ir rinkodaros direktorius Tomas Mikalonis pastebi, kad vis daugiau lietuvių vasaros poilsiui renkasi Bulgariją, nes tai vienas artimiausių šiltųjų kraštų. Tad skrydis yra trumpiausias, o lėktuvo bilietas kainuoja pigiau negu į Viduržemio jūros regiono šalis. Be to, Bulgarijos, kaip ir Turkijos, viešbučiuose plačiai taikoma “viskas įskaičiuota” sistema. O tokių atostogų paketų, pasak T.Mikalonio, pageidauja du trečdaliai poilsiautojų.

Vis dėlto Turkija jau ne vienus metus tebėra populiariausia lietuvių vasaros atostogų kryptis. “Labiausiai į šią šalį poilsiautojus vilioja optimalus kainos ir kokybės santykis bei plati, skirtingų poreikių klientams pritaikyta viešbučių pasiūla”, – tvirtina kelionių organizatoriaus “Tez Tour” viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė.

Beje, Graikija, ypač Kretos sala, pagal populiarumą ir ankstesniais, ir šiais metais nedaug tenusileidžia Turkijai. Be to, šią vasarą pailsėti Graikijoje galima 10–15 proc. pigiau. Mat graikai skelbdami nuolaidas tikisi susigrąžinti turistų srautą, sumenkusį dėl ekonominių šalies sunkumų ir suprastėjusio įvaizdžio. Jau pernykštis vasaros sezonas Graikijoje buvo maždaug penktadaliu pigesnis, palyginti su ankstesniais metais.

“Remiantis naujausiais “Tez Tour” duomenimis, kelionių pardavimas aktyviai vyksta ne tik Graikijos, bet ir Ispanijos kryptimis”, – pabrėžia I.Aukštuolytė.

Stengiasi išgyvendinti paskutinės minutės praktiką

Lietuvos turizmo asociacijos prezidentė Danutė Mažeikaitė sako, kad lietuviai, nors ir ištikimi Turkijai, Graikijai, Ispanijai, ieško naujų kurortų ar salų šiose šalyse. “Populiarėja Rodo sala Graikijoje, poilsiautojai atranda Menorkos salą Ispanijoje, Bario regioną Italioje”, – teigia D.Mažeikaitė ir priduria, kad jaučiamas aktyvesnis domėjimasis egzotiškais kraštais – Tailandu, Šri Lanka, Indija, Meksika. Norintiems keliauti šiomis kryptimis siūlomos individualios (vos dviejų ar dešimties žmonių grupės) kelionės.

“Daugėja poilsiautojų, norinčių vienos kelionės metu pažinti kelias šalis, pavyzdžiui, Vietnamą, Kambodžą, Laosą. Į šiuos kraštus turistus traukia egzotiška gamta, turtinga istorija, gurmaniška virtuvė ir itin draugiški vietiniai gyventojai. Taip pat didėja susidomėjimas Portugalija”, – sako kelionių agentūros “Estravel Vilnius” generalinė direktorė Žydrė Gavelienė.

I.Aukštuolytė antrina, kad “Tez Tour” klientai taip pat pageidauja per vieną kelionę aplankyti kuo daugiau kraštų, todėl šiemet šis kelionių organizatorius siūlo naują pažintinį turą “Viduržemio jūros legendos”, kurio metu aplankoma Ispanija, Prancūzija, Italija bei Monakas.

T.Mikalonis išskiria dar vieną pokytį turizmo rinkoje. Jo duomenimis, palyginti su praėjusiais metais, ilgėja atostogų trukmė: 58 proc. lietuvių vasaros mėnesiais renkasi 7–9 nakvynių kelionę, o pernai tokių buvo tik 44 proc. Taip pat vis daugiau keliautojų nelaukia paskutinės minutės pasiūlymų. “Dar prieš metus buvo įprasta, kad atostogos planuojamos ir kelionės dažniausiai įsigyjamos prieš mėnesį arba paskutinę minutę, o šiemet šis terminas pailgėjo dvigubai – iki dviejų mėnesių. Lietuviai suprato, kad renkantis paskutinės minutės pasiūlymus labai nukenčia atostogų kokybė. Juk tokiu atveju viešbučio nebegalima rinktis iš geriausių variantų, o reikia tenkintis tuo, kas dar yra likę”, – aiškina “Novaturo” pardavimo ir rinkodaros direktorius.

Liepa ir rugpjūtis visoje Europoje – populiariausi atostogų mėnesiai, todėl kai kurie viešbučiai šiam laikotarpiui jau pavasarį buvo visiškai užsakyti. “Turkijoje jaučiamas atsigavimas, todėl patys turkai liepos mėnesį pradėjo masiškai atostogauti. Vadinasi, nesuskubusiems lietuviams šiemet gali tekti tenkintis prastesniais viešbučiais”, – prognozuoja T.Mikalonis.

D.Mažeikaitės nuomone, verslininkai apskritai stengiasi išgyvendinti paskutinės minutės praktiką. Mat jiems nenaudinga užsakius viešbučius prieš mėnesį parduoti kelionę už savikainą, likus savaitei iki išvykimo, vien tam, kad neatvykus turistams nereikėtų mokėti baudų.

Pamėgo keliauti su užsienio šalių agentūromis

Pasak D.Mažeikaitės, pastaruosius kelerius metus keičiasi lietuvių keliavimo būdai. Tautiečiai lėktuvo bilietus į užsienio kurortus neretai užsisako savarankiškai, naudodamiesi pigių skrydžių bendrovių pasiūlymais. Taip sutaupoma apie 100–200 Lt. O kelionių agentūros siūlo apgyvendinimo paslaugas be skrydžio.

Taip pat lietuviai pamėgo keliauti su užsienio šalių kelionių agentūromis. “Iš Lenkijospopuliaru keliauti į Tunisą, Kroatiją, iš Vokietijos – į Kubą, Malaiziją, Viduržemio jūros regiono šalis, iš Olandijos – į Portugaliją. Taip irgi sutaupoma, nes aptarnaudamos didesnę rinką užsienio šalių kelionių agentūros iš viešbučių gauna pigesnių pasiūlymų”, – aiškina Lietuvos turizmo asociacijos prezidentė.

Pasak jos, liepos mėnesį populiariausios yra savaitės arba dviejų poilsinės kelionės, o rugpjūtį padidėja dviejų dienų kelionių po Lietuvą ir savaitgalio išvykų į kaimynines šalis (Lenkiją bei Latviją) autobusu paklausa. Per ilguosius savaitgalius lietuviai vis dažniau planuoja keliones lėktuvu į Vakarų Europos miestus. “Vidutiniškai lietuviai užsienyje planuoja praleisti vienas ilgas atostogas ir vieną arba du ilguosius savaitgalius. Ryškėja tendencija, kad vaikai keliauja kartu su tėvais. Ir tai nepriklauso nei nuo amžiaus, nei nuo šalies”, – džiaugiasi “Estravel Vilnius” generalinė direktorė.

Beje, lietuviai labiau mėgsta pasyviai ilsėtis prie jūros ar viešbučių baseino, nei plėsti akiratį ir pažinti šalį keliaudami įvairiais maršrutais. T.Mikalonis skaičiuoja, kad poilsinių kelionių “Novaturas” parduoda dešimt kartų daugiau negu pažintinių. O ilsėtis, pavyzdžiui, Turkijos kurortuose apsimoka labiau negu Palangoje. Mat mūsų pajūryje už parą, praleistą dviviečiame kambaryje trijų žvaigždučių viešbutyje, teks suploti 200 Lt. Vadinasi, dviejų savaičių atostogos dviem asmenims kainuos beveik 3 tūkst. Lt be maitinimo. O vidutinė kelionės kaina į Turkijos, Graikijos, Bulgarijos, Ispanijos kurortus svyruoja apie 1950–2200 Lt. Turkijoje ir Bulgarijoje už tokią sumą galima apsistoti penkių žvaigždučių viešbutyje ir mėgautis “viskas įskaičiuota” paslaugomis.

Graikijoje ir Ispanijoje nėra populiaru į kainą įtraukti maitinimo, tad atostogoms šiose šalyse dažnai reikia skirti daugiau pinigų.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/turkija-lietuviams-tebera-populiariausia-vasaros-atostogu-salis

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.