- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Traumos ir pirmoji pagalba

Autorius: veidas.lt | 2010 05 25 @ 13:24 | Sveikata | No Comments

"Veido" archyvas

Atėjus šiltajam sezonui laukia daug darbų sodyboje, važinėjame dviračiais, o vaikai dūksta bėgiodami ir karstydamiesi po medžius. Deja, ne visada pavyksta išvengti traumų, todėl kiekviena turime žinoti, ką pirmiausia daryti nutikus nelaimei.

Nubrozdinimai – ne toks ir menkas sužeidimas

Iš nedidelio nubrozdinimo ar įdrėskimo kraujas greitai savaime nustoja tekėti. Tačiau bet koks, net ir mažiausias odos sužeidimas sudaro sąlygas patekti į organizmą mikrobams (bakterijoms). Patekę į atvirą žaizdą, jie gali pradėti daugintis ir sukelti infekciją. Todėl žaizdą reikia kuo greičiau išvalyti ir sutvarstyti.

  • Nuplaukite nuo žaizdos nešvarumus šalto vandens srove. Jei žaizda negili, galite ir su muilu.
  • Nuvalykite odą aplink žaizdą. Geriausia sterilų marlės tamponą suvilgyti spiritu, jodo tirpalu ar degtine ir atsargiai pavalyti odą aplink žaizdą.
  • Dezinfekuokite žaizdą. Jei žaizda gili ir užteršta, užpilkite vandenilio peroksido arba patepkite ją antibakteriniu tepalu ir apibintuokite. Jei patepėte tepalu, lengviau bus nuimti tvarstį, nes jis nepridžius prie žaizdos.
  • Ant mažos žaizdos klijuokite pleistrą. Jo nelaikykite ilgiau negu 24 valandas.
  • Svarbu! Jokiu būdu nedėkite vatos, kad nepridžiūtų.

Sumušimų ir mėlynių nepavyksta išvengti

  • Gyvybiškai svarbių organų sumušimas. Jeigu susimušėte galvos, akių, kepenų, inkstų sritį, būtina nustatyti, ar neplyšo vidaus organai, neprasidėjo vidinis kraujavimas, nepatyrėte galvos smegenų sukrėtimo ar sumušimo, neatšoko akių tinklainės, neprasidėjo vidinės akies kraujosruva.
  • Mėlynių atsiranda dėl kraujagyslių, esančių odos paviršiuje, pažeidimo. Šviesiaodžiams mėlynių atsiranda lengviau nei tamsiaodžiams. Jos išnyksta po 10–15 dienų, per tą laiką keisdamos spalvą (žalsva, vėliau geltona) dėl irstančio kraujo pigmento hemoglobino.
  • Sumuštą vietą pirmas 24 valandas reikia šaldyti. Tinka kompresai, ledas ar šaldomieji geliai. Šaldant ledu ant pažeistos vietos pirmiausia uždedamas tvarstis, po to odą galima patepti vazelinu (kad nenušaltų). Maišelis su ledais laikomas 15–20 min., po to daroma pertrauka ir vėl šaldoma. Neįgudusiems ir bijantiems, kad oda nenušaltų, geriau vartoti šaldomuosius gelius, kurių poveikis ilgalaikis.
  • Svarbu! Jeigu sumušta ranka ar koja, pakelkite ją aukščiau ir, jei įmanoma, pariškite. Tuomet mažiau skaudės.

Pavojingiausios – galvos traumos

Nuo smūgio į galvą galima patirti smegenų sukrėtimą ar net lūžti kaukolė. Po smegenų sukrėtimo galite trumpam netekti sąmonės. Jei sąmonė grįžta lėtai ar nevisiškai, reikia kuo greičiau traumą patyrusį žmogų parodyti gydytojui, nes gali prasidėti negrįžtami procesai smegenyse.

Galvos smegenų sukrėtimą galima įtarti: jei žmogus laikinai praranda sąmonę, atgavęs sąmonę jaučiasi apsvaigęs ir sutrikęs, vemia, neprisimena, kas nutiko.

Neleiskite užmigti ir stebėkite savijautą. Jei sužeidimas rimtesnis, tuomet pykina, žmogus išbąla, svaigsta arba skauda galvą, apima mieguistumas. Kol atvyks gydytojas, nukentėjusįjį paguldykite ir saugokite, kad kuo mažiau judėtų. Arba tokioje padėtyje patys vežkite į ligoninę.

Jei po traumos neteko sąmonės, nuolat stebėkite širdies veiklą, kvėpavimą, jei trinka, reikia gaivinti.

Svarbu! Po galvos traumų gali prasidėti komplikacijos (galvos smegenų pakenkimas: hematomos, kontuziniai židiniai). Akių vyzdžiai gali būti nepaprastai išsiplėtę arba nevienodo dydžio. Gali labai sulėtėti pulsas.

Įlindo rakštis

Kartais nusibrozdinus žaizdoje lieka rakštis ar stiklo dužena. Arba dirbant gali įsmigti pašinas.

Jei žaizdos nėra, tik į odą įsmigo rakštis, tą vietą nuplaukite tekančiu vandeniu ir ne trumpiau kaip dešimt minučių laikykite šilto vandens vonelėje, į kurią įberkite gerą saują druskos – tiek, kad vandenyje daugiau ji nebetirptų. Jei tos vietos negalite panardinti į vandens vonelę, uždėkite šilto vandens ir druskos tirpalo kompresą.

Jei rakšties galiukas išlindęs, pabandykite atsargiai jį suimti pincetu ar manikiūrinėmis žirklutėmis ir traukti ta kryptimi, kuria ji įstrigusi. Jei rakštis visiškai įsmigusi į odą, teks imti adatą, prieš tai ją, kaip ir pincetą, dezinfekavus spiritu. Sterili yra vienkartinio švirkšto adata, todėl namie visada pravartu tokią turėti. Išmirkusią ir suminkštėjusią odą pradurkite adatos galu, kad pincetu galėtumėte lengviau suimti rakštį.

Išėmę rakštį žaizdelę nuplaukite vandeniu, kraštus patepkite antiseptiniu tepalu ir užklijuokite pleistru.

Kraujas liejasi iš žaizdos

Daugelis nedidelių žaizdelių šiek tiek kraujuoja pirmąsias keliolika minučių. Tai gerai – kraujas išplauna į žaizdą patekusias bakterijas. Tačiau kai kraujavimas stiprus ir trunka ilgai, būtina jį stabdyti ir važiuoti į ligoninę. Žinoma, ir žaizdos būna labai skirtingos – nuo gilių durtinių iki pjautinių.

Jei kraujas teka nesmarkiai. Pakelkite įpjautą ranką ar koją aukščiau širdies, tuomet kraujas mažiau plūsta į galūnes. Žaizdos kraštus reikia patepti dezinfekuojamuoju tirpalu (jodo tirpalu, spiritu), prieš tai nuplovus švariu arba muiluotu vandeniu. Jodo tirpalo bei spirito jokiu būdu negalima pilti ant žaizdos, nes jie ardo ląsteles ir sukelia stiprų skausmą. Ant žaizdos dėkite sterilų tvarstį ir prispauskite, o paskui apibintuokite.

Jei kraujuoja stipriau, uždėkite keletą marlės servetėlių ar sulankstytą švaraus audinio gabalą, kad virš žaizdos būtų stora “pagalvė” (be kita ko, ji daugiau sugers), ir apibintuokite elastiniu bintu arba pritvirtinkite pleistru.

Jei kraujuoja labai smarkiai, reikia kuo skubiau stabdyti kraujavimą – uždėti varžtą. Jį reikia dėti ant vieną kaulą turinčios galūnės, nes tik taip įmanoma užspausti kraujagyslę. Jeigu kraujuoja iš plaštakos ar dilbio, varžtą dėkite ant žasto, jeigu iš pėdos ar blauzdos – ant šlaunies. Užspauskite žaizdą ir kuo aukščiau pakelkite sužeistą vietą. Paruoškite tvarstį iš švaraus audinio ir laikykite prispaudę, kol sulauksite medikų pagalbos.

Svarbu! Nedėkite ant žaizdos vatos. Būtinai pasirodykite gydytojui, net jei žaizda nedidelė – susiūta ligoninėje ji sugyja kelis kartus greičiau. Be to, chirurgas gali patikrinti, ar neliko svetimkūnių, ar nepažeistos sausgyslės, nervai. Jei žaizda gyja be komplikacijų, siūlus galima išimti po 5–7 dienų.

Jei vaikas išsimušė dantį

Jeigu vaikas neteko vieno ar kelių dantų, juos suraskite, atsargiai nuplaukite šaltu vandeniu ir kuo greičiau skubėkite pas odontologą. Jei dantis ne pieninis, bet nuolatinis, gydytojas jį įdės į vietą, sutvirtins įtvaru – ir dantukas tarnaus kelerius metus. Dantį reikia vežti pamerktą į pieną arba tiesiog užkištą už šeimininko lūpos. Išmušto pieninio danties “atsodinti” nereikia, tik kurį laiką skalauti likusią žaizdelę ramunėlių nuoviru. Jei dantis nuo smūgio tarsi įsmigo į dantenas, po kurio laiko pats vėl “išdygs”.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/traumos-ir-pirmoji-pagalba

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.