- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Teks išmokti keistis kartu su informacinėmis technologijomis ir prie jų taikytis

Autorius: veidas.lt | 2011 05 25 @ 15:11 | "Veido" interviu | No Comments

"Veido" archyvas

Informacinių technologijų rinka plečiasi su didžiuliu pagreičiu. Šis tempas keičia ne tik pačias technologijas, bet ir žmogaus gyvenimą, įpročius, institucijų veiklą. Jau dabar Lietuvoje atsiranda žmonių, kurie su šiomis naujovėmis nebespėja. Tad didžiausias mūsų laukiantis iššūkis – išmokti prisitaikyti prie naujovių ir neprarasti greičio. Tuo neabejoja “Omnitel” vadovas Antanas Zabulis, su kuriuo kalbamės apie IT rinkos naujoves ir jų perspektyvas.

VEIDAS: Kaip įvertintumėte šiandieninę IT rinką ir kokia numatoma jos ateitis?

A.Z.: Prieš pradėdamas kalbėti apie ateitį, noriu trumpai apžvelgti praeitį, tai, kaip keitėsi visa IT rinka. Anksčiau rinkos žaidėjai buvo labai lengvai nuspėjami: nesunkiai galėjai numatyti, prognozuoti konkrečius konkurentų veiksmus.

Prieš keletą metų viskas pasikeitė kardinaliai. Atsirado naujų verslo modelių, tokių kaip “Google”, kuris iš vartotojų negauna jokių pinigų, bet viską užsidirba iš reklamos. Atsirado technologijų, kurios sukėlė destrukcijos. Laimi tos kompanijos, kurios pasiūlo naują, netikėtą verslo modelį. Tokios tendencijos išliks ir ateityje, nors ateitį šioje rinkoje prognozuoti tampa labai sudėtinga.

VEIDAS: Kokių naujovių galima laukti netolimoje ateityje?

A.Z.: Priminsiu, kaip į rinką atėjo išmanieji telefonai. Tuo metu jais netikėjo net patys gamintojai: manyta, kad jie bus nepopuliarūs. Manyta, kad telefonas turi turėti mygtukus ir atlikti klasikines funkcijas. Tačiau “Apple” atsiradimas šias nuostatas paneigė. Atsiradus šiam prietaisui, jame tebuvo aštuonios aplikacijos – aštuoni paveiksliukai, ir visi įsivaizdavo, kad to žmogui pakanka. Dabar aplikacijų pasaulyje yra sukurta apie 500 tūkst.

Pažiūrėkime, kiek nedaug laiko praėjo, kol masine ekonomija tapo socialiniai tinklai – “Facebook”, “LinkedIn” ir visi kiti. Būdamas konferencijoje Barselonoje išgirdau labai įdomų “Twitter” atstovo papasakotą pavyzdį, kuris labai gerai iliustruoja, kaip greitai viskas keičiasi. Jis pasakojo, kad vienas žmogus iš Los Andželo turėjo skristi į Torontą, bet lėktuvo skrydis buvo atšauktas. Užuot ėjęs į klientų aptarnavimo centrą, žmogus parašė žinutę į “Twitter”. Ją perskaitė ne tik tų avialinijų, bet ir kitų kompanijų atstovai, ir truko nei daug, nei mažai – dvi minutes, kol jis į savo mobilųjį telefoną gavo naujo bilieto skaitmeninį kodą ir su juo galėjo tiesiai per oro uosto vartus eiti į kitą lėktuvą.

Tai tik pavyzdys, kaip greitai IT srityje vyksta pokyčiai ir visiškai suprantama atrodo tai, kas anksčiau buvo neįsivaizduojama.

VEIDAS: O kaip šios naujovės pakeis gyvenimą?

A.Z.: Visi pokyčiai, kurie vyksta, verčia keistis ir mus pačius, o dar sunkesnis uždavinys – prisitaikyti. Juk yra vyresnių žmonių, kuriems kai kurios naujovės sunkiai suprantamos, ir jiems sunku prisitaikyti. Sunku prie taip greit besikeičiančių technologijų prisitaikyti ir įvairioms institucijoms. Juk reikia nuolat keisti taisykles, o ne versti žmones vadovautis senais metodais. Štai kodėl vis daugiau kompanijų viešai prašo vartotojų komentarų apie paslaugas ar gaminius, kad juos skaitydamos galėtų nuolat keistis ir tobulėti.

Be to, pažvelkime, kaip technologijos pakeitė muzikos industriją. Juk dabar muzika iš esmės tapo nemokama – visi pasaulio įrašai yra prieinami internete. Tad dabar einama link to, kad mokama tik už gyvą muziką.

Apibendrindamas galiu pasakyti, kad praeitis technologijų rinkoje buvo klasika, o dabar tai yra džiazas. Ir laimi kaip tik džiazuojančios kompanijos.

Tai matome ir Lietuvoje. Proveržis skaitmeninėje erdvėje iš tiesų buvo didelis – tiek interneto greičio, tiek aprėpties, tiek aplikacijų kūrimo srityse.

Prisimenu Didžiosios Britanijos ministro Davido Camerono žodžius apie Lietuvą. Paprašytas ją apibūdinti dviem sakiniais, jis pasakė, kad Lietuva – tai pirma Europoje pagal interneto prieigos taškų skaičių ir antra pasaulyje pagal interneto aplikacijų skaičių.

VEIDAS: O kokie IT sprendimai bus svarbiausi ir labiausiai “džiazuojantys” artimiausiu metu?

A.Z.: Tai mobiliosios aplikacijos – programos, kurios sukeliamos į mobiliuosius telefonus. Jos apims kone visas gyvenimo sritis. Juk jau dabar šios programos naudojamos viskam, pradedant automobilio pastatymu aikštelėje, baigiant muzika ar laikraščių skaitymu. Mes jas galvojame išnaudoti ir savo versle, pavyzdžiui, lojalumo kortelė bus sukurta aplikacijos pavidalu.

Kitas svarbus dalykas – išnaudoti tai, ką jau turime telekomunikacijų srityse. Reikia kuo geriau išnaudoti technologijas ir visus procesus. Išnaudoti visas interneto greičio, komunikacijos prietaisų galimybes.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/teks-ismokti-keistis-kartu-su-informacinemis-technologijomis-ir-prie-ju-taikytis

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.