- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Stichijos atskleidė valstybių silpnybes

Autorius: veidas.lt | 2011 11 05 @ 07:53 | Aktualijos | No Comments


Praėjusią savaitę Turkiją ir Japoniją sukrėtę žemės drebėjimai, o Airiją, Italiją, Tailandą siaubę potvyniai pareikalavo ne tik žmonių gyvybių, bet netgi pakeitė geopolitinę situaciją.

Tiek daug gamtos išdaigų per vieną savaitę pasaulyje nebuvo jau seniai. Pati skaudžiausia praėjusį sekmadienį sukrėtė Turkiją: šalies pietrytinėje dalyje esanti Vano provincija nukentėjo nuo 7,2 balo žemės drebėjimo, sugriovusio kelis tūkstančius pastatų ir nusinešusio (bent jau oficialiais duomenimis) daugiau nei 500 gyvybių, nors žuvusiųjų skaičius gali pasiekti ir tūkstantį.
Turkijai tai didžiulis smūgis, užklupęs šalį visiškai tam nepasirengusią. Apie tai galima spręsti vien iš to, kaip vangiai gyventojams teikiama humanitarinė pagalba, kaip stinga gelbėtojų ir medikų, kaip keli tūkstančiai žmonių jau daugiau nei savaitę gyvena po atviru dangumi, nes negauna ne tik laikinos pašiūrės, bet ir paprasčiausių palapinių.
Tačiau ši nelaimė turi ir nemenką geopolitinę reikšmę, mat jos dėka, kad ir kaip paradoksalu, gali pagerėti Turkijos santykiai su Izraeliu. Priminsime, kad šias dvi valstybes, anksčiau palaikiusias palyginti draugiškus santykius, supriešino būtent humanitarinė pagalba, dėl kurios dabar jos gali vėl suartėti.
Mat pernai Turkijos ir Izraelio konfliktas įsiliepsnojo tuomet, kai Izraelis užpuolė Turkijai priklausančius laivus, gabenančius humanitarinę pagalbą į Izraelio blokuojamą Gazos ruožą. Nuo to laiko Turkijos tonas tik agresyvėjo, o Izraelis aikštingai laikėsi pozicijos neatsiprašyti už laivų atakas.
Tačiau Turkiją ištikusi bėda atskleidė Izraelio silpnumą – paaiškėjo, kad ši šalis, pasijutusi vieniša vis priešiškiau nusiteikusiame arabiškame regione, labai norėtų su Turkija iš naujo rasti bendrą kalbą.
Tad Izraelio prezidentas Shimonas Peresas vienas pirmųjų iš visų pasaulio lyderių pačią pirmą nelaimės dieną telefonu pareiškė užuojautą Turkijos vadovui Abdullah Gului ir pasiūlė pagalbą. Tiesa, Turkija iš pradžių jos išdidžiai atsisakė, tačiau praėjusios savaitės viduryje vis dėlto apsigalvojo – Turkijos vadovai patys kreipėsi į Izraelį prašydami paramos.
„Beveik neabejotina, kad Izraelis Turkijai savo pagalbą pasiūlė ne vien iš geraširdiškumo, bet ir siekdamas pagerinti dvišalius santykius, mat Turkija – Izraeliui labai paranki sąjungininkė, kurią šalis buvo beprarandanti“, – teigia „The Guardian“ analitikai. O Turkijos ir Izraelio susitaikymas gerokai keistų jėgų pusiausvyrą Artimuosiuose Rytuose, ypač dabar, Palestinai siekiant valstybės pripažinimo, o arabų šalims vis priešiškiau grūmojant Izraeliui.

Potvyniai augins kainas
Kitos praėjusią savaitę šėlusios nelaimės irgi turės įtakos tarptautinei situacijai, visų pirma – ekonominei. Mat pragaištingi potvyniai, siaubiantys Tailandą, pasaulio rinkoms žada maisto produktų, ypač ryžių, brangimą. Juk didžiausias per daugiau nei pusę amžiaus potvynis nušlavė jau per dešimtadalį ryžių pasėlių, ir dar kaip tik šalyje, kuri ryžių eksportuoja daugiausiai pasaulyje.
Tailando vyriausybė jau paskelbė, kad tropinės liūtys ne tik pridarė beveik 5 mlrd. JAV dol. nuostolių, bet ir užliejo 62 iš 77 Tailando provincijų, padarydamos žalos 1,4 mln. hektarų žemės plotui ir sunaikindamos apie 7 mln. tonų pasėlių.
Pasak didžiausios Tailande pakuotų ryžių eksporto bendrovės „C.P. Intertrade“ prezidento Sumetho Laomarophorno, dėl to tailandietiškų ryžių eksporto kaina jau gruodį gali pakilti 21 proc., iki 750 JAV dol. už toną. Tai reiškia, kad kils ir kitų maisto produktų kainos, vadinasi, didės skurdas, o Jungtinių Tautų prognozės, kad kasmet augančios maisto kainos bent šiemet sumažės, greičiausiai netaps realybe.
Be to, tikriausiai didės ir automobilių, kompiuterių ir kitų prekių kainos, mat Tailande užlietos „Honda“, „Toyota“ gamyklos, kai kurių pasaulinių IT kompanijų padaliniai, o jų pagrindinės bendrovės jau spėjo paskelbti didinsiančios produkcijos kainas visame pasaulyje.
Savas pataisas šalių ekonomikai padarė ir praėjusią savaitę Europą siaubę potvyniai. Štai skolose skendinti Italija turės sukrapštyti keliasdešimt milijonų eurų nuo potvynių ir nuošliaužų nukentėjusiems Spezijos, Toskanos ir Ligūrijos regionams, o ne ką tvirčiau besilaikanti Airija bus priversta rasti pinigų potvynių padarytiems nuostoliams Dubline kompensuoti.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/stichijos-atskleide-valstybiu-silpnybes

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.