- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Prieš Kalėdas – naujo kainų šuolio nuojauta

Autorius: veidas.lt | 2010 11 08 @ 11:30 | Aktualijos | No Comments

Kad kainos gali didėti, neslepia nei prekybininkai, nei gamintojai. Tuo tarpu pirkėjai tapo dar atidesni rinkdamiesi produktus: ieško kuo pigesnių arba atsisako brangiųjų. Anot prekybininkų, drastiškai padidėjus grikių kainai, anksčiau juos pirkę žmonės dairosi pigesnių ryžių ar kitų kruopų. Išmokę taupyti pirkėjai, anot prekybininkų, greičiausiai atidžiau planuos ir Kalėdų išlaidas.

„Lietuvos rytas“ rašo:

Mažmeninės prekybos tinklas „Maxima LT” nesivilia, kad šiais metais pirkėjai išlaidaus, kaip buvo įprasta prieš kelerius metus.

„Šiemet per šventes apyvarta bus mažesnė nei pernai. 2010-aisiais per devynis mėnesius viso tinklo apyvarta buvo 6 proc. mažesnė nei pernai tuo pat metu.

Panaši padėtis bus ir per šventes”, – prognozavo ir „Norfos” atstovas Darius Ryliškis.

„Iki” atstovas Valdas Lopeta spėjo, kad pirkėjai bus praktiškesni negu anksčiau ir Kalėdų pirkinius planuos iš anksto, daugiau dėmesio skirdami kainai.

„Iki” šiemet sudarydama šventinį asortimentą rėmėsi praėjusių metų patirtimi: siūlys panašias prekes už panašią kainą.

Nors prekybos tinklai jau gyvena artėjančių Kalėdų planais, svarstydami, kaip pritraukti pirkėjų, nepamiršta ir praėjusiais mėnesiais viešai pasėtų įtarimų dėl per didelių antkainių.

„Kilus skandalui dėl kainų augimo ir politikams pradėjus manipuliuoti faktais, neva kainas nepagrįstai kelia prekybos tinklai, nusprendėme spalį būtiniausių maisto produktų kainų nedidinti”, – aiškino „Maxima” atstovė Renata Saulytė.

Jai pritarė ir „Iki” atstovas V.Lopeta: „Spalio mėnesį kainos stabilizavosi, žymesnių pokyčių nebuvo.

Gaudami iš tiekėjų informacijos apie planus padidinti vienų ar kitų produktų kainas, deramės ir siekiame, kad jos išliktų stabilios arba mažėtų. Tikimės, kad panaši situacija išsilaikys ir lapkričio mėnesį.”

Tiesa, kaip sakė R.Saulytė, „Maxima LT” ir toliau sulaukia pranešimų iš gamintojų apie ketinimus didinti tiekiamos produkcijos kainas.

Apie kilsiančias kainas kalbėjo ir „Norfos” atstovas D.Ryliškis: „Pieno žaliava iki Naujųjų metų dar brangs, tad ir galutinio produkto kaina šiek tiek didės.

Galėtų ir nekilti, jei padengtume skirtumą iš savo sąskaitos, tačiau ne visuomet galime tai daryti.”

„Vis tęsiantis diskusijoms dėl brangstančių maisto produktų, atlikome lyginamąją produktų kainų analizę nuo 2009 m. spalio iki praėjusios savaitės ir nustatėme, kad daugelis pigiausių produktų per šį laikotarpį atpigo”, – tikino V.Lopeta.

Pasak jo, įvairiose pigiausių produktų grupėse, įvertinus ir kai kuriuos brangusius produktus, kaina vidutiniškai krito apie 10 proc.

„Daugiausia atpigo „Cento” juodos ir baltos duonos gaminiai (26–49 proc.), kiaušiniai (20–27,5 proc.), varškė (18 proc.), sviestas (12 proc.), jautienos kumpis be kaulo (10 proc.).

Per metus nepakito pigiausių miltų, kai kurių majonezo rūšių kaina, tačiau buvo ir brangusių prekių.

Pavyzdžiui, gamintojams padidinus supirkimo kainas, pigiausi pieno produktai pabrango iki 15 proc.”, – vardijo V.Lopeta.

Kad dalyje etikečių bus perrašyta kaina, neslėpė ir gamintojai.

Duonos kepėjų įmonės „Mentora” apie trečdalį produkcijos praėjusį mėnesį brango apie 10 proc. Pasak bendrovės vadovo Gintaro Bašinsko, dalies produktų kaina išaugs ir lapkritį.

„Sunku pasakyti, kas ir kiek brangs, mat stinga aiškumo. Dar neturime įmonės veiklos rezultatų. Nuo jų priklauso ir kainų pokyčiai. Tačiau savo produktus branginome mažiau nei reikėjo”, – tikino G.Bašinskas.

Apie kainų didinimą užsimena ir „Girelės” paukštyno vadovas Algis Kertenis.

„Kainos – ne mūsų vienų galvos skausmas. Tai visų paukštynų rūpestis. Kiti produktai brango, o kiaušiniai – ne. Kaip ilgai galima taip dirbti?

Mažinome sąnaudas, bet turėsime kelti ir kainas. Ir jokio kartelio čia nebus”, – nukirto A.Kertenis.

Pasak jo, kiaušiniai artimiausiu metu gali brangti iki 20 proc.

Nenoriai, tačiau panašiai prognozavo ir „Vičiūnų” įmonių grupės vadovas Visvaldas Matijošaitis: „Viskas priklauso nuo žaliavos kainos. Viskas brangsta, tad ir žuvis turi brangti.”

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/pries-kaledas-naujo-kainu-suolio-nuojauta

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.