- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Prie įmonių vairo stoja įpėdiniai

Autorius: veidas.lt | 2013 08 16 @ 16:00 | Verslas | No Comments

Gurksniai1

Pirmieji Lietuvos verslininkai, įsukę ir išplėtoję stambius verslus, jų valdymą pamažu perduoda savo įpėdiniams.

Kepyklos “Biržų duona” direktorius ir pagrindinis akcininkas Viktoras Kurganovas neslepia – jei į įmonę nebūtų atėję dirbti vaikai, „Biržų duonos“ perspektyvos veikiausiai būtų nekokios. Entuziastingi, užsienio kalbas mokantys ir išsimokslinę vaikai davė didelį impulsą įmonės plėtrai ir sėkmingiems rezultatams. 320 darbuotojų turinčios įmonės valdymą verslininkas jau prieš keletą metų patikėjo savo 32 metų sūnui Andriui, įmonėje dirbančiam komercijos direktoriumi, o 29 metų dukra Ineta praktiškai vadovauja gamybai.
„Dirbame visi kartu, bet sūnus atsakingas už prekybą, įmonės valdymą, o mes, vyresnieji, daugiau dirbame su statybomis, naujos įrangos pirkimu, mechanizuotų linijų gamyba. Kitų dalykų stengiuosi smarkiai neįtakoti. Jei žmogus stengiasi, deda pastangas, nesinori trukdyti“, – atskleidžia V.Kurganovas, kuriam vaikų prisijungimas prie šeimos verslo leido lengviau atsipūsti ir susitelkti į vieną sritį.
Ši tendencija, kai į šeimos verslus įsijungia ir pamažu tėvų sukurtų stambių kompanijų valdymą perima vaikai, Lietuvoje vis ryškesnė. Statybinių medžiagų prekybos tinklo “Senukai” įkūrėjęs Augustinas Rakauskas buvo vienas pirmųjų nepriklausomos Lietuvos verslininkų, sėkmingai perdavusių savo sukurtą verslą valdyti sūnui Artūrui. Per keletą metų nekilnojamojo turto plėtros ir statybos įmonių grupės „Eika“ valdymą savo sūnui Domui turėtų perduoti ir įmonės įkūrėjas Robertas Dargis. Įmonių grupės plėtros direktoriaus D.Dargio debiutas viltis pateisino – jis sėkmingai išplėtojo, pabaigė ir pardavė du daugiabučius namus.
Pieno perdirbimo įmonės „Rokiškio sūris“ pagrindinis akcininkas Antanas Trumpa – vis dar įmonės direktorius, tačiau jo sūnus Dalius, dar prieš 22 metus įmonėje pradėjęs dirbti šaltkalviu, šiuo metu užima „Rokiškio sūris“ valdybos pirmininko ir antrinės įmonės „Rokiškio pienas“ direktoriaus pareigas.

Verslo perėmimui ruošiasi tikslingai

Apie verslo perdavimą įpėdiniams šiandien pagalvoja jau dauguma pirmosios kartos Lietuvos verslininkų, o jų vaikai tam ruošiasi nuo mokyklos – vasaras leidžia dirbdami įvairiausius darbus įmonėje, studijoms renkasi ekonomiką ar verslo vadybą, žinias gilina užsienyje.
Tokiu keliu ėjo ir žemės ūkio technika prekiaujančios įmonės „Dojus agro“ savininko Prano Dailidės 27 metų sūnus Donatas. „Turiu pasidėjęs nuotrauką – būdamas dešimties metų sėdžiu tėčio kėdėje biure. Jau seniai mano tikslas buvo dirbti šeimos versle, tik nežinojau kelio, kaip čia atsidursiu. Ar iš pradžių padirbėsiu kitur, ar tiesiai ateisiu“, – savo svarstymus prisimena D.Dailidė. Po vadybos ir verslo administravimo bakalauro studijų Vilniaus universitete ir apskaitos bei finansų magistro studijų Londono ekonomikos mokykloje, jis vis dėlto nusprendė padirbėti vienoje audito kompanijoje, tačiau kai po metų “Dojus agro” nusprendė pradėti plėtrą į Latviją, atėjo dirbti į šeimos įmonę.
Trejus metus prižiūrėjęs įmones Latvijoje ir buvęs atsakingu už rizikų valdymą bei vidaus kontrolę grupės mastu, D.Dailidė nusprendė dar labiau pagilinti savo žinias – netrukus jis metams išvyks į užsienį studijuoti vadovų vadybos magistrantūroje (angl. MBA). „Tai specifinė programa, kurioje dalyvaus 3-4 metus darbinės patirties įgiję žmonės, tad teorijos mokymasis vyks per praktinių situacijų sprendimus. O po to tikrai grįšiu dirbti toliau“, – ateities planus dėliojasi D.Dailidė.

 

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-33-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/prie-imoniu-vairo-stoja-ipediniai

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.