- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Prezidento rinkimai Latvijoje

Autorius: veidas.lt | 2011 06 02 @ 12:09 | Užsienis | No Comments

REUTERS

Dėl bendros pozicijos Latvijos prezidento rinkimuose, kuriuose į valstybės vadovo postą pretenduoja du kandidatai – dabartinis prezidentas Valdis Zatleris ir parlamentaras Andris Bėrzinis – nesusitarė trys šalies Seimo frakcijos.

Pačiose rinkimų išvakarėse paaiškėjo, kad laisvai balsuos Žaliųjų ir valstiečių sąjunga (ŽVS), kuri turi 22 deputatus. taip pat “Santarvės centras (SC) su 29 deputatais ir susivienijimas “Už geresnę Latviją” (UGL), kuris turi Seime 8 parlamentarus.

Nepriklausomas deputatas Visvaldis Lacis pareiškė, kad neatiduos savo balso nei už vieną iškeltą kandidatą.

Ankstesnės pozicijos nepakeitė centro dešinysis susivienijimas “Vienybė”, kurio visi 33 deputatai patvirtino, kad remia V. Zatlerį. taip pat ir septyni nacionalinio susivienijimo parlamentarai. Tad ketvirtadienį V. Zatleriui kol kas yra užtikrinti 40 balsų.

ŽVS frakcijos vadovas Augustas Brigmanis trečiadienį neatsakė, kaip pasiskirstys balsai jo vadovaujamojoje frakcijoje, o ŽVS atstovė Iveta Grigulė pranešė BNS, kad A. Bėrzinį stabiliai remia 20 deputatų, ir tik du pirmajame balsavimo etape atiduos balsus už V. Zatlerį.

Pats A. Brigmanis sakė, jog ištesės savo pažadą ir balsuos už V. Zatlerį.

29 kairiojo “Santarvės centro” (SC), kurį remia daugiausia rusakalbiai gyventojai, trečiadienį atvirame frakcijos posėdyje nusprendė balsuoti laisvai. SC atstovai ketina balsuoti ir už dabartinį prezidentą V.Zatlerį ir už antrąjį pretendentą A. Bėrzinį. Dalis deputatų dar neapsisprendė.

Po V. Zatlerio kreipimosi į tautą, kuriame jis pranešė, kad inicijuoja Seimo paleidimą, Liaudies partijos (LP) deputatai atšaukė anksčiau pareikštą paramą dabartiniam Latvijos prezidentui. Anksčiau LP rėmė V. Zatlerio kandidatūrą, manydama, kad svarbu esant sunkiai ekonomikos padėčiai šalyje išsaugoti stabilumą ir nuspėjamumą.

Tačiau V. Zatlerio siūlymas paleisti Seimą smarkiai pakeitė situaciją, ir V. Zatleris jau neturi moralinės teisės reikalauti rinkimuose pasitikėti Seimu, kuriam jis pareiškė nepasitikėjimą, pažymi trys LP deputatai Edgaras Zalanas, Andris Škėlė ir Maris Kučinskis.

Tokios nuomonės laikosi ir Latvijos pirmosios partijos ir “Latvijos kelio” (LPP/LK) susivienijimo lyderis Ainaras Šleseris. Būtent dėl to, kad nebuvo panaikintas parlamentinis imunitetas šiam įtakingam politikui, laikomam vienu iš trijų šalies oligarchų, prezidentas šeštadienį inicijavo Seimo paleidimą.

Kiti susivienijimo “Už geresnę Latviją” nariai balsuos laisvai.

Iš viso į susivienijimą “Už geresnę Latviją” įeina aštuoni deputatai – trys iš LP, du iš LPP/LK, du iš Liepojos partijos, vienas iš judėjimo “Už geresnę Latviją”.

Kad kandidatas būtų išrinktas prezidentu, jis turi surinkti 51 balsą.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/prezidento-rinkimai-latvijoje

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.