- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Po „nekaltos“ filmo peržiūros internete – viso gyvenimo griūtis

Autorius: veidas.lt | 2015 06 23 @ 15:30 | Kinas | No Comments

Sakoma, kad visi žmonijos išradimai nėra nei geri, nei blogi, o viską lemia tik tikslai, kurių vedami žmonės juos panaudoja. Draugiškų tikslų turėdami veikė ir pirmieji XX amžiaus programišiai, tačiau situacija pasikeitė piratams suvokus, kad vartotojų kompiuteriuose saugoma informacija gali padėti jiems uždirbti. Tai lėmė įvairių virusų, šnipinėjimo programų, brukalų, masinių automatizuotų užklausų (DdoS) atakų paplitimą. Apie šiuos interneto piratų nusikaltimus ir galimas jų pasekmes mūsų visuomenei kalbėjo klasterio „Clear Digital World“ konferencijos „Kova su piratavimu. Pasaulinė praktika ir Lietuvos pamokos“ dalyviai.

Apie vis didėjančią elektroninių nusikaltimų įvairovę pasakojęs „Hermitage solutions Baltic“ vykdomasis direktorius Paulius Čeponis pabrėžia kritinę elektroninių nusikaltimų grėsmę kiekvienam iš mūsų. „Programišiai atstovauja pačiam tikriausiam organizuotam nusikalstamumui ir jų pagrindinis tikslas visuomet yra pinigai, kuriuos jie gauna užvaldę ar pagrobę paprastų žmonių elektroninius duomenis. Jie gali būti panaudoti narkotikų, ginklų, žmonių prekyboje ir niekuo dėtas žmogus iškart tampa nusikaltėliu, to net nežinodamas. Dėl to interneto vartotojams labai svarbu patiems būti atsargiems – stebėti savo lankomas ar nukreipiamas svetaines, spaudžiamas nuorodas. Ne paslaptis, kad viena dažniausių situacijų, kai kompiuteris apkrečiamas virusu, – nelegalaus turinio platinimo svetainės ir programos (P2P). Po „nulaužta“ ar nemokama programine įranga, ar iššokančiais papildomais langais labai dažnai slepiasi nematomi nepageidaujami priedai, kurie atveria kompiuterį nusikaltėliams ir jie gali jį visiškai valdyti, net paversti kompiuteriu zombiu savo piktiems kėslams“, – komentuoja P.Čeponis.

Intelektinės nuosavybės problemas internete sprendžiančio klasterio „Clear Digital World“ (CDW) rinkodaros vadovas Romanas Matulis taip pat mėgina įspėti interneto vartotojus. „Prisiminkime, kaip mums buvo „parduodamas“ internetas: viskas laisva, viskas nemokama, bendrauk, siųskis, dalinkis viskuo su visais – tiesiog tikras virtualusis rojus, puiki alternatyva mūsų pilkai kasdienybei. Todėl labai greitai internetas tapo mūsų mėgstamiausiu žaisliuku, kaip tas medinis arkliukas iš vaikystės. Bet dabar matome, kad jis virto nevaldomu Trojos arkliu mūsų namuose ir darbuose. Ar tikrai suvokiame, su kuo žaidžiame?“ – klausia R.Matulis.

P.Čeponis norintiems apsaugoti savo kompiuterį ir saugiai pramogauti internete pateikia keletą patarimų:

  1. Naudokite kokybišką ir pripažintą antivirusinę programą. Ji padės apsaugoti kompiuterį nuo bet kokių virusų ar kenkėjiško programišių elgesio.
  2. Venkite naudotis tokiomis programėlėmis, kaip „Torrent“, „Emule“ bei kitomis, skirtomis failams siųstis, – dažniausiai tai neteisėti kūriniai, kurie gali būti apkrėsti.
  3. Nereikalingų programų, virusų, kompiuterinių „Trojos arklių“ galima įgyti ir lankantis svetainėse, kuriose figūruoja tokie žodžiai, kaip „nemokamai“, „atsisiųsti“, „free mp3“, „žiūrėk ~online~“ ir pan. Jose gausu iššokančių langelių ir nuorodų, nukreipiančių į pavojingas svetaines.
  4. Iššokantys langeliai gali būti pavojingi ir kitose svetainėse – nepasikliaukite melaginga reklama, skelbiančia apie laimėjimą, ar informuojančia, kad jūsų kompiuteryje pastebėtas virusas.
  5. Siųskitės failus tik iš patikimų svetainių, įsitikinkite, kad diegimo metu „neįsiprašo“ kitos programos.
  6. Nepamirškite, kad autoriniai kūriniai yra mokami. Jei kažkas siūlo parsisiųsti ar žiūrėti internetu juos nemokamai, jūs ne tik turėsite didelę tikimybė užkrėsti kompiuterį, bet ir pažeisite autorių teises – už tai gresia administracinė atsakomybė.

 

UAB „Clear Digital World“ (CDW) šiuo metu vykdo projektą UAB „Clear Digital World“ klasterio „Clear Digital World“ plėtra, kompetencijų stiprinimas ir konkurencingumo didinimas (Nr. VP2-1.4ŪM-02-K-02-015). Projektą, kurio vertė 509 656,22 eurų, iš dalies finansuoja Europos regioninės plėtros fondas.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/po-%e2%80%9enekaltos%e2%80%9c-filmo-perziuros-internete-%e2%80%93-viso-gyvenimo-griutis

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.