- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Pavojingos medžiagos – net žaisluose

Autorius: veidas.lt | 2010 08 14 @ 16:03 | Tėvai ir vaikai | 1 Comment

"Veido" archyvas

Žaislai turi būti gražūs, spalvoti, atsparūs. Daugelis šių savybių priklauso nuo naudojamų cheminių medžiagų: pigmentų, dažų, degumą mažinančių medžiagų, minkštiklių, antioksidantų ir stabilizatorių, tirpiklių bei kitų cheminių medžiagų. Itin vaikų mėgstami minkšti plastikiniai žaislai, kuriuos mažyliai čiulpia ir kandžioja, kai dygsta dantukai.

Iš šių žaislų grupės dažniausiai tėveliai perka minkštus cypsinčius kūdikių žaisliukus, paplūdimio kamuolius, plaukioti skirtus žaislus, minkštas lėles. Paprastai jie gaminami iš polivinilchlorido (PVC), į kurį dedama minkštiklių, kad žaislas būtų minkštas ir lankstus. Veiksmingiausi minkštikliai – ftalatai, tačiau jie kelia didžiausią pavojų, nes daugelis ftalatų gali sukelti vėžines ligas, pažeisti kepenis, inkstus, jie neigiamai veikia lytinių organų vystymąsi, trikdo medžiagų apykaitą, silpnina imuninę sistemą, vaikams gali sukelti astmą. Ftalatai linkę kauptis maiste, gyvuose organizmuose, motinos piene, dulkėse ir teršia orą.

Be to, ftalatai nėra susieti su plastiku ir iš gaminio išsiskiria nuolat, ypač čiulpiant žaislus, todėl Europos Sąjungoje daugumą jų draudžiama naudoti.

Žaislai gali būti nudažyti dažais, kurių sudėtyje yra sunkiųjų metalų – švino, kadmio. Sunkiųjų metalų jonai yra nepaprastai nuodingi, o didesni jų kiekiai gali sukelti vėžį.

Pripildyti dekoratyvaus skysčio puodeliai, raktų pakabukai gali būti labai pavojingi, nes juos galima išardyti, o skystį nuryti. Šiame skystyje dažnai būna mineralinių alyvų, organinių tirpiklių, kuriuos nurijęs mažylis gali susirgti plaučių uždegimu.

Kreidelėse, pieštukuose, dažuose, klijuose, modeliavimo molyje, surenkamosiose mašinose, lėktuvuose, laivų modeliukuose gali būti pavojingų pigmentų – sunkiųjų metalų, o dažuose ir klijuose – tirpiklių, dirginančių odą ir kvėpavimo takus.

Vandens pagrindu pagamintose priemonėse (klijuose, dažuose) gali būti konservantų, jautriems vaikams sukeliančių alergiją, tačiau bet kokiu atveju tai kur kas geriau negu tirpikliai!

Į modeliavimo molį dažnai dedama minkštiklių ir įvairių priedų. Kai kurie gali būti gaminami iš PVC (jų sudėtyje paprastai yra ftalatų).

Tėveliams patariama atsisakyti šiuo metu madingų žaislų iš latekso, nes mažyliai vis anksčiau jiems įsijautrina, gali prasidėti kontaktinis dermatitas. Kadangi lateksas – natūralios kilmės baltymas, įsijautrinusiam vaikui gali atsirasti kryžminės alerginės reakcijos, todėl jis tampa jautrus ir kai kuriems vaisiams (bananams, kiviams).

Nors pakenkti galinčių medžiagų (sunkiųjų metalų, ftalatų ir kitų pavojingų cheminių medžiagų) kiekis žaisluose ribojamas, pastaruoju metu vis dažniau sužinome apie kenksmingus žaislus, kurių galima nusipirkti tiek turguje, tiek parduotuvėje.

Per pirmąjį šių metų pusmetį Valstybinė ne maisto produktų inspekcija nustatė 43 pavadinimų žaislus, neatitinkančius saugos reikalavimų. Penkiolikos pavadinimų žaisluose, pagamintuose iš minkšto plastiko, ftalatų kiekis viršijo leistiną ribą. Pavojingi žaislai skelbiami inspekcijos interneto puslapyje www.inspekcija.lt (skyrelyje “Pavojingi gaminiai”).

Kaip saugiai pradžiuginti vaiką

Stenkitės pirkti Europos Sąjungoje sertifikuotus žaislus. Jie saugesni, nes ES reikalaujama, kad visi žaislai, skirti vaikams, mažesniems kaip 14 metų, būtų paženklinti CE ženklu. Šis ženklas rodo, kad gamintojas ar importuotojas laikosi teisinių reikalavimų, keliamų žaislams, todėl:

  • dekoratyviuose skysčiuose neleidžiama naudoti mineralinių alyvų ir organinių tirpiklių;
  • ribojamas nikelio kiekis, esantis papuošaluose;
  • draudžiamas ar ribojamas ftalatų naudojimas gaminant plastikinius žaislus, kuriuos vaikai gali įsidėti į burnytę ir čiulpti;
  • netyčia prarijus tokį žaislą ar jo detalę, gali išsiskirti tik labai mažas pavojingų medžiagų (pvz., švino, kadmio, gyvsidabrio) kiekis.
  • venkite minkštų plastikinių žaislų. Dygstant dantukams duokite vaikui medinį žaislą ar audinio skiautę.
  • pirkite gerų firmų brangesnius, bet iš gero plastiko pagamintus žaislus. Jie į Lietuvą dažniausiai vežami iš Vokietijos, Švedijos, Italijos ir kt.
  • patys padarykite arba pirkite medinius, nelakuotus ir nedažytus žaislus.
  • pradžiuginkite vaiką medžiagine arba megzta lėle ar kitu žaislu.
  • jeigu mažylis nori tapyti – pirkite ne aliejinių, o akrilinių dažų.
  • jeigu vaikas nori minkyti – duokite jam paprasto molio!
Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/pavojingos-medziagos-%e2%80%93-net-zaisluose

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.