- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

N.Savčenko teismo procesas buvo akivaizdžiai parodomasis

Autorius: veidas.lt | 2016 03 24 @ 12:00 | Užsienis | 1 Comment

BFL

Trys klausimai VU TSPMI politologui, „Freedom House“ Lietuvos padalinio vadovui Vyčiui Jurkoniui

– Kaip galima vertinti Nadijos Savčenko teismo procesą ir nuosprendį? Kam apskritai Rusijai buvo reikalinga ši teisingumo vykdymo parodija?

– Tai galima vienareikšmiškai vertinti kaip visišką teisinės sistemos išsigimimą. Tačiau tai – jokia naujiena, nes Rusijoje apstu politinių kalinių, bet N.Savčenko teismo procesas buvo akivaizdžiai parodomasis. Jis tiko ir propagandos mašinai toliau mulkinant Rusijos visuomenę, taip pat ši parodija buvo labai tiesus signalas Vakarams, kad Kremliui nusispjaut į kitų nuomonę ir veiksmus.

– Kokios reakcijos po nuosprendžio galima tikėtis iš Vakarų? Lietuvoje pradėta kalbėti apie iniciatyvą įvesti papildomas sankcijas teismo procese dalyvavusiems asmenims. Kaip manote, ar tai realu?

Tai nekeičia fakto, kad tarptautinė bendruomenė pernelyg ilgai ignoravo žmogaus teisių pažeidimus Rusijoje.

– Neteisinga būtų sakyti, kad apie N.Savčenko sąrašą pradėta kalbėti Lietuvoje. Žmogaus teisių ir nevyriausybinės organizacijos kelia šį klausimą jau senokai. Pavyzdžiui, europarlamentaras Petras Auštrevičius Europos Parlamente surinko per 50 parašų, palaikančių šio sąrašo sudarymą, matome gausybę kitų solidarumo ir protesto akcijų. Taigi Europos reakcija į N.Savčenko teismo procesą yra vienareikšmiškai neigiama. Tikiu, kad teisėjų ir prokurorų, kurie mėnesių mėnesius tyčiojosi tiek iš N.Savčenko, tiek iš tarptautinės teisės ir kuriems bus siūlomos asmeninės sankcijos, sąrašas viena ar kita forma bus patvirtintas. Tačiau nereikėtų pamiršti, kas atsitiko su anksčiau priimtu Magnitskio sąrašu. Šie atvejai nėra pavieniai – tiek N.Savčenko, tiek S.Magnitskis yra žmogaus teisių ir laisvių suvaržymų, nuolatinių represijų ir teisinės valstybės Rusijoje nebuvimo pavyzdžiai. Todėl vien sąrašo nepakanka, būtina imtis sprendimų, kad tarptautinės teisės normų ir standartų Rusijoje būtų laikomasi visų Rusijos piliečių bei užsieniečių atžvilgiu.

– Kiek reali galimybė, kad N.Savčenko bus iškeista į Rusijos piliečius, nuteistus Ukrainoje? Pavyzdžiui, esto atveju išmainymo reikėjo laukti tarsi Rusijos malonės ir noro pasirodyti prieš svarbų V.Putino vizitą į Jungtinių Tautų Generalinę Asamblėją.

– Mainų galimybė yra įmanoma. Viena įvykių versijų, kad ir nuosprendis buvo sąmoningai forsuojamas, norint padidinti galimų mainų kainą. Bet tai nekeičia fakto, kad tarptautinė bendruomenė pernelyg ilgai ignoravo žmogaus teisių pažeidimus Rusijoje, o viešas N.Savčenko teismo procesas, ar, tiksliau tariant, parodija, tėra tik ledkalnio viršūnė.

 

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/n-savcenko-teismo-procesas-buvo-akivaizdziai-parodomasis

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.