- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Lietuvoje imigrantams nelengva

Autorius: veidas.lt | 2011 03 14 @ 17:00 | Lietuva | 2 Comments

Lietuva atsiduria tarp Europos šalių, kuriose imigrantai prasčiausiai integruojasi į visuomenę, rodo naujausias tarptautinis Migrantų integracijos politikos indeksas. Iš 31-os Europos šalies blogiau nei Lietuvoje imigrantai jaučiasi tik Maltoje, Slovakijoje, Kipre ir Latvijoje.

Tyrime 31 šalis reitinguota pagal tai, kaip jos politika ir teisės aktai padeda ar kliudo imigrantams. Šalys buvo analizuojamos pagal 148 kriterijus keturiose srityse – politinis atstovavimas, išsilavinimas, darbo teisės ir antidiskriminaciniai įstatymai.

Geriausiai imigrantai integruojasi Švedijoje, Portugalijoje, Suomijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Norvegijoje. Per trejus metus didžiausias pagerėjimas užfiksuotas Graikijoje.

Pasak tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) Vilniaus biuro vadovės Audros Sipavičienės, toks Lietuvos įvertinimas nenustebino. Anot jos, natūralu, kad palyginti su senosiomis ES valstybėmis Lietuva atsiduria sąrašo apačioje, nes Lietuvos patirtis su imigrantais nedidelė – mūsų šalis tik pradeda dirbti šioje srityje.

“Kita vertus, Lietuvoje integracijos problemoms skiriamas nepakankamas dėmesys, o TMO atlikti viešosios nuomonės tyrimai rodo, kad lietuviai gana neigiamai nusistatę užsieniečių atžvilgiu. Lietuvoje į užsieniečius žiūrima kaip į laikinus atvykėlius, bet ne kaip į galimą naują mūsų visuomenės narį. Yra nusistovėjusi nuomonė, kad dauguma atvažiavusiųjų yra iš šalių kaimynių ir jų integruoti nereikia. Tačiau daugėja atvykusiųjų iš kultūriškai nepanašių šalių – tokių kaip Kinija, Turkija”, – pabrėžia A.Sipavičienė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje nėra nei institucijos, nei valstybinės strategijos dėl užsieniečių integracijos. 2006–2008 metais TMO turėjo Migracijos informacijos centrą, kuris teikė imigrantams asmenines konsultacijas įvairiais klausimais, tačiau projektas baigėsi negavus finansavimo.

Dar viena problema, anot A.Sipavičienės, yra ta, kad Lietuvoje praktiškai nėra galimybių nemokamai mokytis lietuvių kalbos, o mokami kursai imigrantams pernelyg brangūs. Nemokantiems kalbos svetimšaliams labai sunku integruotis tiek į darbo rinką, tiek į pačią visuomenę.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/lietuvoje-imigrantams-nelengva

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.